1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Torba yasa iş güvenliğinde neleri değiştiriyor?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Resul Kurt
  1 Ağustos 2014

  Torba yasa iş güvenliğinde neleri değiştiriyor

  Ülkemizde ortalama her gün 170 iş kazası olmakta, 3 çalışan yaşamını kaybetmekte ve 4-5 çalışan iş kazası sonucu iş göremez hale gelmektedir. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenleme amacıyla çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun neredeyse tüm maddelere yürürlüğe girmiştir.

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri başlıklı 6. maddesi ve iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi başlıklı 7. maddesi ise kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1.7.2016 tarihinde yürürlüğe girecektir. Belirtilen tarihten önce iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin hükümler 4857 sayılı İş Kanunu'nda yer almakta ve İş Kanunu kapsamı dışındaki çalışanlar bu hükümden yararlanamamaktaydı. Söz konusu kanun ile tüm çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği hükümlerine tabi olmuştur.

  Torba Kanun kapsamında değişiklikler yapacak

  6331 sayılı Kanun'un 2. maddesinde "Kanunun kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır" hükmü düzenlenmiştir. Ancak yine aynı maddenin devamında kanun kapsamı dışında olan kimseler belirtilmiştir. Buna göre;
  a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'nın faaliyetleri.
  b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
  c) Ev hizmetleri.
  ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
  d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri kanun kapsamı dışındadır.

  Torba Kanun görüşülmesinde Temmuz ayı başında "6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 2'nci maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir." hükmü yer almaktaysa da değişiklik önergesiyle "havayolu" ibaresi çıkarıldı. Böylece, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun uygulanmayacağı durumlar, uluslararası denizyolu taşımacılığı yapan araçların seyrüsefer halleri ile sınırlandırıldı. "Havayolu" ibaresinin çıkartılmasının sebebi ise hava taşımacılığında sefer sürelerinin kısa ve araçlara kolay ulaşılabilir olması neden olarak gösterildi.

  Torba ile iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri değişiyor

  Torba ile mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulmasını açıklayan 6. madde değiştiriliyor. Maddede yer alan "Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir" hükmü diğer sağlık personeli için esnekleştirilerek "10 ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir" şeklinde yer almaktadır.

  Yine torba ile aynı maddeye "Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilân edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler" hükmü getirilmektedir. Aynı maddede bir başka değişiklik ise; uygulamada yapılan ancak kanuni bir dayanağı henüz tam oluşturulmamış olan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırmada 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamındaki öğrenci statüsünde olan çırak ve stajyerler, çalışan sayısının toplamına dahil edilmeyeceğidir.

  Sağlık gözetimi de değişiyor

  "Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklar, yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz" hükmü değiştirilerek "işyerleri" ibaresinin yerine "işlerde" ibaresi getirilmekte ve çalışanların yapacağı iş ön plana çıkarılmaktadır. Yine aynı maddede Alınması gereken sağlık raporlarının işyeri hekiminden alınacağı, 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabileceği düzenlenmektedir. Böylece bizim daha önce önermiş olduğumuz düzenlemelerin bazıları hayata geçirilmektedir. Ancak iş güvenliğinde yapılacak çok değişiklik var.

  Dr.Resul KURT
  info@resulkurt.com
  twitter/resulkurt34

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   255 KB
   Görüntüleme:
   2.743
 2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Torba Yasasının İş sağlığı ve Güvenliği ile ilgili hükümlerine nereden ulaşabiliriz.
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  "Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilân edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler" hükmü getirilmektedir.' işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç maddesini koyarak tabipler odasından mı korktuk diyorsunuz? Bu madde yüzünden tepelerine binecek iş güvenliği uzmanı odası olmadığı için bunu yapıyorlar. Bu madde tam bir fiyaskodur. İş güvenliği uzmanlığı bakkalın, marketin vs işvereninin yapabileceği bir iş midir? Bunların bu hizmeti alması zorunlu değildir dersin en azından bundan daha az rezil bir hareket yapmış olursun. Bizim işimizde işe giriş ve muayeneler mi teknik iştir gerisini herkes yapar mı diyorsunuz? O zaman madem bu işin teknik bir yanı yoktur bana hiç bir işveren rücu davası açamaz Bu işi bakkalcı da yapabilirmiş demezler mi adama