1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Torba yasada sürpriz madde: iş güvenliği uzmanlarına üst sınıf belge alma hakkı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Arkadaşlar madde 56'yı biliyorduk zaten fakat madde 56 yeni eklenmiş sanırım, Bakanlık yeni birşeyler düşünüyor olmalı, üst sınıftaki belgeyi alabilmek için 2 sınav hakkı diyor.

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."
    MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"
  2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    56-56
  3. yaşarsalur İSGforum Üyesi

50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    buna göre 6 ay ileri atmış oluyorlar
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    geçtimi artık meclisten kesin ertelendimi şimdi?
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    daha geçmedi bu hafta belli olacak her şey
  6. yasa dün yürürlülüğe girmedi mi?
    şimdi yürütmeyi durdurma kararını mahkeme vermesi gerekmezmi ?

yargı kararı olmadan yürütmeyi nasıl erteleyebiliyorlar ben onu anlamıyorum , madem sorunlar var neden kimse dava açmıyor ya da neden açılmış olan dava gündeme taşınmıyorda yasama yargı adına karar verebiliyor
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yasaların yürürlüğe girebilmeleri için önce cumhurbaşkanı onayından geçip akabinde de resmi gazetede yayınlanmaları gerekir.

Yürütmenin durdurulması konusunda bir sıkıntı yok. Kanun ile kanun değiştiriliyor burada ;)
  8. 6331 den bahsediyorum
    yürürlükte olan yasayı yasayla değiştirmek yasal değil
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Hmmm anayasaya mı aykırı ? Aykırı ise hangi maddesine ?

Kanunla kanunu değiştiriyorlar neticede bir sıkıntı yok...
  10. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Şimdi biz bu durumla ilgili ne yapabiliriz. Direk anayasa mahkemesine başvuru yapmak sanırsam uygun olmaz. Çünkü anayasa mahkemesi bütün hukuki yolların kapatılması sonucu bana başvurabilirsin diyor. Eee öyleyse biz idare mahkemesine mi başvuracağız. Hukuktan anlayan arkadaşlardan yardım istiyorum
  11. anayasa da meclis ödevleri yazıyorsa yazıyordur da anayasa ya neden bakmak gerek onu anlamadım.

benim söylemek istediğim şey kanunu kanunla değiştirmek için yaşanmış somut bir sorun gerek bunun içinde mahkeme kararları gibi somut bir delil lazım

anayasa mahkemesine yasa değişikliği durumda başvurabilirsin idare mahkemesi idareye verdiğin dilekçe olumsuz sonuçlarsa iptal davası için var ama meclise yanlış yasa çıkartmışsınız bu olmamış diyemezsin anayasa mahkemesinde iptal davası açmak gerek
  12. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Temmuz 2013 ---
    bu yasayı link olarak atarmısınız. nerede görülmüyo.
    teşekkür ediyorum.
  13. Seçkin Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yasa daha geçmediğine göre 50 kişi altı tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri şuan suç işliyor :D Ben olsam denetime çıkıp ceza yazardım :)
  14. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iyiki sıratın başında seni bekletmiyolar
  15. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  16. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    madde 57
    İş sağlığı ve güvenliği Türkiye'yi teğet geçmiştir
  17. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sırf milleti sınava sokmak ve sınav parası + sertifika parası almak için yapmışlardır bu maddeyi yoksa iş güvenliğini düşünen yok
  18. isgcevmuh İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu madde ciddi varmı ya rastlamadım ben
  19. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Aklı başında birinde açıklama istiyoruz. Kendi halkının güvenliğini sağlayamayan bir devlet işin güvenliğini nasıl sağlayacak. Sallama yönetmelikler, tarihten kalma bilgiler, koltuğa yapışmış milletvekilleri...........
  20. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sınava katılmadan yükselemezsin demek.Doğal ve doğru bi hak.Bu A sınıfları nın danıştayın verdiği kararla kazanılmış haklarına sahip çıkmak adına izlenen bir yol.
    Hükümet elinden geleni yapmış.