1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Torba yasada sürpriz madde: iş güvenliği uzmanlarına üst sınıf belge alma hakkı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sn Bakan gene gaf yapmış böyle bir mantık olabilir mi). Bütün sorumlugu uzmana atacatsın, uzmanı günah kecisi yapacak yasaları cıkaracaksın sonra gelip haksız rekabet diyeceksin. Yasayı ötelemeyle, hakısz rekabet deyip C leri çok tehlikeli işlerde ateşin önüne atıp hakimlerin iş yükünü artırmakla Bakanlık'ın kim tarafında oldugu bellidir. Mevzuat çıkarmasını dahi beceremiyoruz 10 yıl önce ne ise şimdi de aynı. Allah uzman arkadasların yardımcısı olsun...
  2. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Arkadaşlar yasa dün gece görüşüldü mü? Değişiklikler onaylandı mı? gece yarısı 02:00 de görüşülüyordu.. Ben kaçırdım kusura bakmayın..
  3. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    sabah haberlerde duydu torba yasa onaylandı dıyordu
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  5. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    torba kanunu resmi gazetede yayınlandımı? C belgesi olanlar eğitime katılarak mı B sınavına girebilecekler?
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    torba kanun resmi gazetede yayımlanmadı, cumhurbaşkanında, torba kanun yayımlansa bile bakanlığın düzenleme yapması beklenecek.
  7. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani ilk sınava girmek için daha bekleyeceğiz....
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yürürlüğe girdikten 1 yıl içerisinde 2 sınav hakkı diyor torba yasada. 1 ocak 2014'ten önce bunun için bir sınav yapılacaktır.
  9. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

B ye yada A ya geçsek bile, bunun bir yıl geçerliliği olacak. Bakalım usul ve esasları belirtsinler, belki ben geçmiş tecrübelerimi okutabilirim :D o zaman işin rengi değişir, tabi renk kodlarına girmek lazım, bakalım Sayın Çelik ne yapacak. Önce 1250 tl ile anlaşıp, kamuyu denetliyim de :D
  10. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Danıştay C sınıflarının çok tehlikeli sınıfa bakması ile ilgili yönetmeliği durdurdu. A sınıfı iş güvenliği uzmanları dayanışma derneğinin açtığı dava sonucu bu kararı aldı. Burada Danıştay 6331 sayılı iş kanuna dayanılarak çıkartılan yönetmeliği durdurdu. Danıştayın Kanuna bir müdehalesi olamaz. Kanun Anayasa mahkemesinden iptal edilebilir. Memlekette çok acil 3000 A sınıfı uzmana ihtiyaç var. Bu açığı ilk önce bakanlık müfettişleri A sınıfı uzman yaparak gidermeye çalıştı. Onun için 1500 civarında müfettişe Asınıfı uzmanlık verildi. Gelin görün ki bu 1500 kişiden sadece 150 tanesi iş yerleriyle sözleşme yaptı. Bakanlık bu işe fena köpürtü ve bir çıkış yolu arıyor. Bu 1500 kişi ne mi yaptı; çoğu eğitim merkezi kurdu. Bir kısmıda Ortak sağlık güvenlik biriminin müdürü oldu. Risk yok birşey yok daha ne olsun. Şimdi ne olacak. Bu torba yasa ile yeni bir yönetmelik çıkaracaklar. Bu yönetmeliğin işyeyişinide danıştay durdurmazsa tabi.. Yönetmelik şu anda hazır. çok yakında çıkar. nedenmi hazır. dikkat ettiyseniz sosyal güvenliğe yatan prim gün sayısı ve belgenin durumuna göre diye bir kelime kullanılmış. yönetmelik hazır ki bu cümle kullanılmış. şimdi burada 3 yıl çalışmışlık ve 750 prim gün gibi bir yönetmelik çıkaramazlar zaten bu girişim durduruldu. Benim düşüncem 5 yıl veya 10 yıl çalışmışlık ve 1500 prim gün sayısı rakamı koyup altı ve üstü diye ayrılacak. Burada asıl önemli konu eğitim alınıp alınmayacağı. Çünkü C den B ye geçişte eğitim alıp sınava girmek gerekiyor. Veya B den A ya.. Eğitimsiz sınav olursa yasayla çelişir. Bu çelişki nasıl giderilecek. Anlayacağınız bu iş çok daha uzun sürecek
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Güzel mantık fakat maalesef o dediğinin de kılıfı hazır
    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    Madde 28
    (3) Bu Yönetmelik hükümlerine göre eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.
  12. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hıımmm o maddeyi hızlı okuyup es geçmişim .Çok güzel yakalamışsınız. Tebrik ederimm. Şimdi olay hizmet süresine geldi anlaşılan.. Kaç yıl altı veya üstü hangi sınava girecek.. 10 yıl üstü A sınavına 10 yıl altı B sınavına gibi bir yönetmelik beklemekteyimm..
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu koyacakları yıl şartlarına kaç kişi dahil olacak, yapacakları düzenlemeyle sınava kaç kişi girecek ve başarı yüzdesine göre kaç kişi üst sınıf belgeyi alabilecek, bu yaraya merhem olacak mı, bakanlık bunu sorgulamalı, iyice araştırmalı, mevcut c-b sınıfı uzmanların prim gün sayılarına bakmak ve yapılacak değerlendirmeye göre kriterleri belirlemek onlar için zor olmasa gerek, sihirli sözcük planlama.
  14. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bakanlığın elinde bütün uzmanların sgk kayıtları mevcut, buna göre ihtiyaca binaen süre belirlenir ve sınav yapılır. Sürenin fazla tutulacağına ihtimal vermiyorum çünkü daha önceki verilen sürelerle alınan belgeler yeterli olmadı. Bu sebeple sürenin düşeceğini umuyorum. Bakanlık bu defa daha önceki tecrülerin ışığında daha isabetli karar alacağını bekliyorum.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Değerli grup Üyeleri,

Torba Kanunun 55,56 ve 101. maddelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yapılan değişiklikler doğrultusunda Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği derneği mevcut duruma göre Sn. Bakanımıza aşağıdaki taslak iletiyi gönderme kararı almış bulunmaktayız. İş sağlığı ve Güvenliği profesyonellerinin bu konuda ekteki iletiyi göndermeleri, hak sahiplerinin 1.Ocak.2014'e kadar B ve A sınıfı belgelerini almalarını sağlayacaktır. Mevcut A ve B sınıfı uzmanlarının sınavla belgelerini almış olmaları deneyimli C Sınıfı uzmanlarının ise A ve B Sınıfı Uzmanı olabilmeleri için uzun bir süre beklemekten ve kurs ve sınav maratonundan kurtulmuş olmaları nedeni ile bu düzenlemeyi olumlu görmekteyiz.

Arzu eden İSG profesyonellerinin aşağıda sunduğumuz taslak metni dikkate alarak, kişisel iletilerini Sn. Bakanımıza ulaştırmalarının yararına inanmaktayız.

Mesut TORAMAN
    Maden Mühendisi
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Faruk Çelik email: faruk.celik@tbmm.gov.tr
    fcelik@csgb.gov.tr

Sn. Bakanım, 02.08.2013
    İş Sağlığı ve Güvenliğinin gelişmesi için Devlet, İşveren ve Çalışanların üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini biliyoruz. Devlet Mevzuatı hazırlama ve denetim görevini, İşverenler önlem almayı ve çalışanlar mevzuata ve verilen eğitimlere uygun çalıştıkları için, 2012 yılında iş kazalarında ölüm oranı, % 56 oranında azalmış bulunmaktadır.
    İSG İstatistiklerine yansıyan bu sevindirici durumda en büyük pay, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının çıkarılmış olmasıdır. 2012 yılı, Türkiye’nin İSG Yasanın çıkarıldığı ve ölüm oranlarının büyük ölçüde düşmeye başladığı bir yıl olarak hatırlanacaktır. Bu olumlu gelişmenin devam etmesi için İSG Çalışanları olarak bizler üzerimize düşen görevi sürdürmeye devam edeceğiz.
    Sizin ifadeniz ile “Yılan hikâyesine dönen” iş güvenliği uzmanlığı sorununa çözümü, 6331 Sayılı Kanunun 4. ve 5. Maddeleri ile ilk adımı attınız ve şimdi Torba Kanunun 55. Maddesi ile de İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine;

“Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” şeklindeki düzenlemeyi gerçekleştirdiğiniz için İSG çalışanları adına teşekkür ederiz.

On yıldır Danıştay’dan hukuka uygun bir düzenlemeyi yapamamanın en önemli nedenlerinin başında Bakanlık çalışanlarına ayrıcalık getirilmek istenerek, sınavsız A sınıfı İş Güvenliği Belgesi verilmek istenmiştir. 31 Ocak tarihinde sınavsız C sınıfı İş Güvenliği uzmanlarına yedi yıl A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı görevini yerine getirmeleri yönündeki yönetmelik değişikliği Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olması nedeni ile Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

28726 sayılı Torba Kanunun 55. Maddesine istinaden yapılacak düzenlemenin;

Herhangi bir işyerinde, üç yıl, SGK, BAĞKUR ve Emekli Sandığına ödenmiş primleri bulunan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanları, B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına, Sekiz yıl çalıştığını belgeleyenlerin A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına bir yıl içerisinde kullanmak şartıyla iki sınav hakkı verilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz

Hak sahiplerinin, 23 Kasım 2013 tarihinde yapılacak sınava yetiştirilmelerini bekliyoruz.

Kaynak:Madenciyiztr
  16. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    3 yılı anlamak mümkünde A sınıfı için neden 7 yıl değilde 8 yıl?
  17. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ayrıca iş bulmanın bu kadar sıkıntılı bulunan Ülkemizde bu sürelerin yanında daha düşük SGK gün sayıları olması gerektiğine inanıyorum
  18. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim önerim:
    3 yıllık mesleki tecrübe ve 600 gün prim gün sayısı olan c sınıfı uzmanlar B sınıfı sınavına, 7 yıllık mesleki tecrübe 1800 günlük prim gün sayısı olan C sınıfı belge sahipleri ise A sınıfı uzmanlık sınavına alınmalıdır.
  19. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sgk gün sayıları 4-6 yıl olsa daha güzel olur...
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Ali İhsan bey sizi 7 yıl mı kurtarıyor? :) ekleme: A sınıfı için 8 yıl tecrübeyle sınav hakkı sanıyorum geçtiğimiz yıllarda yapılmış bir uygulamaydı, bu nedenle aynı uygulamayı düşünüyor olabilirler.