1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tomografide kanser riski

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Karadeniz Teknim Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, tomografi sırasında alınan yüksek miktardaradyasyonun çocuklarda kanser riskini artırabildiğini belirtti.

  haber.jpg

  Baki araştırmalarda, yüksek radyasyonun özellikle çocuklarda kanser riskini arttırdığının belirlendiğini, bu nedenle gereksiz tomgrafi çekimlerinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

  Tomografide radyasyon miktarının çok yüksek olduğuna işaret eden Baki, "Bir akciğer tomografisinde çocuğun aldığı radyasyon 200 ile 400 akciğer filmi çekimi kadar. Karın tomografileri sırasında verilen ışın ise bunun iki katı kadar. Yani bir yıl boyunca bir çocuğa her gün akciğer filmi çekilirse ancak bu kadar ışın alabilir" dedi.

  Yurt dışında konuyla ilgili birçok çalışma yapıldığını ifada eden Baki, " Avusturalya'da 0-19 yaş grubunda 11 milyon çocukta yapılan bir araştırmada tomografilerin çocuklarda kanser riskini yüzde 25 artırdığı gösterilmiş. Yine yurt dışında yapılan bir diğer çalışmada ise çekilen tomografilerin en az 3'te 1'inin gereksiz olduğu ortaya konmuştur. Bu oranın Türkiye'de çok daha fazla olduğu kanısındayım" diye konuştu.
  "TOMOGRAFİYE SINIRLAMA GETİRİLMESİ GEREKİYOR"

  Baki, tanı ve tedavi amaçlı olarak kullanılan radyasyonun çok masum olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  "Tomografi sırasında alınan yüksek miktarda radyasyon çocuklarda kanser riskini artırabiliyor. Hergün çocuklarımıza gereksiz çekilen tomografilerle karşılaşıyoruz. Bu durumun olumsuz etkileri, çocuklarda kanser riskini artıracağı düşünülmüyor. ABD'de kanser riskinden dolayı çocuklarda tomografi çekimlerinin eskiye oranla 2-3 kat azaldığı bildiriliyor."

  Türkiye'de tomografi çekimlerine sınırlama getirilmesi gerektiğini savunan Baki, "Görüntüleme yöntemlerinde çocukların sağlığı daha fazla ön planda tutulmalı, daha dikkatli davranılmalı. Tomagrafinin gerekliliği, çocuklarda erişkinlere oranla çok daha azdır. Bunun yerine ultrasonografi ve MR gibi tekniklerle tanı konmaya çalışılmalı, tomografi ise en son düşünülmelidir" diye konuştu.
  KAYNAK-23.06.2013