1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Toplumumuzun dexter'a olan ihtiyacı (+18)

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Elbetteki haklısınız terör'ün azalması yada son bir yıldır tamamen bitmesi pek çok değişkene bağlı. Ancak idam cezasının varlığının idam cezası gerektiren suçları azaltacağına dair elimizde hiç bir veri yok.

Tek veri idam cezasının hiç olmadığı ülkelerde bu suçların en az görülüyor oluşu. Demekki suçluları öldürmeden de suçu azaltmanın yollarını bulmuş bu ülkeler. Bunu kanıtlıyor bize bu veri. İsveç, isviçre, norveç, danimarka gibi ülkeler devlet eliyle cinayet işlemeden bunu başarmış.

Bunu denemek hem daha insani, hem daha akıllıca değil mi?

Ölümü ölümle durdurmak bana mantıklı gelmiyor. Ateşe ateşle karşılık verenin elinde kalan sadece küldür hep.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Insan bazen adalet istiyor koray bey.
    O sucu isleyenin ayni sekilde oldurulmesi elbette masum cocuklari geri getirmeyecek, ama kurban ailelerinin adalet istegini, yanginini nasil sondureceksiniz?
    Guvendigi devletin vermedigi cezayi bireyler vermeye baslayacak nede olsa.
    Adam oldurmeninde hazir cezasi yokken, devlet teminati ile tedavimde saglanacakken bu resmen cinayete tesviktir.
    Kabul etsek de etmesekte, bizler avrupali degiliz zaten. Biz ulke olarak dogu kulturundeyiz. Binlerce yil bu sekilde oldu. Genlerimizde olan bir seyin neden aksine uymaya calisiyoruz ki?
    Bazi ceza uygulamalRi planlanirken, sirf basarili ulkeninkini aynen uygulamanin sokmeyecegini dusunuyorum. Ulkelerin kendilerine has uygulamalara gitmesi getekir. Her ulkenin ayni olmasini beklemek imkansiz. O nedenle norvecte idam yok suc az dusuncesine katilamiyorum.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

hayır o adalet değil siz öç almak istiyorsunuz.

Hukuk öç almaz, hukuk ıslah etmekten yola çıkar her suçun bir miktarının bütün topluma ait olduğunun farkındadır çünkü. Güdümüz nefret değil ıslah olmalı.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Ben o sekilde oldurulsun demedim ki. O sekilde oldurmenin de gidenleri getirmeyeceginden de bahsettim. Hatta bu isi devlet yapmazsa bireyler kendileri yapmaya calisir ( oc almak ) dedim. Ama aradaki dengeyi , adaleti de devlet saglamali, mazlumun hakkini korumali ( adalet ) dedim.
    Carpitmazsak sevinirim. Tekrar ediyorum. Olay bireylere inmemeli.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sanırım felsefik bir tartışma yapmanın zamanı geldi..

İdam tartışmasında İranlı Mansur Hikmet şöyle demişti (her kelimesine katılırım);

İdam cezası cinayetin devletçe adıdır. Kişiler birbirlerini öldürürler, ama devletler kişileri “idama” çarptırılar. İdam cezasının kaldırılmasının istenmesiyle cinayet işlemenin yasaklanması aynı temele dayanır: Kişinin bir başkası tarafından önceden planlanmış, taamüden, bilinçli biçimde öldürülmesine karşı çıkmak. Bu cinayetin bir tarafında bir devletin veya siyasal bir erkin olması taamüden adam öldürme olayıyla karşı karşıya olduğumuz gerçeğini değiştirmez. İdam cesası taamüden adam öldürmenin en iğrenç, en çirkin biçimidir. Çünkü siyasal bir kurum, herkesin gözü önünde, önceden bildirerek, serin kanlıca, haklıymışcasına birini öldürmeye karar veriyor, olayın gününü, saatini ve mahallini de önceden bildiriyor.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Tek fark. Birincisi, yani habersiz olanda katledilen bir masum, devletin yaptirimindaki ise sucu isleyen hukumlu. Masum degil yani
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

Haklı bir cinayet yoktur. Devlet olmak size insan öldürme hemde yerini saatini belirtip insan öldürme hakkını vermemelidir.

Hukukta temel olan "öc almak kısas yapmak" değildir. Kısas pagan hukukunda geçerlidir. Biri senin kolunu kırmışsa sende onun kolunu kır, biri senin karına tecavüz etmişse sende onun karısına tecavüz et. Bunun adı kötülüğü kötülükle gidermedir. Aslında hiç bir şey giderilmiş olmaz, nefret ve kötülük ikiye katlanır. Bunu devlet eliyle yapmakta hiç bir şeyi kurtarmaz bu kez nefreti devlet üzerinden yeniden üretirsiniz.

Hukuk insanı yeniden kazanmaya çalışır. Ona hatasını anlama, düzeltme, yeniden iyi ve faydalı insan olmasına fırsat vermeyi amaçlar. Öç almak kısas yapmak hukukta yoktur.

İdam ne amaçla yapılırsa yapılsın cinayetin bir türüdür. Ve bunun geri dönüşü yoktur.

Dünyada pek çok insan işlemediği suçlardan idam edilmiştir. Hapis yatırsanız bu hatayı bir şekilde telafi edebilirsiniz. Ama idamda hatanın telafisi yoktur. Ve dünyada yanılmayan bir hukuk yoktur. Bu nedenle de idam uygulabilir değildir.

Ayrıca unutmayalım bütün suçlarda suçun bir kısmı topluma aittir. Pedofili suçları için mesela pedofili suçlularının ezici çoğunluğu çocukluklarında babaları yada yakın akrabaları tarafından tecavüz ve tacize uğramış insanlardır. Bütün bir toplumun hatasını suçlunun üzerindedir bütün toplumun hatasını görmeyip suçluyu öldürmenin neresinde adalet olabilir ki?
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Koray bey.
    Herzaman oldugu gibi yine cozum odakli gidemiyoruz. Konunun basindan beri siz sadece tecavuzculeri savunuyorsunuz. Magdurlar icin oneriniz yok. Sanirim onlar yasadiklariyla idare etsin diyorsunuz. Aksam haberlerinde bakiyorum. Yine bir hirsizlik. Adam 26 farkli hirsizliktan sabikali, onu kazanmaya calisan savcilarimiz saliveriyorlar. Adam karakoldan cikip yine ev soymaya gidiyor. Belki benim evimi soyacak. Adami dovemiyorum da.( dun izledigim haberde ev sahibi evinde yakaladigi hirsiza vurarak yaralamis, hirsiz ambulansta muayene edildikten sonra larakola ifade alinmak uzere goturuluyor, savci onu kazanmak icin yine serbest birakiyor ama ayni hirsiz kazanilmasinin bedeli olarak ev sahibinin kendisini yaralamasindan oturu ev sahibinden sikayetci oluyor. Simdi bu oc almak mi, adalet mi? Siz olsaniz ne yapardiniz?
  9. hırsız değil onlar KLEPTOMANİ hastası
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Cinayet suçunda eğer hafifletici bir neden yoksa ceza müebbet hapis oda 30 yıl olarak uygulanıyor. Bence yeterli bir ceza.

Tecavüz vb suçlarda ceca 22,5 yıla kadar çıkıyor.

birini hapse atıp dünyadan tecrit etmenin yeterli bir ceza ve ıslah için yeterli bir süre olduğunu düşünüyorum. Ağır suçlarda aflara karşıyım.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Verilebilecek en akillica manali cevabi verdiniz. Daha ne diyeyim ki.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Muhtemelen kleptomaniyi yanlış biliyorsunuz.

13. :D muhtemelen öyledir
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Hahaaahaaa. Super ya!
    Yemin ederim buna benzer bir cevap bekliyordum ben de...
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    • Uygunsuz uslup,dil ve İçerik..
    İnsanlık tarihinde geçmiş toplumlarda görülen, yırtıcı hayvanların önüne atma, kızgın demirle dağlama, derisi yüzme gibi cezalar uygulanmıştır. Bunun cezalarda o dönemde suçu önleyeceği, mağdurun acısın dindireceğine dair çok güçlü bir inanç vardı.

Şu an tabi bu cezaları savunacak kadar çıldırmış insan aramızda yoktur. Sanıyorum idamda yani devlet eliyle, yerini saatini belirtip insan öldürmede bu tür cezaların bu güne uzanan son kalıntısı. Gelecek yüzyılda insanlar devlet eliyle cinayeti bile savunmuş diyip hayretler içinde şaşıracağız.
    Düşünün bu ülkede şapka takmıyor diye insanları sokaklarda astılar... Neler gördük.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Tabi tabi. Haklisiniz koray bey.
    Eheeehehe. :D
  17. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    deniz bey sanırım siz benim daha önceki mesajlarımı hiç okumadınız bu soruların cevabı zaten daha önceden verdiğimi düşünüyorum onları okumanızı öneriyorum şimdi tekrardan yazmaya gerek yok mesela şu mesaj cevap niteliğinde olabilir
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Toplumun Çokomele ihtiyacı var çokomel almak içinde paraya..para çokomel eğrimiz ve sıklığı çok düşük istatistiklerde..birde İş kazası ölümlerinde cinnet geçirmeyen ve rahatsız olmayan destır işverenlerimiz var..:)
  19. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri

Bu ifadenizden dolayı kınıyorum. İslam hukuku kısas içerir...

Kısas kötülüğe kötülükle karşılık vermek değildir. Sınırsız karşılık vermenin, kitlesel intikamların egemen olmasından ötürü ortaya çıkmıştır . Zamanı için devrim niteliğinde bir uygulamadır.

Karşılığı verilmeyen suçlar, sahibini daha da azdırır. İnsana yaptığıyla karşılık verme belkide en adil idir.