1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tmmob 2014 yılı için mühendis, mimar, şehir plancıları asgari ücretini 2800 olarak belirledi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    TMMOB 2014 yılı için mühendis asgari ücretini 2800 TL brüt olarak belirledi.

TMMOB Yönetim Kurulu, 7 Aralık Cumartesi günü yaptığı toplantıda ücretli mühendis, mimar ve şehir plancılarının 2014 yılı asgari ücretini 2800 TL bürüt olarak belirledi.
    2013 yılına oranla yalnızca %3,7'lik bir artış
    TMMOB 2013 yılı için asgari ücreti 2700 TL brüt olarak belirlemişti. 2014 yılı için yalnızca %3,7'lik bir artış yapılarak asgari ücret 2800 TL brüt olarak kararlaştırılmış oluyor.

EMO 2014 yılı mühendis, mimar, şehir plancılarının asgari ücreti için Ücretli ve İşsiz Mühendisler Komisyonu'nun çalışmasını baz alarak brüt 2950 TL'lik bir ücreti TMMOB YK toplantısından önce önermişti.
    Yoksa bu artış ilk altı ay için mi?
    TMMOB Yönetim Kurulu'nun asgari ücrete %3,7 gibi oldukça yetersiz bir oranda artış yapması, memurlara kademeli olarak yapılan zamları hatırlattı: İlk altı ay için %3, ikinci altı ay için...
    SGK'ya bildirim yapılacak
    TMMOB Yönetim Kurulu'nun hangi gerekçelerle bu artış miktarını uygun gördüğü şimdilik bilinmese de 2014 yılı mühendis, mimar, şehir plancıları asgari ücreti için belirlenen ücret SGK'ya bildirilecek.
    Kaynak: politeknik.org.tr
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yıllık enflasyon 2014'te %5 olacak..

ilk 6 ay için 3.7 ikinci altı ay için %3 iyi rakam, Bileşik olarak enflasonun üzerinde %1,5-2 lik bir refah payı da veriyor.
  3. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  4. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TMMOB un bu yönünü çok seviyorum ama maalesef bu ücret politikası sadece doğalgaz piyasası işverenleri tarafından uygulanıyor. Diğerlerinin umrunda bile değil çünkü zorlama yok. bir doğalgaz projesi mühendisin ssk sı belirtilen ücretten yatırılmadığı takdirde onaylanmaz. onaylanmayan projenin gaz açımı olmaz. gaç açımı olmassa işveren para kazanamaz. bu zorlayıcılık işvereni çok güzel yola getiriyor idi. ama maalesef bizim osgb ler için böyle bi durum yok. belgeyi aldığım halde bile sigortasız düşük ücretle çalıştırmayı hayal ediyorlar. sorumlu olduğumuz işçilerin sigortalılığından biz sorumluyken bizim sigortamız yok. ne acı durum.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şikayete çok açık bir durum sizinki..
    Değerlendirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum.
  6. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten girmedim o işe. ama şimdide işsizim.büyük hayal kırıklığı oldu bu isg işi.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    O konuda da haklısınız.
    ama girmeseniz ve bir usülsüzlük yapıldığını da biliyorsanız bence gerekenlere durumu bildirmelisiniz.
  8. haberde bir yanlışlık olmalı..brüt değil net olmalı bu maaşlar ..
  9. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Geçen sene yılbaşında da böyle %3 yaptılar haziranda bir % 3 daha bekledik ama yapmadılar. Benim bildiğim bir kaç işletmede ve ben dahil , mühendis ve tekniker kadrosundakiler buna bağlı olarak zam veriliyor. Haziran ayında tüm çalışanlar % 3 daha aldı biz açıkta kaldık. Neden çünkü oda zam açıklamadı.......
  10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ezel Yigit hanım rakamlar doğrudur malesef brüt olarak SSK'ya bildirim yapılıyor. Bencede brüt olarak düşük ücretler ancak yeni işe başlayan mühendislerin uzmanların normal asgari değerlere yakın 1000-1500 bandında işe başlatıldığı bir ülkede Mühendis asgari ücretinin bu şekilde belirlenmesi SSK ile protokol yapılması bile bir ilerlemedir. Uygulamada yeni olduğu için çok kaale alındığını söyleyemem. Ancak! bunun uygulamaya geçmesi üçlü saç ayağından oluşan bir sorumluluk teşkil etmektedir. Mühendis aldığı ücreti Odasına bildirim yapacak, Oda şirkete önce uyarı yazısı yazacak devam ediyorsa SSK'ya bildirim yapacak ve SSK da iş yerine ceza kesecek. evet biraz teorik kaçabilir ancak bazı odalarca uygulanmaya başlandı diyebilirim. bir örnek atayım;

11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    brüt mü net mi
    gerçi biz ikisini de göremedim ya neyse
  12. zirrat,gıda ve kimya müh sorumlu yöneticilik taban ücretleri 2013 yılında 2700 net olduğu için bu haberde yanlışlık olabileceğini düşünmüştüm..:( uygulamada çok az yer bunu yapıyordu ama, noterden onaylı yasal bir belgenin elinizde olması iyi bir dayanaktı...
  13. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu birazda mühendislerin kendilerinden kaynaklanıyor, işverene bizim için böyle bir protokol var, asgari ücretimiz budur diyebilmeleri gerekiyor. bence işin yüzde 50 si burada çözülür fakat maalesef çoğu meslektaşımın böyle bir şey olduğundan bile haberi yok.