1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Torba yasada sürpriz madde: iş güvenliği uzmanlarına üst sınıf belge alma hakkı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    beni 10 yıl bile kurtarır, benim günle ilgili sıkıntım yok. Benim derdim uzman sıkıntısı bahane edilerek yine erteleme olmasın
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    O süre benim hatırladığım kadarı ile 8 değil, 7 yıldı ben mi yanlış hatırlıyorum acaba?
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
  4. deniz poyraz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki şey soracam az riskli 50 kişinin altında işçi çalıştıranlar için risk değerlendirmesi, acil eylem planı, isg eğitimi alınması zorunlu olacak mı ? 2016 ya kadar ? yani demek istediğim 6 ve 7. maddelerin değiştirilmesi diğer maddelerin de uygulunmasını erteler mi ?
  5. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirme, acil eylem planı ve isg eğitimi ertelenmedi. Sadece İSG Uzmanı ile İşyeri Hekimi çalıştırma zorunlulukları Temmuz 2016 yılına ertelendi. Bu da işveren İSG Uzmanı ile İşyeri Hekimi çalıştırmamın cezası olan 5000 TL'den 2016'ya kurtulmuş oluyor.
  6. deniz poyraz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iyi de bu durumda bizim kaybettiğimiz bişey olmuyor ki. işyerlerinde anlaşma imzaladığımız zaman da zaten bunları yapacaktık. bunlar için para alacaktık. şimdi de bunları yaptırmak zorundalar.
  7. deniz poyraz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sayın site yöneticisi ve sayın arkadaşlar yanlışsam söyleyin. geçici madde 4'te iş tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin 3 yıl süreyle C sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı çalıştırabileceği yazılıyor. bu durumda C sınıfı uzmanı olarak bizler zaten B sınıfı uzmanın bakabileceği tehlikeli işyerlerine bakabiliyoruz. kanuna aksini belirten bir madde koyulmadıkça geçerli olacağını ve yönetmeliklerle de kanunun aksi bir durum konulamayacığını biliyoruz değil mi ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2013 ---
    ancak sanırım bu yeni düzenlemede yapılan ekleme ile de elimizdeki C sınıfı belgesini daha erken bir şekilde bir üst belge ile değiştirebilme imkanını getirmeye çalışıyorlar.
  8. deniz poyraz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR 50 kişinin üstünde olup da henüz iş güvenliği uzmanıyla anlaşmamış işyerleri var. bu işyerlerini nasıl şikayet edebilirim en kısa yoldan ? iş müfettişleri bunları kontrole hiç gelmiyorlar heralde ?
  9. bimer e yaz
  10. deniz poyraz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bimer dediğiniz başbakanlık mı
  11. evet
    her yer başbakan
    bence A sınıfı belgeler bakkallarda marketlerde satılmalı
    sınav zaten türkçe hazırlanmıyor girenlerde sınavda ne sorulduğunu anlamıyor
    isteyen gidip belgesini bakkaldan alsın sözleşmesini yapsın bakana göndersin şu yapılanlardan daha mantıklı hiç kasmaya gerek yok
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Başbakanlık İletişim Merkezi
  13. deniz poyraz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bimere yazarsak ilgilenirler mi ? işyerine ceza keserler mi ? en azından uyarırlar mı ? bu iş müfettişleri neden yasaya uygun davranmıyorlar ? devletin elinde uzman yok yeterince iş müfettişi de mi yok acaba ?
  14. bimer ortak havuz, oraya şikayeti atıyorsun uygun kişiyi/bölümü bulup yönlendiriyor

yeterince iş müfettişi olmadığı için zaten iş güvenliği uzmanlarının omzuna attılar yükü, hayati tehlike varsa bakanlığın işlerini hızlandırsınlar diye

ilgilenirlermi sorusuna şikayetçi olduğun şirketin kim olduğunu bilmeden cevap verilmez en azından takip numarası veriyorlar işlerini yapmazlarsa bir de onları şikayet edersin
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yeni bir torba yasa ile C sınıfı uzmanlara müfettiş olma yetkisi verilsin :) daha iyi yaparız :) Ne bu A sınıfı uzmanlar nede müfettişler.. Genç Uzmanlarımıza güvensinler ve yetki versinler artık!!!
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    6331 sayılı kanun hükümleri 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ve kamu kurumları için 1 Temmuz 2014’te yürürlüğe giriyordu.

Torba yasayla 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ve kamu kurumları için 6331 sayılı kanun hükümleri 1 Temmuz 2016’da yürürlüğe girecek.

diğer işyerleri için 1.1.2014'te yürürlüğe giriyor.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet ama bu yazdıklarınız uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu, eğitim-risk değerlendirmesi-acil durum eylem planı 20.01.2013 yani kanunun yayımlandığı tarihten 6 ay sonradan itibaren geçerlidir.
  18. deniz poyraz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben de öyle biliyorum yasada nasıl birşey yapmaya çalışıyorlar belli değil. işyerleri isg uzmanı çalıştırmayacak ama isg uzmanlarının yapması gerektiği şeyleri yapmakla yine zorunlu olacaklar. bunun teftişini yapıyorlar mı bilmem
  19. ben hiç bir şey anlamıyorum tüm bu olanlardan;bir sınav ve kurs rantı yaratmak için insanları galeyana getiren bir hikaye idi;bu iş güvenliği;inancım kalmadı çok ugrasmıstım;bu risk analizi diye esnafa sattıkları kağıt parçacıklarına da yazıklar olsun.
  20. Sercan Arslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    BİMER i boşverin ilgilenmezler gideceği yeri bulmaları şikayetin veya önerinin 1 ayı geçiyor ordan oraya dolaşıyor belgeniz sonuçta çözümde yok...
    Burası Türkiye burda herşey rant olan vatandaşa oluyor onlara birşey olduğu yok sadece laf olsun TORBA (YASAYMIŞ) dolsun hesabındalar...