1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Toplum sağlığı merkezlerinden uzman+ hekim+ diğer sağlık personeli istihdamı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Gürcan Kaynak tarafından 18 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bilindiği üzere 15 kasımda yapılan çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı ile sağlık bakanlığı arasında bir protokol imzalandı ve 1-10 çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli firmalar ; İG uzmanı, İH ve Diğer Sağlık Personeli istihdamını Toplum Sağlığı Merkezlerinden Ücretsiz olarak alacaklar.
    Toplum Sağlığı Merkezleri bünyelerinde İş yeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli oldukça var ancak İş Güvenliği Uzmanı var mı? Yeterli sayıda uzman olduğunu sanmıyorum (örnek verecek olursam bir uzman 5 çalışanı olan tehlikeli firmalardan teoride 270 tane firmaya uzmanlık yapabilir ancak pratikte bu nasıl mümkün olacaktır orası muamma)ve ben şahsen tsm de uzman olsam (devlet memuru olsam) hayatta kimse bana 270 adet firmanın uzmanlığını yaptıramaz. Tsmler uzmanlarının yetersiz olduğu durumda osgbleri taşeron olarak mı kullanacak veye bireysel uzmanlardan da destek alacaklar mı?
    Bu konuyu en iyi Toplum Sağlığı Merkezlerindeki İşyeri Hekimler ve İş Güvenliği Uzmanlarının bileceğini düşünüyorum ve durumun nasıl bir hal alacağı sizce ne olur?
  2. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu mevzuat revize olmalı o kadar belirsizlikler var ki işlemesi zor.
  3. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya arkadaşlar devlette ki uzmanlar görev alacak sistem aksamayacak
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Nasıl olacak? TSM den hızmet alan bır ısyerınde bır olumlu kaza olsa o uzmanı da savcı tutuklayacak mı? bakanlıga sıkayet edecek mı o uzman kacak akım rölesi koyymazsa işyeri?
  5. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    devlet bünyesinde kaç tane uzman var? da aksamayacağını bu kadar net dille söylüyorsunuz? o zaman açıklayın aksamayacak şekilde sistemin nasıl oluşturulup sürdürülebileceğini...
  6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu haberi nerede okuduğunuzu sorabilir miyim?
  7. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

Bu iş bu şekilde olduğu sürece profesyonel olarak yapılması çok zor bir meslek olarak kalacaktır.Arkadaşlar ileriye dönük bu işden gelir elde etmek oldukça zorlaşacak.Önerim;kendi mesleklerimizden kopmadan bu işi sürdürmektir.
    Saygılar.
  9. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  10. turgay duruel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kamuda çalışan isg uzmanları görevmi alacak tsm den
  11. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Arkadaşlar bu konuda fazla umutlu olmayın. Bolu'da kendi bünyelerinde bulunan personel ile başvuru yaptılar. Alım yapmıyorlar bünyelerinde bulunan uzman belgelerini kullanıyorlar. Bilgilerinize.
  12. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tsmler sistemi oturtmaya çalışmakta bu nasıl bir ikilemdir artık kafam çok karışık hem tsmlerden bu hizmetleri ücretsiz alacaklar diye protokol yap hep yok efendim destek verilecek de bir yönetmelik çıkart. BAKANLIK BİZLERLE VE TÜM 1-10 ÇALIŞANI OLAN TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ FİRMALARLA DALGA GEÇİYOR !
  13. aysel dursun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU ALANI
    Yazılanların hepsi şuan güncel olan mevcut durumlar arkadaşlar yazıldığı gibi TSM ler bu işe başladı kurulu oluşturdular kendi birimlerindeki uzman olabilecek nitelikteki personelleri eğitimlere gönderdiler alabilecek uzmanlık sertifikalarını aldırdılar bunu hastane genel sekreterlikleri ve il sağlık müdürlükleride yaptı alt çalışmayı başlattılar Adanadaki TSM ekim ayından bu yana hizmet vermeye başladı şuan için 1 isg uzmanı ile başladı talep doğrultusunda uzman sayısında artış yapılacakmış hatta ben bu görevi yapacaktım ama İL SAĞLIK MÜDÜRLÜ beni TSM ye vermedi yani kamuda ellerindeki uzmanları sıkı tutuyorlar olabilecekleride hemen hazırlıyorlar
  14. metehantatli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

aysel hanın kısaca devlet dışardan iş güvenliği uzmanı istihdam etmeyecekmidir. kendi içerisinden değerlendirecek diyorsunuz doğrumudur.
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    işyeri hekimlerinin özelde bir süre isg hizmeti vermelerinin yasal zemini var bildiğim kadarıyla fakat sağlık bakanlığı bünyesinde görev yapan ve aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olan mühendis vb. arkadaşların özel sektör için isg hizmeti verebilmeleri acaba hangi yasal zeminde yer alıyor, bunun yasal bir zemini yok, olmadığı gibi devlet memurunun kazanç getirici faaliyette bulunması suç teşkil eder.
  16. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bu konuyu ben bugün firmamızı denetlemeye gelen müfettişlere sordum devletin uzman alımı yapmayacağını kendi bünyesindeki çalışanları uzman yapıp ek ücret vererek çalıştıracakmış.
  17. aysel dursun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU ALANI
    evet aynen öyle öncelikle kendi bünyesini değerlendirmek zorunda bulunmadığı takdirde dışardan hizmet alımı yoluyla yapabilir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Aralık 2013 ---
    aynen dediğiniz gibi kamuda çalışan ek hizmeti 80 saat olarak ve yine idari amirinin resmi onayı olaraktan başka bir kamu biriminde yapabilir özelde şuan için yapamıyor
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ama o dediği kamu kurumları için, osgb gibi çalışacak tsm'lerde memur iş güvenliği uzmanı görevlendirip özel sektöre isg hizmeti verecekler duyumu var, bunun hiçbir yasal dayanağı yok.
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    özel sektördeki işyerlerine bünyesindeki uzmanlar isg hizmeti veremez, yaparlarsa suç işlenmiş olur, ya yasal düzenleme yapacak ya da dışardan uzman bulacaklar. kamu personeli olan iş güvenliği uzmanlarının görevlendirmesi sadece kamu kurumlarında yapılabilir.
  20. Alpaslan ün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22850
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    balıkesir halk sağlığı müdürlüğü
    müstakbel balıkesir tsm de çalışacak müstakbel a sınıfı uzmanım. durum şu, sağlık bakanlığı hazırlıksız, kim ne yapacağını bilmiyor. yöneticiler zannediyor ki bir uzman bütün işlerini görecek. ayrıca tsm lerden bu hizmeti vererek gelir kazanmayı hayal ediyorlar ama orada çalışacak uzmana ve doktora kanunun verdiği hakkı vermemek için de ne yapacaklarını şaşırıyorlar. antalyada toplantı yapıyorlar ama iş güvenliği uzmanlarını çağırmıyorlar. müdürlere 3-5 günlük tatil gibi düşünüyorlar.