1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tmmob`un yetki ve gelirleri çevre ve şehircilik bakanliğinda...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kubilay23 tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. hsynmnt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sevgili arkadaşlar,
    yorumların bir çoğunu okudum
    yorum yapanların çoğuda meslektaşım herhalde çok üzüldüm
    meslektaşlarım mesleğinin celladına sarılmışlar.
    Arkadaşlar Akp nin derdi oda gelirleri falan filen değil, akp'nin kendi dışında hiç bir örgütlenme istememekte.Yorumlardaki arkadaşlarımız birde dönüp kendilerine şu soruyu sorsunlar meslek odalarına kaç defa gittiler, ne kadar sahip çıktılar.Yaptığınız eleştirilerinin hepsi doğru bile olsa şunu demelisiniz eğer mesleğinize saygımız varsa, benim mesleğimle ilgili kararları hükumet alamaz , eğer alırsa bir kaç yılla neler olur görürsünüz .
    Size bir sürü örnek gösterebilirim ama en basitini söyleyeyim TMMOB neden iş sağlığı ve güvenliği yasasına karşı çıkıyordu iş sağlığı ve güvenliği dünya kadar çalışma sürdüren tek kurumdur.TMMOB bu yasanın bu şekli ile yürümeyeceğini söylüyordu iş güvenliği uzmanına hem sorumluluk yükleyip hemde maaşını patrondan alan patrona bağımlı bir halde bu yasa işlemez diyordu nitekim dediği de oldu yasa yürümüyor. Yasa çıktıda ne oldu iş kazaları dahada artı ...Bürün uzmanların dünya kadar sorunu var.AKP bir seçim yatırımı olarak yasayı erteledi AKP ye bir şey diyen yok TMMOB eleştiriyoruz el vicdan....
    Not bazı konularda bende TMMOB eleştiriyorum ama mesleğim hükumetin güdümünde olamaz
  2. hsynmnt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birde şuradan bakmanız lazım TMMOB ranttın önünde durmuş halkın parasını yabancı sermeye peşkeş çekilmesine engel olmuş...
  3. GökselKurtuluş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
    Buradaki ve ÇMNET teki yazılarımı özellikle kişisellikten ve siyasi konulardan arındırarak mesleki katkı çerçevesinde yapmaya gayret gösterdiğimi belirtmek isterim.

Sendikalar konusunda düşüncenize katılıyorum ancak bu bir süreçtir ve yeterli bilinç oluştukça düzelecektir. Burada yapılmaya çalışılan meslek örgütlerinin yetkisizleştirilerek karşıt duruş sergilemesini önlemektir. Projelerinin artısının eksisinden fazla olmasına güvenenler karşı gelenlerden korkmamalıdır. Bugüne kadar takınılan tavır doğal olarak soru işaretleri barındırmaktadır. Projeler hakkında tek tek yorum yapmanın yerinin bu konu başlığı olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca nasıl hükümetin bu tavrını desteklemekte kendinize göre haklı nedenler var ise karşı çıkanların da kendilerine göre haklı nedenlerinin olduğunu bilmemiz gerekir.

Çevre Mühendisleri Odasının tüm üyelerine ulaşabilmesi için oldukça çaba sarfetmiş bir kişi olarak şunu da belirtmek isterim ki; meslek odalarında herkes siyasi çıkarlar üzerine rant sağlamak amacıyla çalışmalar yapmıyor, bunu kırmak tüm üyelerin ihtiyaçlarını karşılamak için çabalayan insanlar da var, meslek odalarının tamamiyle rant sağlama yeri gibi gösterilmesinin nedeninin bilgisizlik olduğunu düşünüyorum. TMMOB'nin yetkilerinin siyasal güçlere devredilmesi yerine mevcut yapıyı sağlamlaştırmak, özgürleştirmek daha adaletli ve mesleki haklarını korumacı bir tavır olacaktır diye düşünüyorum.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Keşke yıllardır sürdürdükleri faaliyetlerde bu projeleri yapabilecek mühendisler yetiştirselerdi de yabancılar değil biz yapsaydık. Ama haklısınız gezi parkı için demeç yayımlamak daha mühim bir husustu veya siyaset yapmak, müh. yetiştirecek zamanımız ve imkanımız yoktu.
  5. Cihan Atahan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98917
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB - ARÇEV ÇEVRE DANIŞMANLIK
    istedikleriniz veya önerileriniz zaten herkez tarafından onay görecek şeyler. yıllardır hangi hükümet dönemi olursa olsun bu rezillikler yaşandı. hepsi kendince birşeyler yapmak istedi isterkende işin ardında bir sürü olay oldu. burda muhakkak bağımsız olması gereken bir kurumun devlete bağlanmasını eleştiriyorsunuz anlıyorum ama bağımsız olması gereken kurum zaten "bağımsız" değildi. bir çok kişide bunu söylemeye çalışıyor. demokratik hareket isteyenlere malesef bu ülkede demokratik yaklaşamadığınız için bu tür radikal kararlarla onları demokratik bir hale getirmeye çalışıyorsunuz. benım de istediğim her düşünceden bağımsız bir mühendisler odası.
  6. hsynmnt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Oda bir şey olduğu yok bu süreçten daha da güçlenerek çıkacaktır.
    odanın bütün hükumetler ile arası kötü olmuştur, zaten ülkenin haline baktığımızda demek ki çok yanlış değilmiş.
    birde odanın görevi değil mühendis yetiştirmek bu ülkenin üniversiteleri var,eğitim bakanlığı var, her dağın başına üniversite açan, mühendislik bölümü açan , memleketimde herkes mühendis olacak diyen YÖK'ü var yani odayı tanımıyorsunuz, odanın görevi değil değerli uzman arkadaşım.
    gezi parkında AVM karşı çıktıda kötümü oldu bak dün bir sürü kişi iftarını açtı belediyeye yardımcı oldu
  7. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Evet bazı projeler CED yonetmeliğine aykırı sekılde yapılmak isteniyor bu konuda oda destek verıyorum. Ama ben odadadan faydalanmak ıcın odayı her hafta zıyaret etmek zorundamıyım. suan muhendıslerın tecrubesız olması ıle işvrenler ıstedıgı ucret karsılıgında calıstırabılıyor muhendıslerı ve odanın maaş ucretlendırmesı sadece yazıya kalıyor bence bu konuda muhendıslere destek olmak hakkı degıl mı degılse ben oda ucretımı neden peşin peşin verıyorum. odada yapılan en basıt egıtımler bıle 100 lıra olmus artık tıcarethane seklıne gelmıs benım karsı cıktıgım bu evet belkı devlet bunu daha farkı yollar ile çözebılırdı ama artık her yerde Ticaret sanayi odasından tut MÜSİAD a kadar secımler sıyası eksen etrafında donuyor.bunlara genel olarak bır yaptırım olmalı dıye dusunuyorm. TMMOB siyası olusumlar ıcıne hıc gırmemelıydı. Mail atarak milleti geziparkına davet eden bır yapı var. Ölen kardeşler üzerinden toplanın diye mailler geliyor bunlar yakışı olmayan şeyler senın temsıl ettıgın kısım sadece tek değil çünkü.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    İşte açıklamak ıstedıgım bu mühendislere ve mimarlara mail atarak ölenler üzerinden insaları sokağa dökmek odanın görevi bu mu ? diye sormadan edemiyorum.TMMOB siyasetten bağımsız olsun istiyoruz.
  8. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında şu an burada yazılanların çoğunun bu kanunla alakası yok. Daha önceden de dedim bunu. Bu şekilde devletin kontrolüne girince sanki burada yazdığınız bütün eksiklikler tamamlanıp, mükemmel bir hale gelecek odalar. Henüz devlet kurumlarının çalışmasından memnun değilken böyle bir şey hayal olur. Netice olarak odaların işlevselliğini ben de tartışmıyorum ama bu kanun daha önce sanırım 2 kez ertelenmiş ve yanlış zamanda, bence yanlış gerekçelerle çıkarılmıştır.
  9. hsynmnt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---

Güzel İnsan,
    ülkede insanlar ölürken bunlara umursamaz davransaydı
    TMMOB benim meslek örgütüm olamazdı.
    Bence burada genel olarak arkadaşlar kulaktan dolma bilgilerle konuşmamakta, eğer bütün konuları konuşmak isteyen meslektaşlarım varsa Makina Mühendisleri Odası Kocaeli şubesine beklerim odayı anlatmak isterim.
    iyi geceler
  10. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burda Odaları savunan arkadaşlara şunları söyleyeceğim.

1. açıklama
    Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)

2001 de mesleğe başladım EMO ELEKTRİK SMM verdi.
    ELEKTRİK SMM olmadan serbest büro olarak çalışmassınız.
    3 yıl çalıştım
    2004 de BİRDEN BİRE sana bundan sonra ELEKTRİK SMM veremeyiz dediler ve beni iş yapamaz hale getirdiler.
    ELEKTRONİK SMM vereceğiz dediler.
    VERİLMİŞ KAZANILMIŞ HAKKI durdurdular.

Üniversiteden aldığım diplomadaki ünvanı yok saydılar.
    VE en üst düzeydeki ODA yazmanı bize dediği sen Elektrik Elektronik Mühendisisin lakin biz senin Elektrik Mühendisliği yapmanı istemiyoruz sen Elektronik Mühendisi olarak git cep telefonu işine gir satış yap Sana ELEKTRİK SMM veremeyiz dedi.

Gerekçe olarak çıkardıkları SMM yönetmeliğini gösterdi .

Danıştaya yönetmeliğin iptali için dava açtık
    Açtığımız davada EMO savunmasında şunları söyledi şu 4-5 dersi almamışlar biz bu yüzden ELEKTRİK SMM veremeyiz.

Buna rağmen davayı kazandık. (mahkeme 2 yıl sürdü. 2 yıl boyunca yaptığım süren işlerim bozuldu)
    Aldığım
    EMO üst mahkemeye gitti artık ne döndü bilmiyoruz üst mahkemeyi EMO KAZANDI.

Bu arada EMO nun savunmasını çürütmek için kendi üniversitemizden bahsedilen 4-5 dersi özel öğrenci statüsünde aldık.
    Tekrar dava aşamasında ; EMO baktı bu yolla engelleyemeyecekler bahsedilen dersleri alanlara ELEKTRİK SMM vermek zorunda kaldı.

Şİmdi BU bizim odamız ;

bu odamız bizim diploma ile kazandığımız hakkı sırf piyasada pasta küçülecek diye engelledi.

Şunu yapabilirdi bize , şu konularda şu kadar saat, şu kadar eğitim aldıktan sonra sınavı geçerseniz ELEKTRİK SMM verebiliriz diyebilirdi.

YANİ İŞİ OLMAYACAK TARAFA SÜRÜP pasta savaşına çevirdiler.

Lakin ODANIN bilmediği her kesin rızkını ALLAH c.c. verir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

2 AÇIKLAMA

meslek odaları , dernekler

Meslek odaları ideolojik siyasi kuruluşlar değildir.
    Siyasi kuruluşlar diyorlarsa gitsinler siyasi partiye dahil olsunlar.

ODA seçimlerini hepimiz görüyoruz.
    HANGİ DEMOKRASİ ?

Seçimleri kışın ortasında yaparlar AMAN karşı görüşte düşününler çiftliğimizi ele geçirmesinler.

ODAYA ödenen paraların açık hesabını soramassınız....

ETKİNLİK YAPTIK derler ,
    SANKİ TÜM ÜYELER KATILDI GİBİ kabartılmış işlemler..

ANKARA EMOYA GİRERSİN sanki örgüt evine girmiş gibi duvarlarda SOL GÖRÜŞLÜ ,KOMİNİZİM TARAFTARI kişilerin fotoğrafları
    NE ALAKA ????
    HER GÖRÜŞE SAYGIM VAR.
    Lakin
    ODA HER görüşten insanların odası...
    o yüzden o fotoğrafları asmamak gerekiyor.

ODAYA SAKALLI FOTOĞRAF GÖTÜR ELEKTRİK SMM VERMİYORLAR bu kadar geri düşüncedeler.

HANGİ MESLEK ÖRGÜTÜNÜN HAKKINI SAVUNABİLDİN ???

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

3.AÇIKLAMA

Esnaf konfederasyonu TOBB gibi kuruluşlar hükümete yaklaşırken meslektaşının sorununu söylüyor.
    Siyasi görüşünü belirtmiyor.

ÇÜNKÜ GÖREVİ DEĞİL.

SEN MÜHENDİSİN hakkını savunmak için BAŞBAKANDAN randevu alıp belirttin ??

şu anki hükümeti söylemiyorum.

şu ana kadar 60 hükümet kuruldu hangisiyle uyunlu çalışabildin?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
    4. AÇIKLAMA

HER SENE 1 MAYISTA işçi bayramında ALANLARDAYDIK diye TMMOB SAYFASINDA AÇIKLAMALAR.
    YA BİZ İŞÇİMİYİZ KARDEŞİM ???
    SOL eylem gösteri yapmak için hemen alana inersin.
    HANİ NERDE MÜHENDİSİN HAKKINI SAVUNMAK?

Nükleere karşıyız diye tutturmuşsun ,
    Ama dünyada güçlü ülkeler GÜCÜNÜ ancak nükleer gibi önemli çalışmalarla gösterebiliyor.
    Çernobilde facia oldu diye TAMAMEN Nükleer KARŞITLIĞI YAPARAK cılız güçsüz bir ülke vizyonu İYİMİ ?
    YANIMIZDA İran dünyaya güçlü gözüküyorsa bunun sebebi NÜKLEERDİR.
    5 .AÇIKLAMA
    web sayfasına gir ideoloji fışkırır.
    ajanda verir sayfalarında şiirler yayınlar ideoloji fışkırır.

BU NE YAAA

ODA DEĞİL SİYASİ PARTİ....

6.AÇIKLAMA

Hangi meslek kuruluşu olursa olsun , SİYASETTEN UZAK OLMALIDIR.
    ODANIN İÇİNDE meslek konuşulmalı.
    TÜM meslektaşların hakkını savunmak için

Hükümette A PARTİSİ , B PARTİSİ , C PARTİSİ hangisi
    olursa olsun gidip derdimizi anlatmalıyız.

Sen oda olarak BEN şucuyum DERSEN HÜKÜMETLE MESLEK HAKKINDA KONUŞAMASSINNNNNNN
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yıllardır oda aidatı ödüyorum mecburen, en fazla ve kaliteli faaliyeti mail adresime mesaj göndermek, içeriği ise o kadar güzel ki

""şu gün şu saatte hükümetin şu projesini protesto etmek için şurada toplanıyoruz değerli katılımınızı desteğinizi bekliyoruz,
    ""haftaya bugün, şu konuda toplanacağız yürüyüş yapacağız, sizleri de aramızda görmekten onur duyarız

cevap olarak hay sizin yürüyüşünüzü de toplantınızı da ......diyeceğim ama nafile göbek bağı var
  12. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Olaylara başından beri karşıyım,ama asla bir kişinin bile burnunun kanamasını istemezdim,yazık çok yazık oldu.Sen polise moltof kokteyli atacaksın,havai fişeği silah gibi kullanacaksın,çevrede ne var ne yok yakıp yıkacaksın.O zaman başına gelene katlanacaksın.Devletin katlettiği 3 candan bahsediyorsun ama birde komiser öldü onu saymıyorsun,o adam bu milletin evladı değilmiydi?Bu olaylar; ki tamamen saçma sapan dış mihraklı ülkeyi bölmeye güçsüzleştirmeye yönelik, olmasaydı şimdi kimse ölmemişti.Odaların olayına gelince bence de siyasi bir karar.Çok doğru da bulmuyorum.Özellikle maden müh odasını başarılı buluyordum.
  13. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    İnsanların ölümüne başta mılletı sokaga dökerek devleti bu şekilde bastırmak isterken cahilce bir şey yaptıgının farkında olmalı bence nasıl TMMOB nin Çevre Ve Şehircilik Bakanlıgına gecmesı çözüm değilse odanında yaptıgı çözüm değildi. İnşallah geliriz ve çayınızı içerken konuşuruz elbette . tabiki kimsenın fıkrını değiştirmek bana kalmış bir şey değil. özür dilerim varsa şuana kadar beni yanlış anlayan arkdaşlardan Ben düşüncemi söyledim sadece odayı siyasetde görmek istemedimi belirtim.
  14. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

cevap yazma hakkı doğmuş bana :)

resul bey haklısınız oda vatan evladı 3 kişi deme sebebim devletin hukuksuz olarak 3 canı ali ile 4 cana kıymasıdır. zaten bütün etkinliklerde gezide polis memurunun adı yazılıyor unutulmuyor. lanet olsun neymiş bu dış mihraklar ya ülkenin bütün varlıklarını yabancılara peşkeş çekerken (ki yabancı yerli benim için fark etmiyor) sesiniz çıkmayacak insanlar sokağa çıkınca durun yapmayın dış mihraklar işin içinde ülke bölünecek ülke güçsüzleşecek...el insaf ya lütfen..birde 30 yıldır kürtlere böldürtemediniz bu ülkeyi (kastım siz değil genel) şimdide geziye böldürtün bakalım sırada kim var merak ediyorum (sırada lgbt bireyler olabilir onlarda baya güçlendi) ...Maden odadakilerde bölücü nasıl oluyor da başarlı buluyorsunuz hayret..kalın sağlıcakla...
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    forum004
    Söylenebilecek herşeyi EN MANTIKLI ŞEKİLDE, yaşadıklarınızla anlatmışsınız.
    Bunun üzerine söylenebilecek ne olabilir bilmiyorum.
  16. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    forum004 kesinlikle listelediğin şeylerde haklısın. Ben de siyasete bu kadar bulaşmaları taraftarı değilim. Ama bu yasa bu yazdıklarını düzeltecek mi? Yoksa bu sefer de başka bir tarafın temsilcisi haline mi getirecek, zamanla göreceğiz. Umalım da hesaplaşmak için değil gerçekten de odaları işlevsel hale getirmek ve ülkeye katkı sağlamak için bu yasa çıkarılmış olsun.
  17. GökselKurtuluş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi
    Bir yanlışı başka bir yanlışla örtmeyi çözüm olarak görebiliyorsan İş Güvenliği Uzmanlığı yetkinliğimizi sorgulayalım. TMMOB'nin ideolojik davranışlarına karşı geliyorken, bakanlığın aynı şekildeki yaklaşımlarını gözardı edip bu uygulamayı savunuyorsanız bakış açınızı özgürleştirmenizi öneririm.

Burda konuşulanların çoğu; ya TMMOB'nin yanlı tutumu yüzünden Bakanlığın yaptıklarını savunmaktan ya da Bakanlığın yanlı tutumu sebebiyle TMMOB'ni kayıtsız şartsız savunmaktan öteye geçemiyor. Bakanlık siyasi otoriteye bağlı bir kurumdur, hep öyle olacaktır ve meslek erbaplarını düşündüğü kadar hatta daha fazlası olarak işverenleri, büyük patronları düşünecek ve uygulamalarını bu şekilde düzenleyecek (İş Güvenliği Yönetmeliklerinde gördüğümüz gibi), TMMOB'nin siyasi tavrını bırakmasını biz üyeler olarak sağlamamız mümkündür ve ancak bu yolla Bakanlığın haksız uygulamalarına karşı sesimizi çıkarabiliriz. Aksi halde işverinine karşı gelen İş Güvenliği Uzmanı, Çevre Görevlisi gibi olur çok sesimizi çıkarırsak işimizden oluruz.
  18. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Eh şimdi de bana cevap hakkı doğmuş.Başta da dediğim gibi ölen bizden sebep olan bizden yazık, buna üzülmemek elde değil.Bunca zamandır sokaklarda olanlar neyi niçin istiyorlar onu dahi anlatabilmiş değiller.
    Gezi parkı park olarak kalacak;kalsın da 3. köprü olmayacak,hava limanı olmayacak,kanal istanbul olmayacak,hidroelektrik santraller olmayacak.Bunu dış mihraklardan başka istese istese vatan hainleri ister diye düşünüyorum.Türkiyenin çeşitli illerinde olan olayları topladığınızda şöyle bir sonuç doğuyor;bazıları hidroelektrik santraline,bazıları nükleer enerjiye,bazıları termik santrale karşı.Yani enerji istemiyorlar dışardan getir doğal gazı kullanalım; vatan böyle satılır satılırsa. Kürtler meselesine gelince o bambaşka bir olay;yıllarca kürtleri bırakın birey yerine koymayı insan yerine bile koymamış egemen güçler,adamlar zulmun baskının herçeşidini görmüş.pkk diye bir terör örgütü çıkıncaya kadar da bu böyle olmuş.Düşüne biliyormusunuz kürtçe ıslık çaldı diye bir insan hapis yatmış.pkk yı kürtlerin gözünde meşrulaştıran da bu uygulamalar olmuş,ne zaman ki adamlar dağa çıkmış haklarını almaya başlamışlar.Tamam pkk terör örgütü de bunu besleyen, güçlendiren ney?Ben kürt değilim ama olabilirdim,ermenide olabilirdim,bunu insan kendisi belirleyemiyor.Kürtler bu ülkenin asıl unsurlarıdır,yıllarca böyle olmuş ve inşallah bundan sonra da böyle olacak.
    Maden müh. odası olayına gelince ben mühendisler için başarılı çalışmalar yaptıklarına inanıyorum bunda şarıracak ne var anlayamadım?Oda başkanlarıyla da yakın ilişkilerim var hepsi saydığım görüştüğüm insanlar ama mutlaka aykırı düşüncelerimiz olacaktır.Kendinize iyi bakın.
  19. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Resul üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri söylüyoruz...bir arkadaş TMMOB nin açtığı davaları ve maliyetlerini yazmış adam geziyi bile yazmış karşısına. ya böyle bir mühendislik olur mu...ihtiyaç varmı gerekli mi bunları sormayalım mı o zaman daha fazla gelir getirecekse köprüleri kapatalım üzerine rezidanslar yapalım daha çok para kazanalım böyle bir anlayış var mıdır? HES'ler ve diğerleri söylediğiniz gibi eve bazı tutarsızlıklar var haklısınız ama bu demek değildir bir vadiye bir yerine 10 HES yapılmasına da izin verelim...bu konuların hepsi ile ilgili TMMOB nin raporları mevcut davaları da bu raporlar üzerinden bilgi ve teknik üzerinden değerlendirmek daha çok şey kazandırır bize kanımca...

Gezi'nin ne istediği belli değil diyorsunuz bence çok açık; Ben istiyorum yaptım,yapacağım olacak devri artık geride kalmıştır. artık her isteyen sermayesi olan istediği yere istediğini yapamayacak olay budur. Bakınız dün Kadıkoye halkın karşı çıktığı AVM yapımından da vazgeçildi !

kalın sağlıcakla.