1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Duyuru Tmgd – katip (kayıt, takip ve izleme programı)

Konusu 'TMGD' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  DUYURU

  Bilindiği üzere; “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ” 22 Mayıs 2014 tarih ve 29007 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik’ hükümlerine göre; işletmelerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunluluğu 30/ 6/2015tarihinden itibaren başlayacaktır.

  Bu bağlamda, Tebliğ’in İşletmelerin sorumlulukları ve yükümlülükleri başlıklı 27 inci maddesinin beşinci fıkrasının göre, Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmeler; istihdam edeceği veya hizmet alacağı Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları (TMGD) ile yaptığı sözleşmeyi veya sözleşmesine son verdiği kişi/kişileri 30 (otuz) gün içerisinde İdareye bildirmekle yükümlülükleri bulunmaktadır.

  Bakanlığımızca, işletmelerin bu yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için e-devlet sistemi üzerinden bir TMGD – KATİP (Kayıt, Takip ve İzleme Programı) adı altında bir bilgisayar programı hazırlanarak tarafların kullanıma açılmıştır. İşletmelerin temsile yetkili olan kişisinin e-devlet şifresiylehazırlanan bilgisayar programına girerek anlaşmaya vardıkları daimi veya sözleşmeli olarak istihdam edecekleri TMGD bilgi girişleri ile TMGD’lerle yapılan anlaşmanın fesih işlemlerini; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı/Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) işlemleri/ TMGD – Firma Anlaşma İşlemleri (Firma Girişi)üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

  Aynı şekilde TMGD’ler kendilerine ait e-devlet şifresiile hazırlanan bilgisayar programına girerek, daimi veya sözleşmeli istihdam edilecekleri işletmelere ait bilgi girişlerini veya fesih işlemlerini; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı/Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) işlemleri/ TMGD – Firma Anlaşma İşlemleri (TMGD Girişi) üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

  Bakanlığımızca hazırlanan TMGD kayıt ve fesih işlemelerine ilişkin olarak hazırlanan www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan TMGD – KATİP bilgisayar programına, işetmelerin temsile yetkilisinin veya TMGD’lerin kendilerine ait e-devlet şifrelerini kullanarak, açılan sayfa üzerinden aşağıda yer alan sıra ve yazımız ekinde yer alan kullanım kılavuzu takip edilerek kayıt işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

  1-e-hizmetler

  2-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

  3-Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) İşlemleri

  4- TMGD – Firma Anlaşma İşlemleri (Firma Girişi)

  5- TMGD – Firma Anlaşma İşlemleri (TMGD Girişi)

  Bakanlığımızca e-devlet üzerinden yukarıda zikredilen bilgisayar programı hazırlanması ve TMGD’lere ait bütün iş ve işlemlerin bu program üzerinde yürütülecek olması nedeniyle; işletmelerin Tebliğ’in 27 inci maddesinin beşinci maddesinin (a) bendine göre, TMGD’ler ile yapılan daimi istihdam veya sözleşmeli istihdam etme bilgileri ile fesih bilgilerinin ıslak imzalı olarak Bakanlığımıza gönderilmesi gerekli görülmemektedir. Söz konusu bilgi ve belgelerin Bakanlığımıza gönderilmesi halinde işleme alınmayacaktır.

  Ayrıca, Tebliğ’in Tehlikeli madde güvenlik danışmanın görev ve yükümlülükleri başlıklı 23 üncü maddesinin ikinci fıkrasının ( c) bendine göre TMGD’lerin hazırlayacağı yıllık faaliyet raporu yazılımı ile yine aynı maddenin üçüncü fıkrasına göre idareye bildireceği kaza raporu yazılımı çalışmaları halen devam etmekte olup, yazılımların tamamlanmasına müteakip Genel Müdürlüğümüzün www.tmkt.gov.tr adresinde duyurularak, e-devlet üzerinden kullanıma açılacaktır.

  Bu nedenle kaza raporu yazılımı hazırlanıncaya kadar, TMGD’lerin 30/06/2015 tarihinden sonra istihdam edildikleri işletmelerde meydana gelen kaza veya benzeri durumları ıslak imzalı olarak Genel Müdürlüğümüze bildireceklerdir.

  İlgililere duyurulur..
 2. Levent ACAR İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  119959
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Herhangibir OSGB
  bu yönetmeliği okuduğumda tehlikeli maddeleri kullananları değil de taşıyanları kapsadığını anlıyorum. fakat kullananları da kapsadığını söyleyenler var nasıl anlamamız gerekiyor bilen varsa anlatabilir mi ?
 3. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yönetmeliği iyi okuyun Levent BEY