1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tmmob`un yetki ve gelirleri çevre ve şehircilik bakanliğinda...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kubilay23 tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. GökselKurtuluş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
    Arkadaşlar bir yanlış başka bir yanlışla kapatılamaz. Hem TMMOB'u siyasi parti gibi çalışma konusuna eleştirip hem de yetkilerinin "yasal çerçevede" siyasi erkin kontrolüne geçmesini onaylayamazsınız, kendinizle çelişirsiniz.

TMMOB üyelerinin, mesleğin yanında kamunun da yararını gözetmek zorunda olan bir kurumdur. Meslek Odaları yönetimlerinde ve seçimlerinde malesef karşıt sesleri görmek çok mümkün olmuyor, memnuniyetsizliğimizi hep sözle dile getiriyoruz.
  2. Ahmet Yücesan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERCAN ŞİRKETLER TOPLULUĞU
    yok şuraya gidildi toplantı yapıldı yok bu yapıldı sonuca gelince hiçbirşey yok ortada.bir eğitimi bile doğru düzgün gerçekleştiremeyip aidat isteyen odaların varlığı ile yokluğu benim için aynıdır.Zaten çalışmalarında pozitif gelişmeler olsa ufak tefek konular gündeme gelmez.odaların işi siyasetle uğraşak değil işini yapmak,geliştirmek olsun.
  3. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Odaların yaptıklarını kesinlikle tasvip etmiyorum. Çoğu konuda zaten herkes hemfikiriz. Ancak bir sürü düzenleme yapılarak işlevsel hale getirilmeleri gerekirken baskı altına almak için böyle kanunlar çıkarılması yanlış. Neden sadece maddi yönden bir kanun çıkarıldı da diğer konularda iyileştirme yapılmadı? Bu iş kesinlikle siyasi amaçlıdır. Bizim yararımıza falan değildir.
  4. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Böyle önemli bir konunun bile sadece kendimizin yaşadığı bir aidat verme sorununa indirgeyerek tartışmak gerçekten çok üzücü.1 temmuzla ilgili ertelemenin iş verenleri rahatlatmak için yapıldığını, yani sermaye yararına yapıldığı ve siyasi çıkar amacıyla yapıldığını hepimiz izledik 20 gün içerisinde, bu süreci birlikte yaşadık doğru olmadığını söyledik elimizde geldiğince sesimizi duyurmaya çalıştık (TMMOB bu süreçte defalarca basın açıklaması yaptı), bu sayfalarda oda kuralım dernek kuralım diye sürekli fikir alışverişleri yapılırken bu ülkeye bir sürü katkısı olan ( ki mutlaka yanlışları da olmuştur)TMMOB'un iktidara teslim edilmesine göz yumulduğunu görmek, buna ses çıkaranları siyasi garezeni kusmakla itham etmek çok üzücü.....
  5. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne olmuş ki %50 ye vurgu yapılıyorsa? yanlış mı? çoğunlukçu demokrasi içindesin. ne yapacaktın.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    bravo iyi kopyala yapıştır yapıyorsunuz...
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    TMMOB maalesef ülkemizde mühendislik hizmetleri ile değil, açtığı dükkanların! , yaptığı eylemlerdeki konumu ile ünlendi. muayene istasyonlarındaki yolsuzluklardan dolayı son yıllarda hizmetlerine son verilen odalar, gelir-gider hesaplarını kapılar ardından yapan odalar ne hikmetse, kendileri ile ilgisiz, medyatikleşme konusunda prim yapabileceğine inandığı konularda hep ön sırada yer almıştır. Ne kattı ülke bilim ve teknolojisine? Hangi icat, buluş, vb. teknolojilerin ülkemizde kullanılmasına, üretilip yaygınlaşmasına ön ayak oldu? ( seminerler veriyor ya demeyin. Aynı konuları lise öğrencileri de yapabiliyor artık.)
  7. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Her şeyi bu son cümlenizdeki gibi değerlendirirsek hiç bir şey konuşmamıza gerek yok, bu konuyu da sizinle tartışmama gerek yok. Benim de düşüncelerim bu yöndedir. İsterseniz başlık altındaki yazılanlara bakın ve diğer konuşulanların da tamamen siyasi olduğunu görün ve siyaset konuşulmasın istemiyorsanız bu başlığı kapatın. Bu kadar basit. Bir de site sahibi olarak kullandığınız kelimelere dikkat etmenizi öneririm. Ben devlet büyükleri ve meclisimizin geçtiği bir cümlede "salak" kelimesinin geçmesine bile karşıyımdır. Benim için devlet partiler üstüdür, siyasi değil.
  8. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bazı arkadaşlar TMMOB para basıyor nerde bu paralar diyor allah aşkına akıl tutulmasımı yaşıyorsunuz. HER yeni dönem seçimlerinde hazırlanan yüzlerce sayfalık raporlarda herkalem gelir ve giderler üyelere açıklanır. onlarca bilimsel kongre sempozyum hazırlanıyor öğrenci faaliyetleri yürütülüyor neyin kafasını yaşıyorsunuz TMMOB kadar şeffaf bir oda kitle örgütü bulunda göreyim!! siz paralar nerde diye sordunuzda size mi açıklamadılar..ben maden mühendisiyim merak eden arkadaş ist. şubeye gelsin beraber bakalım gelir ve giderlere... bütün kurumları ele geçirdiler bir tmmob kaldı değil mi?? tüm kamu kurumlarının denetimini sayıştayın elinden alsınlar sonrada nerde bu tmmob'un paraları öylemi??? o paralarla rezidans, yat kay, gemicikler alınmadı emin olabilirsiniz.....gezi parkına karşı dava açmak taş koymaksa evet taş koyuyoruz !! mahkemelerin yerinde denetim yetkisi bile elinden alındı ve siz hala utanmadan TMMOB'ye saldırıyorsunuz bravo....daha iki hafta önce elbistanda mühendislerin puantajlarını ustabaşıların yaptığı haberi alındıktan sonra ilgililerle görüşüp mühendis onurunu arkadaşımıza iade eden tmmob'dan bahsediyoruz arkadaşlar birazcık vicdan! ha bu arada TMMOB dört dörtlük bir örgüt de demiyorum malesef bürokratif bir yapıya dönüşmüştür...ama bunu TMMOB'un bilimsel teknik konulardaki yetkinliğini elinden alarak düzeltemeyiz !!
  9. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben diğer arkadaşa cevaben yazdım ve onun orada söylediğiyle alakalı bir şey. Çoğulcu demokrasi ile ilgili konuşacaksak istersen başka yerde konuşalım burası pek uygun değil.

Konu odaların işlevselliğiyle alakalı olmaya başladı. Bu kanunla ilgili şeyler yazılmıyor. Bu da konuyu saptırmak oluyor maalesef.
  10. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işte maalesef siyasi simge haline gelmesi hoş olmuyor. Kendinden ka
    İşte maalesef bilimsel değil siyasi hareket ettiği için eleştiriyorum ben. mühendisliğini yapsın fakat sürekli hassas konularda siyasi yargılar içine girmesi kendisinin şeffaflığına gölge düşürüyor. Düşünün ki o kadar ilerdeki bu konuda ve siyasi olarak yönlendirildiği o kadar açık ki rifat hisarcıklıoğlu -önceki dönem de o kadar şey yapmasına rağmen yurtdışı yurt içi gezilerle - ergenekon tarafından başbakan yapılacaktı...bu gayet mühendisliğinin yanında (bence) gereksizce siyasete bulaşmış oluyor...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---

ben hem senin %50 demeni eleştirdim. hemde sana katıldım. çoğulcu demokrasi demedim çoğunlukçu dedim.
  11. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çoğunlukçu Demokrasi dediysen tamamdır. Yanlış okumuşum. Çoğulcu Demokrasiyle alakası olmayan bir durumdu çünkü. Oruç kafayla aradaki harfleri görmedim demekki.
  12. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    TMMOB un yaptığı (zaten kuruluş maksadı - asli görevi olan) 3 -5 icraat saymakla olmuyor. TMMOB nin ve MMO sitelerinin haber kaynakları bile teknikten uzak tamamen siyasi. eğer bugün siyasetten uzak , teknik ve bilimsel bir oda olabilseydi bugün bunlar yaşanmazdı. karşılıklı iki düşüncenin mücadelesi olmuş.
  13. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Taha arkadaşım siyasi hareket etmeyen bir kurum göster bana ben şu an arka sokakta olan odama gidip istifa dilekçemi yazacağım !! bilim ve teknik tamam siyasi hareket ediyor diye elindeki bilimsel ve teknik yetkinlikleri alınmaz !!

ve nerede bu TMMOB'nin paraları diyen arkadaşlar aşağıdaki link Maden Mühendisleri Odası son 42. dönem gelir gider tablosu beğenmediğiniz şeyler varsa ya kongrelere gelin orada konuşun yada bir dilekçe ile odaya gelin orada şikayetinizi iletin olur mu buradan atıp tutmayalım biraz tutarlı olalım..lütfenn...

http://www.maden.org.tr/resimler/ekler/ac41aa909b3df61_ek.pdf?tipi=19&turu=X&sube=
  14. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Kesinlikle katılıyorum.
    2000 mezunu Kimya mühendisiyim,üye olmayı hep erteledim,üyelerin memnuniyetsizliğin bildiğim için.Geçen yıl üye olmaya ve odada gönüllü çalışmaya karar verdim.Bu talebim'in karşılığını şöyle verdiler" 2000 yılı mezunuysan son 12 yıllık aidatları ödemekle yükümlüsünüz,bu ödemeyi yaparsınız odaya üye olabilirsiniz" dediler. Bununla ilgili yasal mevzuatlardan bahsettiler. İşlerine gelince kanunu yasal mevzuatları çok iyi kullanıyorlar.Eğer gerçekten mühendisleri koruyan kollayan bir yapı olsaydı üye olmak isteyenleri bu şekilde geri çevirmezdi.Aidat konusu ile basite indirgeniyor diyorsunuz da, maalesef bunun dışında yaptıkları somut bir şey görmedim, duymadım.Ayrıca üyelikten çıkmak istediğinizde çıkamıyorsunuz bildiğim kadarıyla(en son görüştüğümde öyle demişlerdi),bir ömür haraca bağlamak değil de nedir?
  15. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1.Maden Müh. odası TMMOB nin küçük bir ayağı, evrak üzerlerinde rakamlarla birşeyleri açıklamak elbette mümkün, zaten yapmak zorundalar da
    Asıl sorun ülkeye ne kattığı? Ülkeyi geçtim bana ne kattı? Eyvallah paraları yönetimin maaşına, kongrelere, fuarlara vs. harcamışlar odanın tek amacı bu mu? eğer buysa kapatılmasıanda zaten bi mahsur yok, üniversiteler vs. daha iyisini yapabilir.
  16. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok basit bir şey söylemek istiyorum 101 lira olan ehliyet yenileme ücretinin 15 liraya düşmesinin ardından... 89 lirayla ne yapılacaktı peki ?????
    diye kimler sordu... bu iş 15 tl ye çözülebilecekken neden 101 idi ?
  17. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Samet bey bilmiyorum nerede yaşıyorsunuz ama TMMOB düzenlediği bilimsel teknik etkinlikleri zaten üniversitelerle birlikte düzenliyor bilmem farkında mısınız ?? Sizi bilmem ama ben sadece üniversitedeyken bile hazırladığım raporlarda oda yayınlarına bakıyordum örneğin erkan bey iyi bilir delme patlatma sempozyumları gibi mesleğe çok yararlı etkinlikler yapar ve firmalar da katılır bu etkinliklere diğer odalarda böyle olsa gerek. evet birde ülkeye ne kattığı sorusu var bu soruya verilecek cevap siyasidir ve TMMOB bu konuya verdiği cevaplar yüzünden sevilmiyor...
  18. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bugüne kadar neredeydi de torbaya koyup bu kanunu da çıkarıverdi?

gezi parkı olaylarına destek verdikleri için bu yasa çıkarıldı. açık ve net ortada
  19. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Odalar iyi çalışmıyordu haklısınız ancak alınan karar malesef siyasi. Muhalifleri susturma anlamında alınan bir karar. Buna bu ülkede ileri demokrasi diyoruz.
  20. Ne kadar tartışsak boş. TBMM kararını vermiş. Bize soran mı var?