1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tmgd nedir? nasıl tehlikeli madde güvenlik danışmanı olunur?

Konusu 'TMGD' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    TMGD Nedir? Nasıl Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olunur?

Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmesi veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alması zorunludur.

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında Tehlikeli Madde Taşımacılığı ile ilgili gönderen, paketleyen, dolduran, taşımacı vs. faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmesi veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alması zorunludur.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak isteyenlerin Lisans mezunu olmaları ve UDHB tarafından yetkilendirilen kurum dan 49 saatlik eğitim alarak sonrasında bakanlığın yapacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.
    • Hangi firmaların TMGD bulundurması ya da hizmet alması zorunludur?
    • Sektördeki TMGD ihtiyacı nedir?
    • TMGD'ler hangi sektörlere danışmanlık yapabilir?
    • Bir TMGD kaç firmaya danışmanlık yapabilir?
    • TMGD sınavı nasıl yapılıyor?
    • TMGD eğitimini nerelerden alabilirim?
    • TMGD eğitmeni olmak için neler gerekiyor?
    TMGD ile ilgili tüm detaylar için tıklayın.
  2. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de bu eğitimi araştırıyordum, ama moralim bozuldu eğitim süresi 5-6 gün ve sadece İstanbul İzmir keşke başka bir çözümü olsa ha birde ücretler fazla.
  3. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Arkadaşlar Türkiye de bu belge verilmeye başlamadan önce İngiltere den almak için hazırlıklar yapıyorduk ki Türkiye de verileceği söylentisi yayılınca vazgeçtik gitmekten. Eylül 2014 te zorunlu başlaması gereken bu danışmanlık şuan için ötelenmiş bulunmakta ve ne zaman zorunlu hale geleceğiyle ilgili tek bir net cevap bulunmamaktadır. Kurs fiyatları 3500 lerden 2750 ye kadar düşmüş bulunmakta. Bence daha da düşecek zamanla. Bakın kurslar adr nin 01.01.2014 te yürürlüğe girdiğini söyleyerek sanki zorunlu DGSA danışmanlık konusu başlamış gibi bir his yaratmakta,bence kanmayın derim.
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Aynen..
  5. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32566
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben de bu konuda görüşlerinizi almak istiyodum. isg sistemindeki gibi süreç yine. gruptan eğitim alan var mı hangi illerde veriliyomuş toplam ne kadara maal olur ve alınması gereken bi belge mi sizce
  6. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    zorunluluk 01 .01.2018 de
    TMGD istihdam etme muafiyeti (tebliğden alıntı)
    GEÇİCİ MADDE 2 –
    (1) Perakende satış yapan akaryakıt, LPG, CNG ve LNG istasyon işletmeleri ile LPG, CNG tüp satışı yapan işletmelerin; TMGD istihdam etmek veya TMGD hizmet alma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
    (2) Liman tesisleri ile hava yolu kargo terminallerinde tehlikeli maddeleri; gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
    (3) Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre K1, K2, C1, C2, L1, L2, R1, R2 Yetki belgesine sahip olup, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren taşımacıların TMGD bulundurma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
    (4) Kamu kurum ve kuruluşlarında, TMGD istihdam etmek veya TMGD’den hizmet alma zorunluluğu 1/1/2018 tarihine kadar aranmaz.
  7. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Sadece TMGD belgesine sahip birisinin piyasada iş bulabilme ihtimali nedir ?
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bu belgenin de sonunun İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlığı gibi olacağını düşünüyorum.
    Düşünce olarak gayet iyi ancak yine birileri çıkıp hayal pompalayacak ve birden yığılma olacak ve bir bakmışsınız herkes bu belgeyi almış ve sonuç yine hayal kırıklığı..
    Şahsen böyle düşündüğüm içinde bu belgeyi almayı düşünmüyorum. O kadar eğitim ve ücretten sonra belgeyi kullanamadığınızı düşünün.
  9. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben dün kursa kayıt oldum. Evet ben de sonunun iş güvenliği uzmanlığı gibi olacağını düşünüyorum. Anca özel sektörün hangi noktasında işler daha farklı yürüyor ki? Bugün bakın her sektörde kişiler kendini geliştirmek için sürekli eğitim alıyorlar. Evet bu şekilde herkes bir yerden para kazanıyor en çok kazanan da devlet oluyor. Ancak sabit uzman ya da sabit kimyag-fizikçi-mühendis olmak artık işleri imkansız hale getiriyor.

Kimyagerler derneğinin anlaştığı bir kurum dernek üyelerine fiyat indirimi uyguluyor öğrenmek isteyen olursa özelden yazsın numarasını paylaşırım. (Firmayla bir ilgim bulunmamaktadır lütfen bununla ilgili yorum yapmayınız)
  10. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih Bey,size katılıyorum. Bu da iş güv. uzmanlığı gibi şişirilmiş bir balon.
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Birileri yine bazı eğitim kurumlarını ve Devleti zengin edecekler. Ama kimse bu eğitimlere katılan kişilerin bu masrafları hangi zorluklarla yaptığına dikkat etmeyecek . Umarım ben yanılırım da gerçekte bu iş için yapılan masraflara karşılık hak edilen değerde ücretler alınır.
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yakında TMGDforum.com kurulur ve sorular başlar ...
    X isimli kimyasal madde taşıyacağız izin formu örneği olan var mı
    Y isimli kimyasal için eğitim slaytı olan var mı
    Z isimli kimyasal için güvenlik işaretleri + rep :)
    Ne olacak bu TGMD lerin hali hükümet bir şey yapmıyor
    TGMD derneği kuruldu
    TGMD lerin sayısı 100 000 e ulaştı sınavlar yılda şu kadar sayıya düştü
    İstanbul içi tam süreli TGMD aranıyor
    :) adsasdasdvasdsad
    Pazartesi sendromu :)
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086