1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tmmob`un yetki ve gelirleri çevre ve şehircilik bakanliğinda...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kubilay23 tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Gezi parkı olaylarından sonra kamuya verilen zararın net rakamını bilmiyorum ancak milyonla ifade edilen bilmem kaç milyon tl lik zararları bu işi organize eden ve destekleyen kuruluşlardan devletin bi şekilde çıkartmasını istiyorum. O zararları senden benden aldığı vergilerle karşılıyor çünkü devlet.
  2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Talha bey haklısınız bende devletin katlettiği 3 canı ve arkadaşlarımın gözlerini geri istiyorum geri verebilecek misniz? herşey para değil mi.... bu konu hakkında daha yazmayacağım rahatsız ettiğim için arkadaşlardan da özür dilerim.
  3. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    konunun birbirimizi ''taraflaştırmadan'' tartışılmasından ve birbirine saygılı fikirlere saygılı tartışmalar- sorgulamaların bu forumda yapılması gerektiğinden yanayım.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    :)..bu site bu kültürü yakalıcaktır..inanın.
  5. Açıkçası ben de ilgili Mühendis Odalarının maalesef kendi mühendislerinin haklarını koruyabildiğini, onure edebildiğini ben düşünmüyorum. Bu, Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ'de ayyuka da çıktı (Çevre ve Jeoloji Mühendisleri). Siyasi gündemi takip etmekten ve siyasi içerikli çığırtkanlıktan öteye gidilemediğinden bu konudan haberdar bile olmayan oda yönetimleri mevcut.
    Bunların ve zihniyetin değişmesi, siyasi tarafsızlığın artık oluşması zaten gerekiyordu. Ancak bu şekilde mevcut iktidarın el koyarcasına değişiminden de kaygılarımız mevcut. Bunu çünkü daha önce başka kurumlarda da gördük. Herkesin bir siyasi görüşü olabilir. Ancak nefret söylemleriyle, elinden gelse bir kaşık suda boğmayı istercesine hareket etmek hiç bir odaya fayda getirmez, herhangi bir siyasi görüşü olan arkadaşlarımıza da. İnşallah en azından kontrollü bir özerklik sağlanabilir.
    Selamlar.
  6. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Geziyle seyehatla ilgisi yok bu tasarı 2 yıl önce gündeme gelmişti.
  7. Hükümet biz bu gezi parkından ders aldık derken bunun sinyalini vermişti asıl. TMMOB futbol kulüpleri gibi denetimsiz kendi başına bir kurum nasıl fenerbahçenin ıçine girince tüm maçların sahte olduğu görüldü. şükretsinler bence direk sehircilik bakanligina bağladılar ıçine girmeden. ayca hanım diyor halka ışık tutuyormuş tmmob sizin gibi desenize =) eskidendi o ışık tutmalar mumlu zamanlarda kaldı. herkesin elinde fener var istediği yere kendi ışığını yakıyor. açsin yine davalarını gelirleri elinden alınıyormuş yine kendi görevini yapsin bakanlığa bağlı demek hükümete bağlı partilere yani yine halka bağlı bir kaç godomana değil. bunun odalar var ahkam kesmek derdi olan.
  8. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    öyle bir zaman geçiriyoruz ki saldırganlık had safhada istemediğimiz tartışmaların içerisine istemeden dahil olabiliriz.aman diyim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    hımmmmm... o zamanlara mı denk geliyor bu rapor
    http://www.tmmob.org.tr/yayinlar/kitap_goster.php?kodu=208
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    TMMOB, iş güvenliği uzmanlığı ile ilgili torba yasadaki ertelemeye karşı bu kadar üyesi mağdur olurken acaba neden TESK gibi aktif rol alıp kanunu dahi erteletme baskınlığını aynı şekilde kendi üyeleri için gösteremedi? bu tip örgütler çok iyi amaçlarla kurulmasına karşılık malesef ilerleyen süreçlerde yönetim kademelerindeki kişilerin inisiyatiflerine bırakılıyor.
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bakanlıga baglanmaktandan ziyade Siyasi odaklardan bagımsız bir kurum, hesap verebilir hesap sorulabilir olacak, üyelerinin çıkarlarını sözde değil özde koruyacak kollayacak şekilde yeniden yapılanma sürecine girilmesi gerekir. Şu andaki odaların oda mantıgı müzelik olmuştur
  11. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İleriye dönük attığı adımlar derken mühendis olarak mı ileriye dönük buldunuz bu adımları merak ediyorum?

Arkadaşımızın da dediği gibi usulsüzlüklere karşı açılan dava yani burdan sadece siyasi görüşüne uymadığı için dava açtığını düşünmenize şaşırıyorum. Evet odalar benim de istediğim performansı sergilemiyor belki çok yetersiz ama desteklenmediği için bu durumda olduklarını düşünüyorum. Çevre Mühendisleri Odası Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Çevre Mühendislerini yok sayan yönetmeliklerine karşı duran tek birimimizdir, aynı zamanda çevre katliamı olurken neden sesini çıkarması siyasi görülüyor acaba?
    Aynı zamanda burda eleştiren çoğu kişinin de odayla bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sadece eleştri yapma amacı görüyorum. Evet eleştirelim ama daha iyi olması için eleştirelim. Eğer Mühendisler Odası Bakanlığa bağlanırsa biz bireysel olarak mühendisler olarak hangi hakkımız elimizden alındığında itiraz edebiliriz? Zaten yönetmeliklere itiraz etmiyor muyuz? İş Güvenliği ile ilgili bir oda kurulmadığı için itirazlarımız bireyler kalmıyor mu? Biraz daha dikkatli olalım gerçekleri görelim lütfen.
    Ayrıca belirtmek isterimki odaya on yıl sonra kayıt yapmaya gittiğimde geriye dönük parasını istediler demişsiniz birincisi bir yönetmelik yayımlandı eskiye dönük borçlu bulunanlar için süre verildi (her sene de yüksek borcu bulunanlar için ücret alınmaması için tekrarlanmıştır) ve siz bunu da görmediğiniz halde sanki çok iyi takip ediyormuş gibi odaları hiçbirşey yapmıyor diyorsunuz. Eğer siz odaya bağlı çalışmıyorsanız zaten kaçak çalışmış oluyorsunuz oda tescil belgeniz yoktur ve kanunlara uymanız beklenemez.
  12. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    TMMOB bugüne kadar 150 milyar TL’yi geçen proje ile özelleştirme kararlarına karşı dava açmış ve birçok yatırımı engellemişti. İşte TMMOB’un dava açtığı ve engellemeye çalıştığı bazı dev projeler:
    * Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu (Körfez geçiş projesi): 12 milyar TL (Çekeceği yatırımlarla birlikte 30 milyar TL)
    * Kartal kentsel dönüşüm projesi: 20 milyar TL
    * 3′üncü köprü projesi: 6 milyar TL
    * Marmaray tüp geçiş projesi: 12 milyar TL
    * Akkuyu nükleer santrali: 20 milyar dolar
    * Galataport projesi: 5 milyar dolar
    * Taksim Topçu Kışlası ve cami projesi: 3 milyar TL
    * Levent garajı ihalesi: 1.1 milyar dolar
    Türkiyenin ileriye dönük attığı her adıma TMMOB taş koymuş.
  13. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Taslağa göre TMMOB artık taşradan topladığı gelirleri de merkezde harcayamayacak. Birliğe illerde toplanan paraların yüzde 5′inden fazlası gidemeyecek. Üyelerden toplanan gelirler birliğe değil, oda harcamalarına ve il teşkilatına verilecek. Mevcut yapıda, gelirlerin kullanımı tamamen birlik yönetiminin tasarrufundaydı. Mimar ve mühendislik odaları, kendi isteklerine göre yönetmelik yayınlamayacak, yasamanın alanına müdahale edemeyecek.
  14. GökselKurtuluş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
    Tüm yatırımlara sanayici ve para kazancı olarak baktığımızda kamu yararını gözetmemiz çok zor olur. Unutmayın sanayi devrimi geçtiğimiz yüzyılda gerçekleşti, sanayi sonucu oluşabilecek hasarlar görüldü ve artık yatırımlar bunlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Toplumu gözeten sosyal devlet anlayşı bunu gerektirir.
    TMMOB'nin etkisizleştirilmesi ileri dönemlerde mesleki açıdan kuklalaştırılabileceğimiz ve patronların her dediğini yapmak zorunda kalabileceğimiz gerçeğini doğurur. Unutmayın siyasi partilerin en büyük destekçisi sermaye patronlarıdır.

Amacımız TMMOB'ni beğenmiyoruz, yerine ne geçerse makbuldür yaklaşımından uzak durup, TMMOB'ni mesleki ve kamu yararı için çalışmalara zorlamak olmalıdır.

Konuyu siyasi görüşlerden uzak tutup, mesleki ve toplum yararı üzerinden değerlendirirsek faydalı bir tartışma ortamı yaratmış oluruz (sözlerim şahsınıza değil tüm forum üyelerinedir).
  15. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani sizce açılan davalar mühendislik yaklaşımları nedneiyle açılmıştı ?

Ercan SELVİ bey açılan davalar ile alakalı gözül bir açıklama yapmış zaten, okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca benim karşı olduğum şey TMMOB'un siyasi kimliğidir. Oda siyasi çıkarları ülke çıkarlarından önce gelen kişiler tarafından yönetiliyor. Yoksa işi yapmak olanın, yıkanlara verdiği destek nedendir?
  16. zafer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  17. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Ben TMMOB nın benım mesleğime kattıgı seyi göremiyorum. her zaman şu vardır ki sendikalar ne işçiye kazandırır ne işverene sendikalar sadece kendı kazanır. Evet mesleki çalışmalara zorlamak en güzeli fakat içinde siyaset olan TMMOB DİSK gibi kuruluşlar hiç bir zaman bu yörüngeye gelmez kontrol mekanızması olmayan sistem baştan çökmüştür zaten para kaynağının nereye gittiğini göremiyor kimse bütün parayı davalara harcamıyorlar sanırım son zamanlarda odanın bıldııgm kadarıyla maddı tek yapmaya calıştıgı ogrencı yurdu. Benım burda yada CMNET de cok siyaset yapmadıgımı gorebılirsiniz yıne sıyaset yapmıyorum ama bu konuda Akp hükümetini desteklıyorum. Evet belkı Akp bunu gezi parkı olayına mısılleme olarak açtı ama geç kalınmış bir şeydi zaten belki bu gezı parkı olayları olmadan önce böyle bır durum olsaydı bu kadar yankı uyandırmazdı çunku herkes her olaya siyası bakmaya başlamıs. Yatırımlara gelirsek bir kanal projesi boğazlardan şuana kadar Lozan antlaşması nedeni ile yapamadıklarımızı yapacağız. 3. köprü projesi daha öncede 2 köprüde olduğu gibi yıne sıyası Arkadaşlar Tüm müslüman ülkelerin halıne bir bakın Mısır Libya Suriye Filistin ve dahası hangisinde huzur var? Meyve veren ağaç taşlanır misali siyasetten arının ve olaylara öyle bakın isterim.
  18. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben hukukçu değilim ama usulsüzlük davalarının maliyet hesabına ters düştüğü için açıldığını da biliyorum. Yani evet açılan davalar sadece mühendislik olarak bakılmasa da mühendisler odasının faaliyetleri içinde olan yetkilerle denetlenerek uygun bulunmadığında, Türkiye için gereksiz, yetersiz, teknolojiden yoksun, gerekli ön araştırmalara dayanmayan, çevre ile ilgili yasalarda çevre etki değerlendirmesi olumsuz çıkan, enerji ile ilgili yatırımlarda uygun enerji kaynakları bulunmadan araştırılmadan yapıldığı için bilimsel, mühendislik dayanaklarla davalar açılmaktadır. Yani siz orda birilerinin görüşünü beğenmiyorsunuz diye oda dava açmış e çünkü siyasi görüşüne ters demeniz çok yanlış. Bakanlık ayrıca kendi çıkardığı yasalara uyması gerekirken uyamayacağı durumlarda istediği gibi tebliğ yayınlayıp istediği projelere destek vermekte yatırım yapmaktadır.
    Örneğin; ÇED yönetmeliği ; Planlanan yatırım yapılan ama uyması gereken hiçbir yönetmeliğe uymayan Çvresel etki değerlendirilmesi uygun bulunmamış projeler için buna örnek karadeniz bölgesindeki kömür santralleri verilebilir. Çıkardıkları yönetmeliğe istedikleri zaman tüm fabrikaları uyması zorunlu kılan ama istenmediğinde bir tebliğle ÇED yönetmeliğinden kapsam dışı bırakan maddeler.
    "GEÇİCİ MADDE 3 - (1) 23/6/1997 tarihinden önce yatırım programına alınmış olup 5/4/2013 tarihi itibarıyla planlama aşaması geçmiş olan veya ihalesi yapılmış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesislere, Çevre Kanunu ve ilgili diğer yönetmeliklerde alınması gereken izinler saklı kalmak kaydıyla bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz."
    Bu durumda hangi görüşünden bahsediyoruz odanın sizce hangi siyasi çıkarlar var acaba?
    Bir diğer anlamadığım nokta şu bahsediyoruz, araştırmak zorunda olan uzmanlardan bahsediyoruz değil mi, yönetmelik çıkar ona uyması için biz uzmanlar varız bize de güvenilmez, denetleme birimi olur ama malesef işlerine gelmeyince mecbur kalıp çıkardıkları yönetmelikleri bir günde ertelerler. Bunun örneği tüm yönetmeliklerde mevcuttur yani hiç şaşırmadım İş sağlığı ve güvewnliği ile ilgili yasanın ertelenmesine.
  19. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    makina mühendisleri odası ile ilgili,
    rutin olarak odaya, düzenlediği seminerlere ve işim gereği bazı muayne istasyonlarına gidiyorum. daha önceki yorumumda da yazdığım gibi tamamen siyasi içerikli yayınladığı haberleri, attığı mailleri ve sms leride görüyorum. ben bir makina mühendisi olarak , bağlı olduğum odanın ülkedeki "her görüşü kucaklayacak" şekilde olmasını istiyorum. makina mühendisleri odasının görevi ana muhalefet olmak değil, bilim ve teknik konularında her görüşten insana hizmet vermektir. Sen eğer bunu yapmazsan, yanlı ve taraflı olursan sana müdahale gelir. nasıl bugün demokratik hak için insanlar sokağa dökülüyorsa, devlette demokratik olmayan bir TMMOB ya gelir el koyar bu kadar basit. TMMOB sisyaset yapma yeri değil!