1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Topraklama paratoner trafonun bakım onarımını emo kayıtlı elektrık muh yapmak zorunda mı?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve inurlu123 tarafından 14 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. inurlu123 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar,
    1)topraklama paratoner trafonun bakım onarımını emo kayıtlı elektrık muh yapmak zorunda mı?
    yeni goreve basladım da baska bakılması gereken elektrık ile ilgili ne olabilr
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9108
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Beta Elektrik
    Mutlaka ve mutlaka evet. :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2013 ---
    Hatta sadece EMO kayıtlı olması yetmez. Topraklama ölçümü için Topraklama ölçümü yetki belgesi sahibi olması gerekiyor. Trafo işletme sorumluluğu için de Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu belgesi olması gerekiyor ve sizinle yapacağı sözleşmenin EMO tarafından onaylanması gerekiyor.
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Doruk bey güzel bilgiler vermiş..Sadece kamu kurumlarında bu belgeler aranmıyor..Nedenini tam bilemiyorum, ama teamül böyle oluşmyşl. Belki bizim kuruma ve Tedaşa özel bir durumdur.Açıkçası diğer kamu kurumlarına telefon açıp da sormadım.
  5. basra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar;
    Topraklama ölçümü, yıllık elektrik tesisatının bakımı, paratoner bakımı veya ihtiyaca göre kurulumu bu gibi durumlar sadece emo ya kayıtlı yada emo tarafından yapılmalıdır diye kesin bir yargının olmadığını duymuştum yetki belgesi olan emo harici firmalarda çalışan ve bu şekilde rapor hazırlayan yerlerde yapabiliyor diye bir bilgi duydum önemli olan yapan kişinin yetki belgesi veya ehliyetli olması değil mi??
  6. Serpil Gürbüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    19960
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Birşey sormak istiyorum. 18 ağustos sorularına şöyle bir baktım. Giren bir arkadaşım soruların çok uzun olduğunu ve zaman yetiştirememekten yakınmıştı. Gerçekten de haklı buldum. Çok uzun olmamış mı çoğu soru?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Ağustos 2013 ---
    Her sınavda farklı bir soru yapısı ne yapıyorlar soruları hazırlayanlar?
  7. kemalettinozcelik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26533
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kamu kurumlarında ölçümleri bir komisyonla halledebiliyormuyuz.Makina mühendisi, Elektrik mühendisi, Elektrik ustası gibi
  8. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119510
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında gerek yoktur emo kayıtlı olmasına filan (amaç üzüm yemek ise emo kayıtına bakmazlar, kontrol raporu var mı ve gerekli bilgiler var mı diye bakarlar)....

Temayülleri kenara bırakıp yönetmeliğe baktığımızda;

ğ) Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişi: Bu Yönetmelikte belirtilen iş ekipmanlarının teknik özelliklerinin gerektirdiği ve EK-III’te yer alan istisnalar saklı kalmak kaydıyla ilgili branşlardan mühendis, tekniker ve yüksek teknikerleri

yazar...
  9. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    Özel sektörde çalışıyorsanız mühendislik yetkinizi kullanmanız için ilgili odaya kayıtlı olmanız şarttır. Kamuda çalışanlar için böyle bir mecburiyet yoktur. Bu durumun yasal dayanağıda TMMOB kanunudur. Periyodik kontrol ve ölçümleri ilgili odaların kendisine veya bu odalara üye olan mühendislere (gerekli yetki belgeleri olan ve şartları sağlayan) veya çalıştıkları firmalara yaptırmak mümkündür.

"6235 SAYILI TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ KANUNU [ KANUN NUMARASI: 6235-KABUL TARİHİ: 27/1/1954-YAYIMLANDIĞI R. GAZETE: TARİH : 4/2/1954 SAYI : 8625]
    III — Umumi hükümler

Madde 33-Türkiye‘de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve meslekî tedrisat yapabilmeleri için ihtisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.

(Ek fıkralar : K.H.X. 66 – 19.4.1983)
    Kamu Kurumu ve Kuruluşları ile iktisadî Devlet Teşekkülleri ve Kamu iktisadî Kuruluşlarında asli ve sürekli olarak çalışan mühendislik ve1 mimarlık meslekleri mensuplarının "meslek ve ihtisaslarıyla ilgili odaya girmeleri isteklerine bağlıdır. Ancak bunlar, görevlerinin gereği olan işleri yaparken, mesleki bakımdan, Odaya kayıtlı meslektaşlarının yetkileriyle haklarına sahip ve onların ödevleriyle yükümlüdürler. Bu konuda Türk, Silâhlı Kuvvetleri mensupları ile ilgili hükümler saklıdır. "
  10. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119510
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sizin vermiş olduğunuz maddeler ışığında mühendisler ilgili odadan yetki almalılar diyor...

Peki ben şimdi soruyorum size;

Tekniker ve Yüksek Teknikerler hangi odadan yetki alacaklar?

Tekniker ve Yüksek Tekniker bir odadan yetki almayacaksa onlardan daha üstün olan Mühendislerin odadan yetki alamadan bu işi yapamamaları tezat teşkil etmez mı?
  11. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    İşin aslında İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI yönetmeliğindeki ifadelere bakarsak mühendisler için de böyle bir zorunluluk yokmuş gibi görünmekte. Burada zorunluluk Çalışma bakanlığından değil, mühendislerle ilgili mevzuattan kaynaklanmaktadır. Bu yönetmeliğin atıfta bulunduğu diğer yönetmelikler sebebiyle de birçok periyodik kontrol ve testin Tekniker veya Y. teknikere yaptırılabileceğini zannetmiyorum.

Fakat yönetmeliğin 13. maddesinde periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler için bakanlığa kayıt şartı getirilmişti. Bu madde de 25 nisan 2014 te devreye girecekti. Bakanlık 24 nisanda bir açıklama yaparak kayıt şartını aramayacağını ve bu konuda yönetmelik değişikliğine gideceğinden bahsetti. ( http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal page=duyuru&id=is_ekipmanlarinda_periyodik_kontrol ) Bu maddeye göre tekniker, y. tekniker ve Mühendis eşit görülmüş; Bakanlığa kayıt yaptırması periyodik kontrolleri yapması için yeterli görülmüştür.