1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Toplumumuzun dexter'a olan ihtiyacı (+18)

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sanirim fatma hanimin konu basligindaki dextera olan ihtiyaci bekirtmesindeki amac da bu.
    Anlik yaparsin, tecavuz olur. 3 yil boyunca iskence esliginde yapmak?
    Arada bir gelisen durum, belki. 3 sene boyunca akil yerine gelmiyorsa?
    O cocuklarin bozulan psikolojisi etkisi ile, bu sucu isleyenlerin devlet kontrolu altinda kalmasi garantisi ile yasadigi olaylardan dolayi ayni sucu islerse?
    Biz o zaman topluma yeni psikopatlar kazandirdik.
    Kesin cozum durumunu bilemem. Ama idamin caydirici etkisi olacagini dusunuyorum.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bakılmış zaten suç oranının en düşük olduğu ülkeler idamın olmadığı isveç isviçre.. iran, sudi arabistan ve idam cezası olan ABD nin neredeyse 10 da biri daha az suç var her branşta.
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben aynı ülke istatistiklerine bakılsın dedim elma ile armutu kıyaslayın demedim.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Aynı ülke derken?
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    2012 yılına göre;

Nüfusu 9.5 milyon olan isveç ile 8 milyon olan isviçreyi,

Nüfusu 75 milyon olan İran ve 30 milyon olan Suudi Arabistan ile kıyaslıyorsunuz...

Dünya Suç Oranları Tablosu : http://www.nationmaster.com/graph/cri_tot_cri-crime-total-crimes

İşveç 16. Sırada

İsviçre 31. Sırada

Suudi Arabistan 48. Sırada
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Oran da ülke nüfusu önemli değil. 100 kişi içinde 10 ise oran %10 dur. 1000 kişi içinde 100 ise yine %10'dur.

İdamın suçları azalttığına dair bir istatistik yok. Mesela türkiyede son 10 yıldır idam cezası yok ama bütün branşlarda suçlarda ciddi azalma var (%30 du sanıyorum)
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hapishanelerde tutuklu ve hükümlü sayısı o yüzden toplamda 130 bin civarında ? Bu rakam 2008 de 90 bin civarındaydı ?
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    hemen en taze istatistiki bilgiyi verelim idam cezası 2002 yılında kaldırıldı. Sizin tez doğru olsa 2003 te suç oranlarında bir artış beklenir. Ama tam tersi olmuş

2003'te suç sayılarında ciddi düşüş var. Geçen yıla göre cinayet suçu % 22, tecavüz %11, gasp % 6, fuhuş % 29, rüşvet % 18 azaldı

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=94910
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aynı ülke derken idamın uygulandığı ve uygulanmadığı zamana göre oranlara bakmak lazım.siz kalkmışsınız dünyada gelişmişlik olarak örnek alınan ülkeler ile üçüncü dünya ülkelerini kıyaslıyorsunuz.ayrıca buda bize doğru bir tesbit yapmamıza imkan sağlamaz suç oranlarının düşmesinde çok farklı değişkenler olabilir ülkenin gelinen noktada refahı.eğitim oranı vs çok değişkenleri mevcut sadece idam a bağlamak bizi yanılgıya düşürür.ve nedense siz hala asıl soru nun cevabını vermekten imtina ediyor ve etrafında dolanıp duruyorsunuz.sosyal adalet diye bağırıyorum deminden beri bu cezanın yerine koyacak bir alternatif sunamadınız. tedavi edelim besleyelim ağaçlar kuşlar çiçekler filan fıstık sizin cezanız ceza mı ödülmü?hala saplantılı düşüncelerinizden ve at gözlüklerinizden kurtulamadınız. buda sizin dünya görüşünüzün açıları hakkında ipucu vermekte.insancıl olmak elbetteki bir erdemdir.ama gerçek dünya malesef bu tür hümanist düşüncelerden çok ötede insanlık her türlü çirkefliği içinde barındırmakta.eğer öyle olmamış olsa idi dünyada bugün hiç savaşlar yaşanmamış olması gerekirdi......
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Aslında şöyle bakmak lazım. İdam zaten her suça verilmiyordu. Genelde PKK ile ilgili suçlara idam kararı veriliyordu. 2004 yılında terör suçları içinde idam kararı kaldırıldı. Fakat tam aksi oldu PKK terör eylemlerinde cok ciddi bir azalma oldu. Sizin teze göre artmasını beklerdik.

Dünyada da bunla ilgili pek çok tartışma var idam cezası olan tüm ükelerde, ABD, Çin, Libya, Mısır, Sudi arabistan, İran vb. Tümünde idamlık suçların oranı idam cezası olmayan ülkelerden daha fazla.

İdam caydırmıyor. Ama konu buraya gidecekse idam için felsefi bir tartışma da yapalım.

Yine ihale bana kalmasın diye başlık açmak istemiyorum. Sayın yöneticim ya siz bir idam cezası başlığı açın yada ben açayım siz kefil olun.
  12. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

varsa bile daha azdır kesinlikle caydırıcılığı vardır
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dexter kimdir yav..toplumun niye dexter'a ihtiyacı var! ne demek..:eek:
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Dexter ikinci sınıf bir dizinin ikinci sınıf bir oyuncusunun canlandırdığı bir karakter. Adam iyi huylu bir seri katil, kendince kötü insanları yüce amaçlar için öldürüyor. Dizi izleyicisi de "aaa ne güzel öldürdü" diyip izliyor.
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dexter 6 sezon süren yabancı bir dizi.cinayetler üzerine kurgulanmış sınıfını bilemeyeceğim:) ama sağlam bir dizinin baş kahramanıdır erkan bey. bu tarz seviyorsanız izlemenizi tavsiye ederim.verdiğim haber linkindeki haberide okursanız toplumunda neden ihtiyacı olduğunu anlarsınız:)....
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakın suçun işlenmemesinin sebebi "yaparsam beni asarlar" olmamalıdır. Kişinin bunun yanlış olduğunu bilmeni ve bu yüzden yapmamalıdır. Tabi şimdi bu çok pembe tablo gibi görünüyor ama doğrusu bu. Amerikada yılda birkaç sefer eli silahlı manyaklar okul basıp öğrencileri öldürüyorlar ama adamlarda hala daha her türlü silah satışı ve bulundurulması serbest. :) Gelişmiş ülkelerde suç ile ilgili sorun yoktur demek mümkün değil çünkü suç oranları ile gelişmişlik seviyesinin arasında bence bağlantı yok. Norveçte 5 milyon insan var, verilen en ağır ceza 21 yıl ve 3500 hükümlü bulunuyor hapishanelerinde. Öte yandan ilk sayfada ortaya attığım önerme gibi, cezanın ağırlığı suç işlenmesinin %100 önüne geçseydi iran gibi ülkelerde tecavüz gibi, hırsızlık gibi bir problem kalmazdı. Demek ki bu da doğru değil.
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bilmezse ne yapacağız oturup dua ı edicez yada topluca onu ayıplayam mesela değilmi yeter.bak bu daha uygun oldu sizin tablo ya....sizin öneriniz de koray bey in önerisinin üzerine tüy dikmiş bence:)
    .
    bu önermenizde yanlış ve komik mesela hırsızlığı ele alalım yıllık gelir seviyesi yüksek olan bir yerde hırsızlık sayısı ile düşük olan bir yerde hırsızlık görülme olayı aynı olabilirmi.bu mantıksal olarak saçma.

ayrıca sizlere bir soru sormuştum,
    toz pembe dunyanızda başarılar dilerim :)
  18. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yahu istatistik sunmak niye sadece bizim görevimiz olsun. Ayrıca verdik. Türkiyede idam cezası en çok terör suçları için isteniyordu. İdam cezası 2004 te kalktı. Terör eylemlerinde azalma oldu.

Siz verin bir istatistik idam cezası olan yerlerde idamlık suçların azaldığını kanıtlayın bize.

Osmanlı da idam cezası vardı. Ayaklanmadan geçilmiyordu. Cumhuriyetin ilk yılları neredeyse günde 10 insan asıyorlardı. Kürtler 28 kez ayaklanma çıkardı. Şapka takmayanı asıyorlardı. İnadına insanlar şapka takmadı.

Ee sizdende bir rakam alalım dimi.

Açamadınız bir idam başlığıki felsefik bir tartışma yapalım. Hadi görelim cesaretinizi :)
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Koray bey.
    Turkiyedeki idam cezasinin teror olaylarina yonelik olduguna dair gorusunuz uzerinden sunu sormak isterim.
    Idamin kalktigi 2004 senesinden itibaren teror olaylarinin azalisini idam cezasina dayandirmak ne kadar mantikli? Iyi bilirsinizki idam cezasini kaldirmak, terore karsi olan politikalardan sadece birisiydi. Dgm lerin kaldirilmasi, kurtlere saglanan imkanlar, pismanlik yasasi, vb. Calismalarin da teroru azaltmis olabilecegini dusunmediniz mi? Bunca yapilmis onlarca calismanin teror uzerindeki etkisini gormeyip, olayi sadece idamin kaldirilmasina baglamak ne kadar dogru olur?
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatma hanım ya ben anlatamadım ya da siz anlamak istemiyorsunuz.. :)

Ben diyorum ki olayların kök sebebini araştırıp inceleyerek sebeplerini ortaya çıkarmadıktan sonra cezanın ağırlığı suç işlemenin önünde engel olamaz. Bu adam niye bunu yaptı demek çok mu zor ? Herşeyi bırakın olaya uzman gözüyle araştırın, açıkta çalışan bir kayış sistemini açıkta bırakıp ondan sonra hergün orada çalışanlara "bakın bu açık çalışıyor, yakalarsa affetmez" demeye benziyor sizin söylediğiniz. Ben de diyorum ki sebebini araştırıp nedenleriyle birlikte olayı incelemek ve olayların önüne geçmeye çalışmadıktan sonra cezanın ağırlığı caydırıcılık sağlamaz. Bu söylediğimden "iyi, yapanları asmayalım da besleyelim o zaman" anlamını çıkartmak için de kasıtlı olmak lazım.