1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tmmob`un yetki ve gelirleri çevre ve şehircilik bakanliğinda...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve kubilay23 tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Elbette burada yazışarak çok şey de anlaşabileceğimizi sanmıyorum,yüz yüze konuşma imkanı olsa mutlaka bir asgari müşterek bulunur.Demişsiniz ki: ''Halkın karşı çıktığı''bu ülke sadece sizden teşkil değil biz de varız ve biz de halkız bizde o partiyi bizim istediklerimizi yapması için seçmişiz.Yani halkın karşı çıktığı değil sizin karşı çıktığınız bir iş yapılmıyor.Siz, bizi yok yerine koyuyorsunuz işte asıl mesele de bu.Demokrasi çığırtkanlığı yapanlar anlaşılıyorki sadece kendi istekleri olunca demokrat oluyorlarmış.Bu elbette şu demek te değildir: diğer % 50 yok; haklı talepler olacaktır hatta bazı taleplerin haklı olduğuna da inanıyorum.Bakın asgari ücret komisyonu toplandığında işçilere yapılacak o iğrenç zam konuşulduğunda meydanda sendikalar yoktu,ama 1 mayısı Taksimde kutlayacağız inadına bir sürü işçi-memur- işşiz vs insanı sokağa döktüler.Maksat çok açık o insanların gazını almak.Yazık ki buna bir çoğumuz kanıyor o satılmış insanların peşinden gidiyoruz.Ben de tam da burada diyorum ki;gelin gerçek talepler için beraber çıkalım sokağa aklın yolu bir.Bizde bu ülkenin insanıyız bizde insanlarımızın iyiliğini istiyoruz ve hiç kimsenin şakşakçısı değiliz.Mecliste sadece 1 konuda bütün vekillerin elini havada görürsünüz;chp,mhp,akp,dtp vs vs. Millet vekili zamları oylanırken.Ben madenciyim yeraltı kömür ocağında çalışıyorum,işçilerin çalıştığı şartlar karşısında aldığı maaşa bakınca bazen kendimi firavunun askeri gibi görüyorum,utanıyorum.Yani değerli arkadaşım konuşacak çok şey var.İnşallah bir gün yüz yüze konuşma imkanımız olur,eminim o zaman çok daha iyi anlaşırız.Bu Taksim olayları da daha fazla zarar vermeden durur İnşallah çünkü 2. perde oynanırsa hepimiz çok zarar görürüz.
  2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Resul bey insan haklarında ve ortak kullanım alanlarında geriye gidilecek hiçbir konuda oylama falan yapılmaz... "halkın karşı çıkması" yeter bunun hangi taraf olduğu da önemli değildir... nedir bu yüzde elli miti anlamış değilim ya sidik mi yarıştırıyoruz gezi yeşil olarak kalınca kadıköy yeşil alan yapılınca yüzde elli giremez mi diyecez ... ortak kullanım alanları özellikle kentlerde yeşil alanlar ve meydanlar olarak ortaya çıkıyor maliyet hesabı üzerinden bir yere varılmaz benim anlatmak istediğim bu!

"satılmış" kelimesi çok ağır bir kelime lütfen daha düzgün konuşalım !! yada kimi diyorsanız belirtiniz....o sendikalar yıllardır taşeronlarda örgütlenmeye çalışıyorlar sendikalara üye olanlar hala hergün işten atılıyor...gücü olmayan sendika masaya otursa ne olur oturmasa ne olur takan mı var bu sendikaları...istenen asgari ücret bellidir açlık sınırı ne ise yapsınlar sıkıyorsa.....bende yeraltında çalıştım Star inşşat belki bilirsiniz geçtiğimiz kış zonguldakta 8 maden işçisinin patlamada öldüğü şirket...yılllardır işçiler sendikaya üye olmaya çalışıyor ama adamlar yeraltında galeri sürmelerine rağmen biz inşaat işi yapıyoruz sendika giremez diyor...bilmiyorum hangi kanal gazete yada siteleri takip ediyorsunuz bir yargıda bulunmak istemem ama penguen kanalları izlemeyin onlar vermez resul bey Sendika.Org var bir girin bakın Şu an kaç iş yerinde insanlar sendikaya üye oldular diye işten atılmış üç kuruş para için( http://www.sendika.org/tag/direnisin-icinden/ )....O insanlara saygı duyalım bari sizin de dediğiniz gibi asgari ücret yerlerde...yollar barajlar oteller tüneller yapılıyor gsmh bilmem yüzde kaç arttı deniyor ama tepedekilerin ki artıyor alttakilerin değil...Buna mühendislerde dahil SGK verilerine göre mühendis ücretleri enflasyon göz önüne alınınca sürekli düşüyor, bir Panelde ÇEKO Prof.'u rakamlarla izah edince ağzım açık kalmıştı...

Sendikalar üzerine konuşursak bize sayfalar yetmez 1 mayıs ve taksim geziden bağımsız değildir gezi bunların bir ardılıdır. Ve TMMOB yasalarıda...

Size David Harvey'in kent hakları üzerine yazılarını tavsiye ediyorum müsait olursanız bir okuyun..son kitabı Asi Şehirler Kent Hakları üzerine çalışmalar yapıyor, Kamusal alanların mülksüzleştirilerek yağmalanmaları üzerine kafa yoruyor...geziye farklı bir bakış açısı olur.....bazıları suçu dış mihraklara atarken bu sorunun yalnız bize özgün olmadığı, bütün dünyada yaşanan sürecin bir parçası olduğu anlaşılır...

Kalın sağlıcakla..Maden İst şube'de yada bazen Ankara G.M. de bulabilirsiniz beni bir çayımızı için orda sohbetleriz :)
  3. Asena Tuztaş Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanı olarak dernekleşelim sonrasında odamız olsun düşüncesinde olan insanların , siyasi erkin kendisine uygun bulmadığı çıkışı için odayı cezalandırdığını görüp itiraz etmesini beklerdim. keyfi uygulamaları nedeniyle odaya karşı çıkan insanların aynı keyfiyette bir hareketi alkışlamaları çelişki değil midir?
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın minerist.
    İsteyenlerin veya istemeyenlerin sayısının neden önemli olmadığını anlayamadım. Ortak kullanım alanında sayının önemi yok diyen kişi yarın ortak yönetimlerde de sayıya gerek yok diyebilir basit bir mantıkla.
    Çoğunluğun fikirlerinin sizce değeri neden yok? ( Yanlış anlaşılmasın. Olay azınlık çoğunluk sorunu değil ama birşeyi isteyenler var diye istemeyenlerin görüşlerine saygısızlık olmuyor mu bu? ) Herkesin eşitliğine ne kadar uyumlu peki bu söyledikleriniz?
    Sendikalardan vb.lerinden de bahsetmişsiniz. Ben de bir sendikaya üyeyim. Fakat şuna da şaşırıyorum. Sendika işçisinin hakkını korumaya çalışır değil mi? Öyle görünmez. Peki sendika başkanlarının varlıkları ile bu bir tezat değil mi? Asgari ücret için televizyon ve medya karşısında kahraman kesilenler, o kahramanlıklarını sergiledikleri toplantılardan geriye nasıl dönüyorlar? Temsil ettikleri işçinin, emekçinin yaptığı gibi toplu taşıma aracı ile mi? İnanın öyle değil. Son model makam araçlarıyla.
    Sendika gelirleri ile ülkenin en güzel yerlerinde tatil köyleri yok mu? ( Kıbrısta bile olduğunu benden iyi bilirsiniz )Sorsanız işçimiz için, onlar uygun fiyatlara tatil yapsınlar diye derler. Oysa onlar bilmiyorlar mı bu ülkede asgari ücretli bir insanın ne kadar ucuz olursa olsun bir otelde tatil yapamayacağını? Senelik izinlerde üye işçilerinin bireysel olarak ek gelir için başka bir yerde çalıştığını bilmiyorlar mı? Neden işçisine ödeme yapan sendika yok? Paraları yok. Oteller, tatil köyleri, makam araçları vb? Bunları öpücükle vermiyorlardır sanırım.
    Bana göre bu işte bir tezat var.
  5. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Gerçekten genelleme yaptığım için özür dilerim,çok yanlış olmuş.Benim istediğim özelde ülkemiz insanın refahı genelde ise tüm insanlığın refahı.Gediz'i bilirmisiniz bilmem ama eskiden büyük bir kömür havzasıymış ne yazık ki bize denk gelmedi.Sebeplerden biri de sendika desem inanın serzenişim o yüzden,ama genelleme yapmak elbette doğru olmadı.Sendikalar ne yazık ki yetkisizleştiriliyor,etkisizleştiriliyor,buna ben de karşyım.% 50 meselesi ise;ne siz ne diğer %50 nin bu ülke için kötü düşündüğüne inanmıyorum.İnşallah sonumuz hayır olur, inşallah insanlar ölmez,öldürülmez ve inşallah insanlar rahat ve huzur içinde olur.Ankara merkeze 2 ayda bir giderim denk gelirse oturur konuşuruz çayınızı da içerim.Ben de sizi gediz mutlaka beklerim.
  6. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sait Aktaş bey, Sendikalarla ve başkanlarıyla mal varlıklarıyla ilgili demiş olduğunuz şeylere aynen katılıyorum siz sanıyormusunuz ki biz onları aynen kabul ediyoruz. sadece bir örnek; Enerji sen diye yeni bir sendika kuruldu 1 2 yıl içinde ve başkanı da 25-30lu yaşlarda yakinen tanırım ve Anadoludaki görüşmelere gitmek için otobüs paraları bulunamıyor bu arkadaşlar ve daha çok taşeronlarda örgütlenmeye çalışıyorlar. ben burada çıkıp size Mercedeslere binen sendika patronlarını savunmam!! TMMOB'u savunurken içinde bulunduğu bürokratik yapıyı savunmam değişip dönüşmesi için mücadele veririm

Çoğunluk azınlık konusunda bir şey demeyeceğim çünkü bu ülkede neyin nerde yapılacağına neyin yıkılacağına herşeye bir başbakanın karar verdiği bu ülkede çoğunluktan ve azınlıktan bahsetmek gereksizdir diye düşünüyorum. yaşam alanlarının maliyeti yoktur diyorum yine o kadar.

7. devlet el koyunca mı aklına geldi bunları sormak ? en başından sorsaydın bi keşke ...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Temmuz 2013 ---
    çok komik yorumlar var cidden . En başından bu kadar tepki verseydiniz keşke . Devlet el koyunca " ohh iyi olmuş " zekasına sahip olmasaydınız . Acaba akepe şu an odaya neden el koydu ?

Bu kadar sorun vardı neden şimdi ? tabi ki cevap basit gezi olaylarının rövanşı .odalar siyasete girmedi aslında basitçe haklarını savundular insanların özgürce düşündüklerini söylediler .

Böyle şeyleri savunacaksanız odaya akepe el koyunca değil en başından çıkıp ne sorun var diye baksaydınız .
  8. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu mesajdan rahatsız olanları anlamak için birkaç gündür düşünüyorum.ama anlayamadım sadece şunu söyleyebilirim siyaset ne menem birşeymişki insanlar objektivitesini kaybediyorlar demekki...
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın minerist,
    Bak ne güzel demişsiniz. Enerji sen sendikası kurulalı 1-2 yıl olmuş. İleride onların da nasıl olacağını biliyoruz en azından. Hepsi böyle başlamadılar mı? Meydanlara çıkıp hak emek özgürlük dediler. Önceki yazıda dediğim gibi medyalarını kullanarak toplu iş görüşmesinde ahkam keserler, biraz duygu vb ile patayı bulurlar.
    Bu haksızlıklar konusunda hassas olmanıza sevinirdim. Sevindim diyemiyorum. Hep birileri gerçeği anlattıktan sonra haklısınız diyorsunuz. Bu güne kadar meydanlarda sendikaları protesto ettiniz mi bu haksızlıklar konusunda? Kim yapmış? Üzerinize alınmayın sadece siz böylesiniz demiyorum. O meydanlarda sendikaları savunan kime sorsanız aynı sizin gibi derler. " Sendikaların böyle haksızlıklarını tasvip etmiyoruz" diye. Madem tasvip etmiyordunuz da bu güne kadar neredeydiniz?
    Çoğunluk azınlık konusunda da yanılıyorsunuz. O başbakan gökten zembille inmedi. Her kafadan bir ses çıkacağına oylamaya sunalım, çoğunluğun belirlediği kişi kararı versin denilerek seçilerek geldi. Darbelerle gelmedi en azından.
  10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sait bey
    ". İleride onların da nasıl olacağını biliyoruz en azından." demişsiniz. falcılığa falan başladıysanız bi ara benim falıma da bakarsanız sevinirim. yoksa insanların bütün hayatlarını feda ederek birşeyler yapmaya çalışmalarını nasıl oluyorda tek cümleyle siliyorsunuz, karalıyorsunuz doğrusu anlamış değilim. ileride ne olacağını biliyorsunuz en azından o zaman sendika kurmayalım mücadele etmeyelim, insanlar taşeronlarda maaşlarını alamasın, 1 2 ay çalıştırılıp işlerinden atılsın, mühendislerde dahil herkes güvencesiz geleceksiz yaşamaya devam etsin öylemi.. ya da emek özgürlük demesinler memursen gibi türkiş sahibinin, iktidarların yalakaları mı olsunlar.

" Hep birileri gerçeği anlattıktan sonra haklısınız diyorsunuz" tanımadığınız insanlar hakkında nasıl böyle bir önyargıda bulunabiliyorsunuz. o kadar yazıdan sonra bunumu çıkardınız helal olsun size! yanlışlara yanlış demek sizi onaylamak değildir. olaya objektif bakmak demektir. biz TMMOB düşmanı değiliz bizler TMMOB üyesiyiz ve TMMOB'u kapatarak iktidar yalakası yaparak değil, değiştirip dönüştürerek daha yararlı olacağına inanırız. TMMOB'u ve içindekleri ve içinde mücadele edenleri biraz bile tanımıyorsunuz sırf karalamak için yazıyorsun öyle gözüküyor birazcık bilseydiniz TMMOB'ye en sert eleştirleri yine bizlerin yaptığını TMMOB'nin genel merkezden bizlere YK onaylı karşı basın açıklamaları yazdığını bilirdiniz.

yazık ağlayacam şimdi darbeyle gelmemişmiş. bugün yaşadıklarımızın darbe günlerinden ne farkı var üniversiteli arkadaşlarım hala evlerinden yurtlarından şafak opersyonlarıyla alınıyor, dünyada ençok terörist damgalı tutuklu bu ülkede ve siz bana hala demokrasi güzellemelerimi yapıyorsunuz. Askeri darbeler ve yönetimleri soğuk savaş dönemi ve bugunkü Polis Devletleride Neo-liberal sistemin basktı aygıtlarıdır o yüzden benim için ikisininde farkı yoktur. sendikalardan bahsetmişken neden demokrat iktidar polis sendikasını kapattı, kurucularını meslekten men etti... Hegemonya, neo-liberalizm ve Baskı Aygıtları üzerine birsürü kitap var okumanızı öneririm.