1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tmmob 2015 yılı için mühendis asgari ücretini belirledi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 1 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TMMOB Yönetim Kurulu, 2015 yılı için mühendis asgari ücretini brüt 3000TL olarak belirledi.

  TMMOB Yönetim Kurulu, ücretli mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının çalışma yaşamındaki alt sınır ücreti anlamına gelen “mühendis asgari ücreti”ni, dün(29.11.2014) yaptığı toplantıda 2015 yılı için brüt 3000TL olarak belirledi. 2104 yılı için 2800 TL olan asgari ücretin böylece son 3 yıldaki artışı sadece %11 olarak kaldı.

  Mühendislerin talepleri farklı
  TMMOB’nin asgari ücret belirleme çalışmaları öncesinde Politeknik’in “2015 yılı için mühendis asgari ücreti ne olmalı?” sorulu ankete katılan 1808 mühendis, mimar ve şehir plancısının %81′i temel yaşam şartlarının sağlanması adına net ücretinin 2500 TL ve üzerinde olması gerektiğini belirtti. Yine ankete katılan mühendislerin %52′si asgari ücretin net olarak 2500-3500TL arasında olması gerektiğini ifade etti. Oysa TMMOB’nin 2015 yılı için belirlediği net ücret bu taleplerin altında kaldı.

  Politeknik’in asgari ücret anketi sonuçları şöyle:

  [​IMG]

  Kaynak: politeknik.org.tr
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Aralık 2014 ---
  Maden Mühendisleri odası 2014 yılı asgari ücret tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  2015 YILI ÜCRETLİ ÇALIŞAN MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI ASGARİ ÜCRETİ 3000 TL. OLARAK BELİRLENDİ

  TMMOB Yönetim Kurulu ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2015 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücreti 3.000 TL olarak belirledi.

  Yönetim Kurulumuz ayrıca; odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmak zorunda olduğunu da karar altına aldı.


  Hatırlatmamız gerekirse:

  31 Temmuz 2012 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurulu ile Birliğe bağlı odalarımızın üyelerine yönelik bir protokol imzaladık.

  Karşılıklı mutabakata vararak imzalanan bu protokolün amacı: "Sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK’ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunun toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılması"dır.  Bu protokolün dayanağı; 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 100. maddesi ile 16.05.2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nun 13. maddesinin (g) bendi ve 14. maddesinin (d) bendidir.


  Bu protokole göre Birliğimiz "ücretlerinin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK’ya iletecektir".

  Yine bu protokole göre SGK; "Sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı, diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt etmektedir".


  Birliğimiz açısından bu protokolü imzalanmasının dayanağı ise 24-25 Eylül 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen TMMOB 41. Dönem Olağanüstü Genel Kurulu’nun aldığı karardır:

  "Mühendis, mimar ve şehir plancıları meslek örgütleri ile birlikte tüm emekçilerin insanca yaşamaya yetecek asgari ücret hakkı mücadelesine katılırlar. TMMOB, üyeleri olan emekçi mühendis, mimar ve şehir plancıların da aralarında bulunduğu tüm işçi sınıfı için insanca yaşam ücretinin belirlenmesi mücadelesini diğer emek ve demokratik kitle örgütleri ile birlikte verir. TMMOB ve bağlı odalar yasa ve yönetmeliklerden aldıkları yetkiyi emekten yana değerlendirerek, insanca yaşanılacak ücreti mühendis, mimar, şehir plancıları için asgari ücret olarak ilan eder ve uygulanmasını sağlar."

  kaynak: tmmob.org.tr
 3. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98917
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
  Memur maaşı zammını eleştirip, işçi ve emekçinin yanında olan bir birliğin kendine bağlı mühendisler için 3 yılda %11 arttırım yapması manidar :)
 4. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hiç bir kişi/kurum mükemmel değildir bolca konuştuk zaten bunları senle @Cihan Atahan :)
  eksik/yanlış olduğunu gördüğüm/üz şeyleri de rahatlıkla paylaşıp bu yanlıştır diyebiliyoruz darısı diğer kişi/kurumların başına :)
 5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Bi de uygulansa tam süper olacak... :)
 6. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  En az brüt 5000 TL olmalıydı.
 7. Ahmet Serhat İçmeli İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  40686
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Buyruk Group Sosyal Hizmetler
  Yine de şükür diyelim. Mühendisiz ama uzmanlık yapıyoruz. Daha az maaş almaya mahkum muyuz yani :)
 8. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Asgari ücretin yerlerde süründüğü ülkede mühendise 5000 tl asgari dersen savaş çıkar.

  Kazanan kazanıyodur zaten, olan yeni mezun tecrübesiz mühendislere oluyor. Tecrübesiz arkadaşları sektörden bu kadar soğutarak bakalım bu sistemde 10 sene sonra falan kendi işini hakkıyla yapan mühendis bulabilecekler mi.!
  Sahi 10 sene sonra kimin umrunda ki, günü kurtarsalar yeter..

  Eskide mühendis=MÜHENDİS
  Şimdi mühendis=mühendis
 9. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  5000 TL Brüt ücret net değil. Net ile karıstırmamak gerek. Neti o rakamın ortalama % 70'i olur.
 10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  her şey zamanla olacaktır, 100 yıl önce işçilerin çalışma şartlarını, 8 saatlik çalışma haklarını, asgari ücret haklarını (bugün düşük de olsa kazanılmış bir haktır) nasıl kazandılarsa bir şekilde bizde bu mühendis asgari ücretini bir şekilde uygulamak için çalışacağız. Mühendis asgari ücretinin temeli 3-4 yıl önce "ücretli, işsiz mühendis mimar şehir plancıları" olarak atıldı, bir kurultay yapıldı. Örneğin biz Maden Mühendisleri odası olarak bu yıl üyelerimizin çalıştığı işyerlerine TMMOB'nin SGK ile yapılan protokolü ve odamızın belirlediği asgari ücret tarifesi bir yazı ile gönderildi. 2-3 firmadan konuyla ilgili yeni bilgilerinin olduğu ve uygulamaya çalışacakları ile ilgili dönüşler oldu. biz bir yerden başlatalım yeter ki.

  dostlukla.