1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Toplum sağlık merkezleri ortak sağlık birimlerine dönüşüyor

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Berkay Yalçın tarafından 11 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Peki şuanda TSMlerde çalışan doktorlar kadrolu mu? osgb olunca da kadrolumu olacak , dahası oraya alınan uzmanda devlet kadrosundamı olacak ?
  2. Selamlar,
    Yoğun olarak çalışan Toplum Sağlık Merkezleri bu genelgeye sıcak bakmıyorlar. Yoğun olmayıp, döner sermayesi yeterli olmayan TSM'ler deneyecektir. Sağlık Bakanlığı'nın bir süre sonra bir taban fiyat listesi oluşturması muhtemeldir. Bu taban fiyatlar içinde uzmanın vereceği hizmetler de yer alabilir.

Bazı arkadaşlarımız pastadan pay alma veya ÇSGB ile Sağlık Bakanlığın kapışması gibi görüyor ancak devletin iki kurumunun danışıklı dövüşüklü bu genelgeyi çıkardığı da ortada. İnsan sağlığı ve sağlık hizmetleri gibi konular mevzu iken gerçekten pastadan pay alma, para kazanma hedefleri söz konusu ise bu gerçekten çok üzücü. Ben ummuyorum böyle hedeflerinin olduğuna. Her kurum elbette ki kar etmek ister. Kar etmiyorsa da isterse kamu kurumu olsun bugünün yönetim sistemi kapitalizm gerçekleri vardır.

Şu var ki işverenlerin devlet kuruluşu olduğundan TSM'leri tercih edeceği düşünülse de, ülke genelindeki TSM'lerin % kaçının bu genelgeyi uygulayacak..
  3. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    diğer konuda yazdım burda da yazmak zorundayım. devlet hekimlere(özellikle mecburide çalışan hekimlere) iki yıl çalışma taahüdü verme koşulunda işyeri hekimliği sertifikası aldırdı zaten, bildiğim kadarı ile aldırmayada devam ediyor.( mecburiden sıkılan genç doktor arkadaşalrımda 20 gün kaytarırım düşüncesi ile kabul ediyorlar teklifleri) tsm hekimine ek olarak döner sermayaden 300 tl yansıyacak, yanındaki işyeri yardımcı sağlık personelinede 150 tl civarı yansıyacak. devlet zaten bu maaşı bu doktora veriyordu. 300 lira ek ile ve sertifika karşılığı çok ucuza çalıştırabileceği hekimleri var artık. burdaki çoğu arkadaşın veryansın ettiği üzere OSGBlerde yekün oluşturan hekim maaşlarıda devlet için çocuk oyuncağı olacak. devlet hekime vereceği maaşdan kar ettiği için toplam hizmet fiyatlarında epey bir düşüklük sağlayacak.

sözleşmeli uzman bulması da bu şartlarda zor olmayacak. zaten yasayı ertelediler, piyasa da bazı uzman arkadaşlar çok düşük fiyatlara çalışıyorlar. hatta bazı arkadaşlar devlet en iyi işverendir mantığı ile daha ucuza bile çalışabilirler.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2013 ---
    öyle bir hevesli olacaklar ki şaşıracaksınız. üst yönetimden sürekli baskı yiyecekler
  4. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    o kaliteli müşteriler her zaman devleti arkalarına almak isteyeceklerdir. kimse daha kaliteli diye hem daha fazla ödemez, hemde devleti arkasından atmak istemez.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2013 ---
    evet hepsi TSM kadrolu olcaklar, ve devletin mecburi hizmet dayatması olduğu sürece de kadrolar boş kalmayacak.

biz bunu daha önce aile hekimliğine geçiş sürecinde de yaşadık. devletteki tek mantık vardır. kervan yolda düzülür. o kervanı düzene kadar daha çok genelge ve yönetmelik çıkarırlar. süreç içerisinde kimin hakkının yenip yenmediğine de bakılmaz.
  5. Serkan Kafadar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    bu genelgenin çıkacağı çok önceden belliydi aslında. devlet mayıs sınavı için bile TSM doktorlarını göndermeye başlamıştı. açıkçası ben şaşırmadım. daha önce dediğim gibi TSM leri zorla istekli yapacaklar. ben sağlık bakanlığı yönetiminde aman çark dönsünde sağlıkçının doktorun hakkı önemli değil diyen yöneticiler gördüm. bizzat kendim ayda 448 saat çalıştım(ve bu çalışma tempom 2 ay boyunca sürdü).
  6. Katılıyorum Serkan bey, sağlık sektörünün çalışma koşullarının ve personellerinin birbirlerine yaklaşımının askeriye gibi olduğunu düşünmekten de alı koyamıyorum kendimi. İSG Hizmetleri yönetmeliğine de Şubat ayında TSM'ler için bu madde zaten eklenmişti. Hatta geç bile kalındı bu genelge için. Uzun yıllardır sağlık sektörünün, dolaylı da olsa içinde olduğumdan zorlama olmadıkça gene de TSM'lerin çoğunluğunun pek hevesli olmayacaklarını düşünüyorum.