1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Toprak idaresi talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TOPRAK İDARESİ TALİMATI
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu toprağın zarar görmemesi için gereken koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından şantiye çalışanları ve ŞYSS sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Malzeme temin sahaları, ocaklar, inşaat ve şantiye alanları ve atık bertaraf sahaları da dâhil olmak üzere tüm iş alanlarında üst toprak ve alt toprak ayrılır ve ayrı ayrı depolanır.
  4.2. Üst toprak, Çevre Danışmanı ve Proje Müdürünün onayladığı alanlarda depolanır. Bunlar inşaat artıkları, döküntüler ve kaya gibi diğer maddeler ile karıştırılmaz.
  4.3. İş sonundaki saha restorasyonu için üst toprak ve alt toprağın dikkatli depolanması önemlidir.
  4.4. Toprak, hazne içerisinde depolanır ve göllenme olmadan serbest şekilde drene olabilecek ve yüzey erozyonunu önleyecek şekilde düzenlenir.
  4.5. Sıkıştırmadan kaçınılır ve toprak yapısı korunur. 3 aydan daha uzun süre yerinde kalacak toprak yığınları yüzey stabilizasyonlarının sağlanması için uygun tohum karışımları ile tohumlanır.
  4.6. Yabancı ve istilacı türlerin karışması engellenir ve mümkün olan yerlerde yerel uygun türler kullanılır.
  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR
  --

  Ekli Dosyalar: