1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Toplumumuzun dexter'a olan ihtiyacı (+18)

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli meslektaşlarım bu konuyu forum a taşırken çok düşündüm.burası mesleki paylaşımların olduğu bir forum böyle bir haber yer almalı mı?
    almalı nedenmi: bizler bu toplumda ,yaşantımız sadece işlerimizle sınırlı kalmayan hisseden düşünen farklı statülere de(anne,baba arkadaş vs) sahip olan bireylerden müteşekkiliz,toplumsal değerlerimiz gün geçtikçe bozulmakta ve bireylerin tepkisiz kalması ve 3 maymunu oynamamız bunu dahada hızlandırmakta olduğunu düşünüyorum.elbetteki beni eleştirenler olacaktır böylesi bir haber burada olmalımı?noktasında saygı duyarım. bazen hoşa gitmesede görülenler iyice bakmak gerekir .hani bir klasik varya soruyu anlamak çözümün yarısıdır diye.bakmalı ki çözülebilsin.

öncelikle haber:http://haber.gazetevatan.com/2-yasindaki-cocuga-tecavuz/584289/1/gundem

haberin ayrıntılarını buraya almayacağım isteyenler veya dayanabilenler demek daha doğru olur yukarıdaki linkten ulaşabilirler.ben buraya sadece kendi kişisel yorumumu ilave edeceğim.

hakkında yazmayı hiç ama hiç istemiyorum aslında, ama okuduktan sonra bir daha asla aynı insan olamayacağınız haberlerden biri bu.
    tüm yazıyı okurken geçen yaklaşık 5 dakika bana acı vermişken üç çocuğun bu cehennemi 3 yıl boyunca yaşadığını bilmek beyin damarlarımı çatlatıyor, nefesimi kesiyor,tarih edilemez bir çaresizlik. tarifsiz bir alçaklık, ıslah olmaz bir vahşilik.
    peki o çocuklar bundan sonra nasıl birey olacaklar.türkiyenin tüm gelirini artık bu çocuklara döküp istediğiniz kadar iyileştirmeye çalışın, binlerce terapistle bilmem kaç tane terapiye sokun bu çocuklar ölene kadar travmalardan travma beğenecek, hiçbir gece huzurla uyuyamayacak, muhtemelen yirmili yaşlarına gelmeden ya kendilerini asacaklar, ya kim vurduya gidecekler, ya uyuşturucu, alkol batağına saplanıp yüksek dozdan ölecekler, ya da nefret ettikleri o kazım'a dönüşecekler ki bu en korkunç ve en olası ihtimal.o çocuklar artık yürüyen ölüler, o çocuklar artık sevinemez, mutlu olamaz.ahh o yavrucaklar şu an yanlarında olsam bağrıma sımsıkı basmak istediğim körpeler:(
    ya suçlular; hangi ceza bütün bu yaşananların bedeli olabilir.pedofili tedavisi olmayan bir hastalıktır.
    yani bu insanları ıslah etmenin hiç bir yolu yoktur.tek çare toplumdan izole etmektir hatta yok etmektir! çünkü bir pedofili vakasinda zanliyi ya da hastayı yillarca tedavi de etseniz, kendi bedenininden bir organi kullanmasa bile başka nesnelerle ayni suçu islemeye devam etmekte imiş.
    toplumların refahı için bu insanlar yok edilmelidir! bu yüzden idam cezası geri gelmelidir.bu adamlar ile aynı havayı soluduğunu bilmek ve çocuklarımla aynı toplumda yaşayacaklarını bilmek rahatsız edici.idam cezası gelmeliki hem bunların kökü kurusun hemde caydırıcılığı olsun.ayrıyeten avrupadan devşirdiğimiz ceza kanunları sayesinde faillerinin burnu bile kanamadan, yiyip içip yatarak bakılacağını düşünmek bir dexter a mı ihtiyacımız var düşüncesini akla getirmekte.

bu haberi okurken her kadın ve erkeğin anne baba olmaması gerektiğinin düşündüm.hatta hatta haberi okuduktan sonra ciddi ciddi düşünmeye başladım ki annelik için de resmi bir kurum tarafından annelik ehliyeti gibi bir şey verilmeli.
    ayrıca hadi adam için saf, kadın için hafifmeşref, diğer iki adam için de psikopat, cani,(hiç bir sıfat tam olarak tanımlayamaz) diyelim. peki, olaylar yaşanırken az çok birşeylerin farkında olan komşuları nereye oturtalım, onu bilemedim. sessizlik de suça ortaklık değil midir. bu nasıl bir toplumsal umursamazlık...
    birşeyler yapılmalı bu konuda stk lar oluşmalı devlet caydırıcı yasalar çıkmalı insan canına kıymet veririm, kutsal sayarım allah'ın verdiği canı ama çocuklara bunu yapanlar asılsın istiyorum. beslemeyin, asın. kimyasal hadım, idam, vs olsun. bir çocuğu koruyamıyorsak biz ne biçim bir insan oluruz?
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Pedofili çok ağır ve tedavisi şu an için olmayan bir ruhsal hastalık. Her toplumda pedofilinin görülme sıklığı aynı. Bu insanlar bu eylemi bilinçli bir tercihle yapmıyorlar. Son derece hastalar ve doğuştan bir genetik bozukluğa sahipler.

İnsanları akıl hastası diye öldürmeye çalışmanın insanı bir talep olduğunu düşünmüyorum. Öyleyse ne yapmalıyız?

Dünyada bu tür hastalar için iki yöntem kullanılıyor. Tamamen toplumdan tercih ve cinsel organların ameliyatla alımı ve yine tecrit.

Bu ağır hastalığa etkili bir tedavi bulunana kadar başka bir çare de yok.

Ha dert pedofili değil idam yani devlet eliyle cinayet işleme hakkıysa bunu ayrı tartışırız.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sayın kocaer neyi anlamadınız ??
  4. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    üç çocuk yarım birey ve piskopat olarak yetişeceğine bir psikopat idam edilse ve nice çocuklar(bu bildiğimiz üç çocuk ,bilmediğimiz ...) sağlıklı yetişse fenamı, düz mantık
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

İdam edeceğimize etkili bir tedavi bulunana kadar toplumdan tamamen izole etsek sizi kesmez mi? Niye bu öldürme merakı?
  6. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    öldürme merakımız yok vicdan meselesi siz de niye mağduru korumayıp suçludan yanasınız anlamadım
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Mağduru koruyorum zaten.. suçlu dediğimiz insan ağır hasta, genetik bir hastalık bu.

Tedavi bulunana kadar bu tip insanları tecrit edelim diyorum. Biri hasta diye öldürmenin mantığı nedir?

Tecrit ederseniz masum cocukları korumuş olursunuz. Bu tip hastalarda öldürülme korkunun hiç bir etkisi olmuyor zaten.
  8. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Aman tanrım bu forumda bir ilk .. ilk kez bir tartışma anlaştık diyerek sona erdi. Teşekkür ederim kıymet hanım.

Bilim sürekli gelişiyor belki 5 sene sonra doğumda bir kan testiyle pedofili eğilimi olan hastalar tespit edilecek ve belki basit bir aşıyla bu hastalık %100 tedavi edilecek. O yüzden tecrit sanırım en insani çözüm.
  10. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haklısınız ilk etapta insanın kanını donduran ....hemen canavarlaşabiliyoruz hatta elime geçse...diye düşünüyoruz ama dediğiniz daha iyi bir çözüm...
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sanırım linkten haberin ayrıntılarını okumadı koray bey ortada sadece tecazvüz değil 3 çocuğa 3 yıl boyunca yapılan tarifsiz işkenceler var.çarpık ilişkiler diz boyu hiç kimseyi öldürme merakımız yok ama benim senin kısaca toplumun parasıyla bi yerlerde tecrit edilip ölünceye kadar doktor eşliğinde besleme fikri bence bir ceza değil ödüldür.ve toplumda hiç bir caydırıcılığı kalmaz.bana göre burada idam gerektiren sadece tecavüz eden le sınırlı kalmamalı en başta o anne ve baba olacağı arkasından diğer canileri asmalı hatta ölüm bu insanlar için kurtuluş olabilir o yüzden bu insanlara bi yere kapatıp 3 yıl boyunca aç bırakıp uyutup arada kaldırarak işkence edeceksiniz kısas a kısas daha sonra idam edilmeliler.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir ara pskilojiye epey merak sarmıştım. Pedofili hastalarını pek çoğu bu saplantıları dışında normal insanlar. Röportajlarda bir tür krize girdiklerini yaptıklarının çok yanlış ve barbarca olduğunu bilmelerine rağmen kriz anında kendilerine hakim olamadıkları adeta beyinlerinin ele geçirildiğini vs anlatmaktadırlar.

Ya beyindeki bir genetik kusur yada beyindeki bir protein sentezinin yanlış olması ile ortaya çıkan ve doğuştan olan çok ağır bir hastalık. Dünyada bu hastalığa belli bir oranda rastlanıyor.

Tıbben kesinlikle çok ağır hastalar ama bir tedavi de bulunamıyor.

Soğuk kanlı düşündüğümüzde bu tedavisi olmayan hastaları, etkili bir tedavi bulunana kadar tecrit dışında bir seçenek bence ne yazıkki yok.

Hastalar ve böyle doğdular bu onların suçu ve tercihi değil. Böyle insanları tespit edip öldürelim demek cidden bambaşka sorunlar doğurmaya gebe.
  13. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    insan beyni ile ilgili ve ruhsal konular hakkında bilgi sahibi olmak gerekir diye düşünüyorum fatma hanım bilmem hiç depresyon geçirdinizmi durumunuzun farkında olursunuz ama mantık devre dışıdır
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    peki 3 çocuğun suçu ne?bunlar büyüdüklerinde devlete sormayacaklarmı eyy devlet bana bunun yapanlara cezasını verdinmi derse ne diyeceğiz?nerde sosyal adalet ?iyi o zaman milyonlarca manyak ortaya çıkıp çocuklarımıza tecavüz etsinler bizde diyelim ki ayy olmaz hiç insani değil ben vergi vereyim bu adamı bir tedavi ettireyim.bu mudur adalet?nerde kaldı suçun cezası?lam ı cim i yok gebertilsin kardeşim böylelikle toplumda soyları da kurumuş olur.
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Fatma hanım başta şunu kabul etmemiz lazım. Bu hunnar suçları işleyen insanlar gerçekten çok ağır hastalar. Ve mevcut tıb bilimi bu hastalığı tedavi edemiyor. Bu insanlar bu suçu bilerek iisteyerek yapmıyorlar onlar sadece hasta ama çok ağır birer hasta. Etkili bir tedavi için bütçe ayırmayan devletler, bu hastalığın tedavisi bulamadığı için suçlu.

Öldürelen yada tecavüze uğrayanların hiç bir suçu yok tabiki.

Ama bu durumu yaratan hastaları öldürmenin de durumu düzeltme ihtimali yok.

Devletler gereken bütçeleri ayırsa bu hastalık belki doğumda tespit edilecek. Bu tip insanlar bir tedavi bulunana kadar gözlem altına alınacak.

Böyle bir suç işlendiğinde bu tip hastaları bir kapalı koğuşta tedavi bulunana kadar tecrit etmek ve tedavi bulununca da tedavi etmek bana insani bir çözüm olarak geliyor.

Benzer durum şizofreni hastaları içinde geçerli. Onlarında bir kısmı bir kriz anında insanları şeytan, uzaylı, yaratıp olarak görüp öldürebilliyorlar. Şizofreniyi neyseki epeyce tedavi edebiliyor yada kontrol altına alıyoruz.

Size Michel Foucault, Deliliğin Tarihi kitabını şiddetle tavsiye ederim. Eminimki bilgilenince bakışınız değişecektir. Sizin çok insan biri bulurum, biraz bilgilenme sorunu var ama bence.
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorularımın cevabını vermemişsiniz koray bey bana hala hastalık felan diyosunuz sosyal adalet diyorum nasıl sağlanacak o zaman ayrıca bunun kendi çocuğunuzun başına geldiğini düşünün bilmiyorum baba mısınız ama anlamak için baba olmanız gerekir.devletin bunu cezasız bırakıp besleyeceğini bile bile teslim edermisiniz yoksa parçalarmısınız.hiç bir gerçek manada anne baba olan sanmıyorum ki birinci şıkkı seçsin o zaman toplum kendi cezasını kendi vermiş olmazmı toplumda infial olmazmıveya şöylede sorabliriz hukuk ne için var o zaman?bunun eğitimle de alakası yok bunun için bir değil bin kitp ta okusam fikrim değişmeyecek ister faşist deyin ister başka bir terimle nitelendirin beni hiç farketmez
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Fatma hanım sizde benim soruma cevap verin. Bu insanlar hasta mı? Bunu kabul ediyor muyuz?

Hasta iseler bu onların suçu mu? Çünkü bu hastalık doğuştan. Belli bir oranı var. Yani siz anlayın diye söylüyorum Allah onları böyle kusurlu yaratmış.

Hasta ve kendi yaptıklarından sorumlu olmayan insanları niye öldürmek istiyorsunuz bunun adalet neresinde?

Kapatsanız zaten kimseye zararı olmaz. Hemde tedavi bulununca tedavi edersiniz. Bu daha insanca değil mi?

Madem çocuk konusu açıldı. Sizin çocuğunuz pedofili hastası olarak doğsa, devlet öldürsün mü dersiniz? Yoksa tedavi belki bulunur kapatılsın mı?
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İdam caydırıcı olsaydı İran' da tecavüz diye bir problem kalmazdı...
  19. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir insanın özgürlüğü bir başkasının sınırında biter eğer benim özgürlüğüm başkasına zarar veriyorsa bu özgürlük değil suçtur.insanlar yüzyıllar boyunca toplum yaşamında dengeyi sağlamak için çeşitli ödül ve ceza sistemleri geliştirmiştir.bunlardan biride idam cezasıdır ama modern çağın insanları idam konusunda insani olmadığını iddia etmektedir.ve yine aynı bu modern çağın insanları idam cezası yerine koyabilecekleri hangi ceza olması gerektiğini bulamamıştır.buldukları çözüm sizinde ifade ettiğiniz gibi ceza olmayı geç neredeyse ödül kıvamındadır.bir insan elbetteki kusurlu doğabilir ama onun kusuru bir başkasının hayatını cehenneme çevirmemelidir.bu insanlar gayet aklıbaşında günlük hayatlarını idare ettirebiliyor ise yani sosyal hayatta her olması gerekeni zihninde tasavvur edip uygulayabiliyorsa neden çocuk konusunda vahşileşmektedir.nedenini söyleyim çocuk her konuda güçsüz çok müsaittir ve bu canilere karşılık verememektedir.ayrıca böyle bir suçun caniliğin hastalık olarak nitelendirilmeside yine modern çağın insanlarının taktıkları değersiz bir isimden ibarettir.nedenmi o zaman günn birinde seri katillerin piskolojik durumlarına bir isim takılsa o zaman bu adam hasta hiç insani değil yeaaa mı diyeceksiniz verilen cezaya.bunun benim çocuğum olup olmaması ile ilgisi yoktur burada bir fikir tartışılmakta hisler değil.neticede bu adamlarında bir anneleri mevcut.benim aradığım cevap sosyal adalet.idam cezası uuygulanan ülkelerde uygulanmadığı takdirde toplumdaki olay sayılarının istatiklerine bakılmalıdır.anlamllı bir kıyas yapılabilmesi için bu yüzden iranda olup olmaması bizi enterese etmiyor....bana karşı tezi savunan arkadaşlar sosyal adelet sorusunun ve çocukların günahı konusunda cevap versinler....
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Bu tez doğru değil.

İdam cezası için ayrı başlık açarsanız onu orada tartışalım. Ama sanıyorum siyasi bir tartışma olur.