1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Topraklama sistemleri::elektrik tesisleri topraklama yönetmeliği’ ne göre topraklama tipleri

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve İsmail KANBUR tarafından 9 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  TOPRAKLAMA SİSTEMLERİ
  Dağıtım şebekeleri topraklama tipine göre sınıflandırılmaktadır. Elektrik Tesisleri Topraklama Yönetmeliği’ ne göre topraklama tipleri 3 ana başlıkta incelenebilir.

  • TN Sistemler,
  • TT Sistemler,
  • IT Sistemler


  “TT” bu kısaltmaların kodlamasını açıklayacak olursak;

  İlk Harf: Güç sisteminin toprağa bağlanması;

  T: Bir noktanın toprağa doğrudan bağlanması,
  I: Bütün gerilimli bölümlerin topraktan ayrılmış olması veya bir noktadan bir empedans üzerinden toprağa bağlanmasıdır.

  İkinci Harf: Tesisatın açıktaki iletken bölümlerinin toprağa bağlanması;

  T: Güç sisteminin herhangi bir noktasının topraklanmasından bağımsız olarak açıktaki iletken bölümlerin elektriksel olarak doğrudan toprağa bağlanması,
  N: Açıktaki iletken bölümlerin güç sisteminin topraklanmış noktasına elektriksel olarak doğrudan bağlanmasıdır (A.C. sistemlerinde güç sisteminin topraklanmış noktası, normal olarak nötr noktası veya nötr noktası yoksa bir ana (faz) iletkendir).

  Bazı sistemler TN-S, TN-C şeklinde kodlanabilmektedir. Bu 3. kod ise;

  S: Nötr veya topraklanmış hat iletkeninden ayrı bir iletkenle koruma fonksiyonun sağlanmasıdır (veya a.a. sistemlerinde topraklanmış ana (faz) iletkenden).

  C: Nötr ve koruma güvenliğinin tek iletken üzerinden birleştirilmesidir (PEN iletkeni).

  TN Sistem:
  TN sistemlerinde doğrudan topraklanmış bir nokta bulunur ve tesisatın açıktaki iletken bölümleri bu noktaya koruma iletkeni ile bağlanır. TN sistemi, nötr ve koruma iletkenlerinin düzenlenmesine göre üç tipe ayrılır:

  • TN-S sistemi : Sistemin tamamında ayrı bir koruma iletkeni kullanılır.
  • TN-C-S sistemi : Nötr ve koruma fonksiyonları, sistemin bir bölümünde tek iletkende birleştirilmiştir.
  • TN-C sistemi : Sistemin tamamında nötr ve koruma fonksiyonları tek iletkende birleştirilmiştir.
  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  TT Sistem
  TT sisteminde doğrudan topraklanmış bir nokta bulunur, tesisatın açıktaki iletken bölümleri, güç sistemi topraklayıcısından elektriksel olarak bağımsız olan topraklayıcılara bağlanır.
  [​IMG]


  IT Sistem

  IT sisteminde bütün gerilimli bölümler topraktan ayrılır veya bir noktadan, bir empedans üzerinden toprağa bağlanır. Elektrik tesisatının açıktaki iletken bölümleri ayrı ayrı veya birleşik olarak topraklanır veya sistem topraklamasına bağlanır.

  [​IMG]