1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Topluluk önünde konuşma korkumu nasıl yenerim?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Hüseyin Can Semerci tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Hüseyin Can Semerci İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Topluluk önünde konuşmanın birçok kişi için örümcek veya yükseklik korkusundan daha önce geldiğini biliyor muydunuz? King's Speech filminin kralından topluluk önünde konuşmaya dair 5 ipucu... Kendinize (sesinize) inanın, yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul edin, hazırlık yapın, adımınızı atın ve kendiniz olun!

  [​IMG]

  Birçok kişi için, topluluk önünde konuşmak en korkulu rüyadır. Siz de bu gruba dahilseniz vücudunuzun verdiği tepkileri iyi bilirsiniz. Bir sürü insan önünde mesajınızı ulaştırmaya çalışırken elleriniz terliyor, ağzınız kuruyor, bacaklarınız titreyip sesiniz titriyor, kalbiniz hızla atıyor ve mideniz karıncalanıyor. Tüm bunlar olurken, siz sadece sahneden bir an önce kurtulmaya bakıyor, mesajınızın doğru bir şekilde ulaşıp ulaşmadığını umursamıyorsunuz :

  Bunları sıralarken bile bir ürperti hissediyor musunuz? Bu çok normal. Amaç sizi daha da korkutmak değil, sadece vücudunuzun ekstrem durumlarda nasıl tepki verdiğini ve topluluk önünde konuşmanın bazı insanlar için en ağır baskı olduğunu hatırlatmak istedik. Topluluk içinde konuşurken heyecanlanmak normaldir. Asıl anormal olan insanların karşısına çıkıp konuşurken heyecanlanmamanızdır.
  Kalmak mı kaçmak mı? Vücudumuz bu tepkileri verirken aklımızdan tek geçen şey bir an önce oradan uzaklaşmaktır. Ama bunu yapamayacağımıza göre geriye kalan tek seçenek kalıp bununla savaşmaktır. Ancak topluluk önünde konuşma göz önüne alındığında neye karşı savaştığımız da pek açık değildir.

  Üzerimizde spot ışıkları, karşımızda seyirciler ve istediğimiz kadar zaman var, istediğimiz mesajı şimdi onlara aktarabiliriz. Peki neden bu kadar korkuyoruz? İşte kafamızdan geçen bazı nedenler:
  •Karşınızdaki tüm bu insanlar sizi yargılayabilir, hem de kötü bir şekilde
  •Kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz
  •Hata yapıp dikkatinizi dağıtabilirsiniz
  •Küçük düşürülebilirsiniz
  •Başkaları kadar iyi olmayabilirsiniz
  •Sizden hoşlanmayabilirler
  •Anlatmak istediğinizi anlamayabilirler
  Bu durumla nasıl başa çıkabiliriz?

  Topluluk önünde konuşmak zor bir şey olabilir, sinirlerinizi gerebilir ama biraz heyecanlanmak iyi bir şeydir. Heyecan sizi uyanık tutar, çok fazla rahatlamanıza dolayısıyla hata yapmanıza engel olur. Eğer heyecanınızı doğru kontrol edebilirseniz tekdüze bir sunum yerine insanların can kulağıyla dinleyeceği hareketli bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

  Özellikle kendinizi rahatsız hissettiğiniz zaman tüm dikkatinizi kendi üzerinize yöneltirsiniz. Heyecanınızı doğru bir yere yöneltmek istiyorsanız kendiniz dışında bir şeye odaklanın. Etrafınızı inceleyerek dikkatinizi dağıtabilir heyecanınızı kendi lehinize çevirebilirsiniz. İnsanların karşısına çıktığınızda dikkatinizi onlara yöneltin. Onların ne giydiğine, davranışlarına, hareketlerine dikkat edin. Dikkatinizi kendi üzerinizden almak için odaklanabileceğiniz onlarca şey bulacaksınız. Kendinizin nasıl hissettiğini düşünmeyi bırakıp başka şeylerle ilgilendiğinizde kendinize olan güvenin arttığını göreceksiniz.

  Topluluk önünde konuşurken kendine güven nasıl kurulur?
  •Dinleyiciniz arkadaşınız olabilir
  Eğer kesin olarak size karşı bir grubun önünde konuşma yapmıyorsanız bilin ki, insan doğasına göre dinleyiciler sizin başarılı olmanızı isterler, dinleyiciler sizin yanınızdadır. Bu yüzden sizden hoşlanmayacaklarına dair önyargılarınızdan kurtulun.
  •Ortak nokta bulun
  •Karşınızdaki insanlar tesadüfen bir araya gelmiş bir sürü yüzden ibaret değiller, onlar gerçek insanlar. Onlarla iletişim kurmak ve ortak noktalar bulmaya çalışın. Onlar konuşmasa bile beden diliyle iki yönlü bir iletişim kurabilirsiniz.
  •Önemli bir noktaya değindiğinizde insanların beden diline bakın. Bazıları size katılacak bazılarıysa kesinlikle karşı çıkacaktır. İnsanların beden dillerini harekete geçirebiliyorsanız sizi dinliyorlar ve hakimiyeti ele geçirmişsiniz demektir.
  •Onları uyanık tutun

  Sunumunuz sırasında istemediğiniz şeylerden biri de dinleyicilerinizin uykuya dalmasıdır. Ancak bu tür salonlar tam da bu iş için tasarlanmışlardır: loş ışık, rahat koltuklar, konuşmaksızın birini uzun süre boyunca dinlemek... Onları uyanık tutmak için:
  oCevap amacı gütmeyen sorular sorun
  oMümkün olduğunca çok kişiyle 1-2 saniyelik göz kontağı kurun
  oKışkırtıcı olun
  oZorlayıcı ve ilginç olun
  oSesinizin tonunu değiştirin

  Topluluk önünde konuşma taktikleri
  Topluluk önünde konuşmak sizi çok zorluyorsa profesyonel yardım alın. Bu konuda eğitim veren pek çok eğitim kurumu bulabilirsiniz. İşte size daha verimli bir konuşma yapmanızı sağlayacak bazı öneriler:

  Mizah
  Eğer mizahi bir yönünüz varsa bunu kullanmaktan kaçınmayın.

  Hikayeler anlatın
  Hikayeler sizi sadece bilgi veren bir insan imajından çıkarıp gerçek bir insan yerine koyar. Vermek istediğiniz mesajları kendi kişisel deneyimlerinize dayanarak aktarın. Konunuz ne kadar sıkıcı olursa olsun onu esprili bir hale getirmek için her zaman bir yol bulabilirsiniz.

  Etrafınızı iyi kullanın
  Tek bir yerde durmaktan kaçının. Sizin için ayrılan alanın mümkün olduğunca çoğunu kullanmaya çalışın. Hareket edin. Eğer küçük bir toplantı odasında veya bir masada konuşuyorsanız beden dilinizin güçlü olmasına önem verin.

  Teknolojiyi doğru kullanın

  Slaytlarınızla değil dinleyicinizle konuşun. Slaytlarınız sizi desteklemek için orada. Slaytlar kelimelerden değil grafiklerden oluşmalıdır çünkü insanlar duyduklarından / konuştuklarından daha kısa sürede okuyabilirler ve karşılarında yazılanlar varken sizi dinlemeyi beklemezler. Teknolojiyi yok sayarsak insanların asıl dinlemeye gelmelerinin nedeni sizsiniz.
  Topluluk önünde konuşmaya alıştıkça ve eğitim gördükçe, insanların karşısına çıkıp mesajınızı daha verimli bir şekilde ulaştırabilecek hale geleceksiniz. Tek yapmanız gereken bolca alıştırma yapmak.

  Hata
  Hata yapmak çok normaldir. Herkes hata yapabilir tıpkı dinleyici gibi. Hatanızı kolayca düzeltmeniz dinleyicinizi rahatlatacak sizinle daha iyi bir bağ kuracaktır.


  Kaynak: http://kariyer.net/kariyer-rehberi/topluluk-onunde-konusma-korkumu-nasil-yenerim-/958
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ilk imtihanı iş görüşmesi ile veriyorsunuz bu hususta..sonra en önemlisi toplu halde çalışanlara tepegözde iş güvenliği eğitimleri verirken..ilk eğitimlerimde ayaklarımın titrediğini ve anlatacaklarımı unuttuğum anların olduğunu hatırlıyorum..ondan sonra bir açılıyorsunuz pir açılıyorsunuz..bir inşaat işi yapan çalışanalara elektrikli işlerde alınması gerekli tedbir ve önlemler alakalı eğitim verecektim..millet artis tabi bize bilmedğimiz şeyleri anlat demişlerdi,ben karadeniz uşağıyım tabi ben patladım alın size eğitim dedim yaklaşık 30 dakka elektrik çarpılmalarına bağlı ölüm iş kazalarından oluşan 3-4 tane film ve video izletmiştim,çıt çıkmamıştı..sonra dedimki bunlar sizden daha iyi biliyorlar arkadaşlar ama nalları d,iklemişler sonuçta eğitimleri dinlememişler katılmamışlar diye..sonra eğitim karşılıklı soru cevapa geçmişti en sevdiğim tabi aga resital yaptı o başka..:)
 3. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bana şimdiden heycan bastı..:)
 4. Hüseyin Can Semerci İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Benimde ilk ciddi bir topluluk karşısında konuşmambir kurultayda oldu. Kurultayda moderatörlük yaptım. İnsanların ilk konuşurken ki önyargılarını kırmak genellikle caf caflı bir cümleden geçiyor. Herkese hitab edebileceğim bir cümle bulduktan sonra ölü balık gibi olan katılımcılar birden bire canlandılar herkes söz hakkı istemeye başladı... :)