1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Topraklama değeri en az kaç olmalıdır?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Doruk YAVAŞ tarafından 14 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  Arkadaşlar,

  Topraklama ölçümü yapılan bir tesiste topraklama değeri en az kaç olmalıdır? Hangi değerin altında olursa uygundur diye kabul edilebilir?
 2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Genel manada bilinen

  işletme topraklaması 2 ohm altı

  koruma 4 ohm altı

  paratoner 5 ohm altı bayındırlıkta 10 ohm altı

  LAKİN İÇ tesiste hesaplanarak buluyoruz.


  sınav için paratoner 5 ohm altı
 3. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  Sadece büyük harflerle yazdığınızı doğru kabul ediyorum. :) Çoğu mühendis bunu dahi bilmiyor. Daha doğrusu bu ölçümün neden ve nasıl yapılması gerektiğini bilen sonuçlarının nasıl değerlendirilmesini bilen çok çok az mühendis var maalesef. İşletmeler topraklama testlerini yaptırmak için dünyanın parasını veriyorlar ama ne yapanların ne de bunu denetleyen müfettişlerin, ölçümlerin nasıl ve neden yapılması gerektiğine dair hiç bir fikirleri yok.

  Hemen söylediğinizi hesapla açıklayalım da bunu okuyan diğer arkadaşlar durumu fark etsinler.

  Örneğin;

  TN-S Tipi topraklama uygulanmış bir tesiste, ana pano için koruma topraklaması ölçüm değeri 4 ohm çıktı. orada kaç ampere kadar kısa devrede açan bir şalter kullanabiliriz?
 4. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Ancak işletme topraklaması 4 ohm derseniz. Onun da kısa devre akımını belirlemede, eğer kısa devre tüketicide ise pek etkisi olmaz. Ancak dağıtım hattının toprağa düşmesi sonucu oluşuyorsa 4 ohm luk işletme topraklaması doğrudan kısa devreyi sınırlar. Kabaca 220 / 4 =55 A . Ancak toprakalamalar yönetmeliğindeki kısa devre formulunde bazı düzeltme katsayıları var..
 5. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Topraklama değeri için sabit bir değer yoktur.Her panonun,her makinenin önünde bulunan sigorta açama akımına göre hesap yapılır.Yani bir işletmedeki bir makine önünde bulunan sigorta değeri C63 A diyelim bu makine için olması gereken topraklama sınır değeri 50/630=0,08 ohm veya bu değerden aşağıda olmalıdır.Bu topraklama değerini ölçeceğiniz hiç bir meger cihazında okumanıza imkan yoktur.Peki öyleyse nasıl bu değeri tutturacaksınız?Cevabı oldukça basit,sistemde kaçak akım rölesi kullanmanız gerekmektedir.Kaçak akım rölesi ölçülen topraklama değerini düşürmez ama sınır değerini yükseltir. 30 mA kaçak akım rölesi kullandığınızda bu makine önünde sınır değeriniz 50/0,03=1666,6 ohm olacaktır,bu değer 200 ohm olarak sınırlandırılmıştır.Dahada açıkçası şöyle 4 ohm ölçtüğünüzde makine önünde sadece sigorta varsa bu topraklama değeri uygunsuzdur.Çünkü 4 ohm 0,08 ohm'dan küçük ya da eşit olmalıdır.Eğer makine önünde sigorta aynı zamanda 30mA kaçak akım röleniz varsa topraklama değeriniz 4 ohm 200 ohm dan küçük olacağı için uygun olmuş olacaktır.
 6. Sedat BIÇAK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhaba,

  Topraklama ölçümünde kabuledilebilir değerler bir çok faktöre göre değişebilir, konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye EMO nun internet sitesinden veya http://www.alkinmuhendislik.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.