1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Toplu taşıma da risk analizi nasıl?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Sefa044 tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Sefa044 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iyi günler arkadaşlar.
  şehrimde bir kooperatife bağlı olarak toplu yolcu taşıma işi yapan yaklaşık 200 ayrı firma için risk değerlendirmesi işlerini yapacam. prensipte anlaştık.
  1-bireysel uzman olarak fatura kesmeden yapmamda sıkıntı var mı.kendimi destek elemanı olarak göstersem o şekilde imza atsam olur mu?
  2-temel isg eğitimlerini nasıl belgelendirecem. bireysel olarak imzalama şansım var mı?
  3-kendi belirlediğim risklere ek olarak bakanlığın yayınladığı örnek formdan kopyalama yapsam olur mu?
  4-200 firmanın bir kısmı işçi çalıştırmıyor.yaklaşık 30 tanesi filan. bunlara RD gerekir mi?
 2. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  senin referans firman kooperatif olmalı. fatura isteyen olmadıkça kesmene de gerek yok. yarın vergisi çok baş ağrıtır. 200 ayrı firma kısmını pek anlayamadım. onlar firmadan çok kooperatif üyesidir diye düşünüyorum ama firmaysa hepsine ayrı ayrı gerekir gibi. temel isg eğitimlerini bu forumdan edinebilirsiz. işe yarar. bireysel çalışmanızda tehlike sınıflarına dikkat edin. mümkün olduğu kadar kopyalamadan kaçının sonradan baş ağrıtıyor. kendinize göre modifiye edin.
 3. Sefa044 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  200 ününde ayrı vergi levhası var.eğitimi ben verebiliyomuyum.
 4. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 5. teorikte verebilirsiniz ama pratikte biraz zor olur..200 ayrı şirket için her biri için 1 gün sigortalı olmanız gerekecek..bu arada sanırım 30 şirketin çalışanı mevcut değil bunlar için risk analizi eğitim ve uzman zorunluluğu söz konusu değil.yani 170 kadar şirkete bunu yapacaksınız ..eğitim için sigorta 170 iş günü demek şirketler ayrı ayrı olduğu için...bence eğitim için hepsini TSM ye yönlendirin..risk analizlerini siz yapın derim.
 6. Ayrıca bu işyerlerin de destek elemanı olarak imza atamazsınız çünkü destek elemanı bu işyerlerin de çalışan kişiler yaptıkları işin yanı sıra isg çalışmaları için gerekli eğitimleri almış kişilerdir ve destek elemanları isg eğitimi veremezler.
  6331 nolu isg kanunu
  Tanımlar
  MADDE 3-

  ç) Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi, ifade eder

 7. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84395
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  peki ezel hanım az tehlikeli sınıfta eğitim acil durum eylem planı ve risk analizi yapabilmek için bireysel iş güvenliği uzmanı tümünü yapamaz diymi illa o işyerinin çalışanı yada osgb de çalışıyor mu olmamız gerekir?
 8. risk analizi,acil eylem planı için o işyerinde çalışma gibi bir zorunluluğunuz yok ,ancak eğitim konusunda yönetmelik o işyerinin sigortalı uzmanı olmanızı zorunlu kılıyor aksi taktirde işveren ,eğitim vermeye yetkili kurumlardan bu hizmeti almak durumunda.
 9. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84395
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  eğitim işinide kattım hata yaptım 3 bi arada zorunlu olduğu için bunları belirttim işin içinden çıkamaz oldum. :(
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ocak 2014 ---
  yaklaşık 2000 tl nin üzerinde anlaştığım iş yerleri var.
 10. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84395
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  az tehlikeli sınıftakiler zaten uzman bulundurmak zorunda değil henüz bu durumda osgbler eğitim vermek zorunda kalıyor osgblere durumu belirtim eğitim verebilir misiniz diyorlar bizim az tehlikeli işlerle işimiz olmaz bize küçük geliyor böyle işler uğraşamayız bu işlerle diyorlar o zaman kim bu az tehlikeli işlerdeki çalışanlara eğitim verecek...
 11. Osgb lere bağımlı kalmayın toplum sağlığı merkezleri de bu eğitimleri verebiliyor.
 12. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sen ne yap biliyormusun;
  1) kooperatif için bir (ofis tarzı bir) risk analizi yap. buraya has eğitimi (ergonomi,psikososyal felan) ve gerekli şeyleri yap orayı bitir.
  2) Sonra bu 200 firma (işyeri olarak otobüs, dolmuş neyse referans al) için ortak formatta ayrı bir risk analizi yap. Bu risk analizinin sadece firma kısmını herbiri için ayrı ayrı değişik şekilde doldur. Birde gruplar halinde bu 200 kişilik firma personeline eğitimler ver. (yangın, kaza, ilkyardım gibi)
  Bunlar sanırım yeterli olur.
 13. Sefa044 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hepsi aynı işi yaptığı için matbu bir rd çıkarsam.üzerinde doldurmalı boşluklar bıraksam.her firma kendi bilgilerini doldursa olur mu.
  isim,adres vs.
  tsm ler eğitim için ne kadar para istiyor acaba.
 14. HALİL İBRAHİM ATMACA İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  133152
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ezel Hanım Söyle bir sorum olacak
  Serbest meslek makbuzu çıkartsan. Vergi Dairesinden açılış yaptırsak Bu şekilde eğitim verebilirmiyiz. Sonuçta bu şekilde hizmet sonrası makbuz kesebiliriz.
 15. Y
  . Çalışanların eğitimi ile yönetmelikte eğitim verebileceklerin kimler olduğu açık ve net belirtilmiş işyerinin isg uzmanı veya işyeri hekimi eğitim verebilir ya da yetkili kurum veya kuruluşlardan bu hizmet alınabilinir bu durumda işyerinin sigortalı uzmanı olmanız gerekmektedir kısmi veya tam zamanlı olmanın bir önemi yok sonuç olarak makbuz ile sıkıntıyı çözemezsiniz