1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tmmob`un yetki ve gelirleri çevre ve şehircilik bakanliğinda...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kubilay23 tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Torba yasanın yankıları sürerken son dakika golü :) meclise sunulan tmmob un yetki ve gelirlerinin çevre ve şehircilik bakanlığına devredilmesini öngören kanun maddesi mecliste kabul edildi diye bir haber izledim NTV de. ben mühendis değilim ama bir odanın faaliyetlerinin ve gelirlerinin hükümetin güdümüne girmesi çok garip:eek:
  2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tmmob a bağlı odalar baya zengin özelikle vize veren odalar.ama bu zenginliği ben üyeleri ni her anlamda donatmak için veya üyelerinin haklarını tam anlamıyla savunmak için kullandıklarını düşünmüyorum. malesef haraçhane gibi çalışıyorlar ama bu paralar la neler yapılıyor bilemiyoruz.
  3. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    -mersin'deki akkuyu nükleer santrali'nde yapılan usulsüzlüklere karşı dava açan da,

-istanbul'a 3. köprü ihalesi konusunda yargıya giden de,

-gezi parkı ile ilgili dava açan da,

-sivas'ın kangal ilçesindeki vahşi altın madenciliğine karşı dava açan da,

-izmir’in bergama ilçesi ovacık - çamköy - narlıca köyleri sınırları içinde yürütülmek istenilen vahşi madenciliğe karşı dava açan da,

-maslak 1453 projesinin imar planının şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun bulunmaması gerekçesiyle projenin iptali için yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açan da,

-hasankeyf'in yok olmaması için ılısu baraj projesi’nin çevre etki değerlendirmesinden (çed) muaf tutularak inşa edilmesine karşı dava açan da,

hep tmmob olmuştur.

türkiye'deki birçok çevreci sivil toplum kuruluşunun karşı olduğu projelerin sekreteryasını tmmob yapmıştır.

maslak 1453, hasankeyf, gezi parkı ve daha birçok konuda birilerine ''dur'' diyen, diyebilen tmmob'un susturulması aslında doğanın sesinin susturulmasıdır!
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarıyla Türkiyenin ileriye dönük attığı her adıma TMMOB taş koymuş.

Ayrıca; Fatma Hanımın yazdıklarına aynen katılıyorum, resmen Türkiye'deki mühendislerin ve mühendislik işlerinin haracını topluyorlar, nerede bu paralar? Kime harcıyorlar? Şimdiye kadar ne üretmişler?
  5. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Toplumsal muhalefetin içinde yer alan TMMOB, dünyada ve ülkemizde yaşananlara seyirci kalmayarak, karanlığa karşı aydınlığı, savaşa karşı barışı, eşitsizliğe karşı adaleti, şiddete karşı kardeşliği, sömürüye karşı emeği savunmaya, "Başka bir Türkiye ve başka bir dünya" mücadelesinde onurlu ve dik yürüyüşünü sürdürmeye devam edecektir.
  6. GökselKurtuluş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
    İleriye gitmek için doğa ve kültürel mirasın yok olmasına göz yumuyorsanız diyebileceğim birşey yok. Zira İş Güvenliği uzmanı olarak da işverenin daha çok kazanması için birçok tedbiri almamayı kabul etmekle aynı mantık olacağını düşünüyorum.

Ben de TMMOB'nin birçok icraatını, üyelerine karşı tutumunu eleştiriyorum. Ancak meslek örgütlerinin siyasi erke teslim edilmesi sosyal bir devlet için kabul edilemez.

Hepimiz İş Güvenliği Uzmanı çalıştırılması ile ilgili maddelerin ertelenmesi konusunda rahatsızız ve İş Güvenliği Uzmanlarının sesini duyurabileceği nitelikte dernek vb. olmadığından şikayetçiyken ve siyasi amaçların işçi, doğa ve kültürel varlıklar hakkında yanlış kararlar aldığını görebiliyorken, sırf yaptığı icraatlar size yeterli gelmiyor, belki yönetimindekilerin siyasi duruşu size uymuyor diye bağımsız bir meslek odasının siyasal erkin hizmeti altına girmesini onaylamanızı anlayamıyorum.
  7. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    köklü ve onurlu bir kuruluşun tarihini bilmeden işlevini bilmeden sadece oda aidatları mevzusuna indirgenmesi çok cahilce.
    denetlenir denetimden geçirilir ama böyle bir meslek kurumunun (kamu kurumu niteliğindedir 24 Oda, bu Odalara bağlı 197 şube ve 48 İl/İlçe Koordinasyon Kurulu ile sürdürmektedir. 31 Aralık 2011 tarihi itibarı ile Oda ve Şubelerine bağlı olarak 157 Bölge Temsilcisi, 613 İl Temsilcisi, 265 İlçe Temsilcisi, 11 İrtibat Bürosu, 12 Mesleki Denetim Görevlisi ve 51 Oda Temsilcisi ile TMMOB toplam 1306 birimi ile görev yapmaktadır. TMMOB‘ye bağlı Odalara 70 kadar mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı disiplininden mezun olan mühendis, mimar ve şehir plancıları üyedir.) ortadan kaldırılmaya çalışılması işlevsizleştirilmesi ne kadar da korku yarattığını gösterir.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yıllardır Milleti sokağa dökme politikası güden, siyaseti merkezi gündem yapan, mühendis ve mimarların hizmetlerinin ürünlerini ankrada merkezde çatır çatır yiyen,vizyon ve misyondan uzak,yaşlanmış ve yemekten bıkmamış, toplum ve bilim düşmanı,abes işlerle uğraşmaktan keyf duyan afaziye uğramış ruhlarıyla internet çağından uzaklaşmış,mühendislik disiplinini ayaklar altına alınmasını sağlamış ve patronların bir numaralı yalakasıdır ve adı:TMMOB.

Bu odalardan bir halt olmaz..olsa bu kadar mühendis uzmanlık sınavına girmezdi..ve biliyomusunuz Makine mühendisleri odası batmış durumdaydı..
  9. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hükümet başa geldiğinden beri yıllardır odaları baskı altına alma ve ele geçirme çabası içerisindeydi. Odaların yaptığı çoğu şeyi tasvip etmememe rağmen bu kararı olumsuz buluyorum. Daha önce üyesi bulunduğum oda için çeşitli yerlerden "seçimde bize oy kullan odayı ele geçirmemiz lazım" gibi ricalarda bulunanlar olduğunda zaten kuşkulanmıştım. Yıllardır süren çalışmalar neticesinde kendisi gibi düşünenler tarafından ele geçirilemeyen odalar kanunlarla ele geçiriliyor. Hükümetin yaptıklarını da körü körüne savunacak kadar okumuş insanın da var olduğunu görüyorum. Özet olarak odalar eğer hükumet gibi düşünseydi ve başlarında böyle adamlar olsaydı bu kanun çıkmazdı tersine yetkileri genişletilirdi. Ben olaya bu açıdan bakıyorum. Bunun savunulacak bir yanı yoktur. Bunun altına da bana cevaben yazılacakları da tahmin ediyorum. Ben taraf değilim ama ne saçmalıkları taraf olduğu için savunanlar gördüm. :)
  10. GökselKurtuluş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
    Bu saydığınız gerekçelerden mslek odalarının siyasi partierin güdümüne bırakılmasının yasal olarak sağlanmasını haklı mı çıkarır? Yoksa bu saydığınız niteliklere saip kurumun iyileştirilmesi için biz mühendislerin çabalaması, elini taşın altına koymasının gerekliliğini mi gösterir?
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şu anda siyasi parti güdümünde değil..hükümetin.
  12. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kimsenin fikrini almadan TBMM de ki sayısına güvenerek kafasına göre iş yaparlarsa taş da koyulur baş da koyulur... Önce başların harcamaları şeffaf olmalı arkadaş. Bir laf vardır imam ossurursa cemaat .....ar. Yani baştakiler ülkenin tüm kayaklarını eşine dostuna peşkeş çekip kendi mal varlıklarını şeffaflaştırmazsa halk da onun yolundan gider. Bu hareketiyle TMMOB nin kazancına da göz diktiğini, ağzının suyunun aktığını düşünürüm arkadaş....
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Odalar sadee benden aidat aldı ve bana mal muamelesi yaptı.odalar ve filler,çimenler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    konuyu tartışın ama siyasi gözlükle değil..ve argo kullanmayın.
  14. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şu anda hükümet bu milletin hükümeti gibi mi davranıyor sizce? Devamlı %50'ye vurgu yapılması bile bu dediğinizin gerçek olmadığını destekliyor.
  15. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Belkide haklısınızdır, 420.000 üyeden yıllık ortalama aldıkları 150,00.-TL'nin, yani yıllık 63.000.000,00.-TL'nin nereye gittiğini anlayamayacak kadar cahilizdir. Ayrıca TMMOB'nin kamu kurumu niteliğinde olduğunu söylemişsiniz, ben aksine siyasi parti niteliğinde olduğunu düşünüyorum.
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    siyaset bilgim yok siyasi çalışmalarımda olmadı ve lütfen siyasi garazınızı kusmayın,bilgi ve düşüncelerinizi paylaşın.
    Devlet büyükleri ve meclis salak mı.4 tane parti var orda..neden sizce bunu yapmış olabilirler..
  17. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    parti niteliğinde demek bence az olur :) bazı temsilcilik veya muayne yerleri baya baya bazı partilerin temsilciliği gibi :) bu gezi parkı olaylarında attıkları e-mail ve sms leri , bugüne kadar hiçbir etkinlik, seminer vs. vs. de atmamış olmasıda çok manidar :) meslek odasının , ana muhalefet görevi üstlenmesine gerek yok. bunu yapmak isteyen siyasi parti kursun!
  18. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kusmak tabirini size iade ediyorum. Hiç hoş bir kelime değil. Ben siyasi garez içerisinde değilim. Sadece yanlışı düzelttim. Bu kararı savunmak da siyasi bir olaydır. O zaman başlığı kapatın bu tartışma bitsin. Başlı başına siyasi bir konudur.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben düşüncelerimi paylaştım.bende kendi odama üyeyim.siyasi parti konuşmam, içerik konuşurum.
    Sayın hasan aydemir:bu konuyu konuş.olaylara parti üyesi gözüyle okumam ben.odamdan memnun değilim ben ya.
    Devlet büyükleri ve meclis salak mı.4 tane parti var orda..neden sizce bunu yapmış olabilirler?
  20. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her sene ÇMO'ya 500 TL ödemek zorundayım. Karşılığını maalesef göremiyorum. Siyasetçilerden fazla siyaset yapıyorlar. O yüzden bu tip odalar bana uzak. Teknik olsunlar üyelerine sahip çıksınlar 500 TL helal olsun.