1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Toz sınır değerin altında çıkmış işyerinde analiz sonucu nasıl değerlendirilmelidir?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve ferhat öz tarafından 9 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. ferhat öz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Herkese kolay gelsin bir şey sormak istiyorum. Bir bakliyat firması düşünün genel olarak mercimek eleme soyma paketleme işi yapılan bu firmadaki ölçüm sonucuna göre kkd kullanılacaktı havadaki toplam toz ölçüldü buda sınır değerlerinin altında çıktı solunabilir ölçülmedi yani peki bu çıkan sonuca göre burada maske kullanılması gerekmez diyebilirmiyiz. Bana göre toz sınır değerin altında çıkmış ama burada maske kullanılmalı sizce nasıl bir yol izlenmeli
  2. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kişisel maruziyet toz ölçümü yaptırın... size doğru bilgiyi o verir...
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 05.11.2013/28812

İşverenin yükümlülükleri
    MADDE 5 – (1) İşveren, her türlü tozun meydana geldiği işyerlerinde çalışanların toz maruziyetini önlemek ve çalışanların toz ile ilgili tehlikelerden korunması için gerekli tüm koruyucu ve önleyici tedbirleri almakla yükümlüdür.
    (2) İşveren, ayrıca tozdan kaynaklanan maruziyetin önlenmesinde;
    a) İkame yöntemi uygulanarak, toz oluşumuna neden olabilecek tehlikeli madde yerine çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden tehlikesiz veya daha az tehlikeli olan maddelerin kullanılmasını,
    b) Riski kaynağında önlemek üzere; uygun iş organizasyonunun yapılmasını ve toplu koruma yöntemlerinin uygulanmasını,
    c) Toz çıkışını önlemek için uygun mühendislik yöntemlerinin kullanılmasını,
    ç) İşyerlerinin çalışma şekline ve çalışanların yaptıkları işe göre, ihtiyaç duyulan yeterli temiz havanın bulunmasını,
    d) Alınan önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda çalışanlara tozun niteliğine uygun kişisel koruyucu donanımların verilmesini ve kullanılmasını,
    e) Alınan önlemlerin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere yeterli kontrol, denetim ve gözetim yapılmasını,
    f) İşyerlerinde oluşan atıkların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili mevzuatına uygun olarak bertaraf edilmesini,
    sağlar.

İlgili Yönetmelik maddesinde sırasıyla yazdığı üzere; işveren öncelikle toz oluşumunu önlemek, azaltmak amacıyla gerekli önlemleri alır. Alınan önlemler ve uygulamalar tozu azaltmıyorsa uygun KKD kullanımı yoluna başvurulur.

Günlük 8 saatlik zaman dilimine göre ölçülen veya hesaplanan zaman ağırlıklı ortalama değerin( yapılan ölçümün bu olduğunu varsayıyorum) Yönetmelik Ek'inde belirlenen sınır değeri aşmaması, işverenin tozu azaltmak için veya çalışanların toza daha az maruz kalmalarını sağlamak için hiçbir şey yapmayacağı anlamına gelmez. Ayrıca ölçüm sonuçları her çalışma anını, her iş yoğunluğunu yansıtmayabilir. Eğer bu anlamda Yönetmelikte de yazılı olan riski kaynağında yok etmek veya azaltmak için elinizden gelenleri yaptığınız halde tozu azaltamıyorsanız veya toza maruziyeti sınırlandıramıyorsanız, çalışanların toza maruziyeti azaltmak adına tozun niteliğine uygun KKD kullanımına gidebilirsiniz.
  4. KUANTUM LABORATUVARLARI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kuantum İsg Lab..
    ÖLÇÜMÜ İSGÜM YETERLİLİĞİ OLAN BİR LAB DA TEKRARLATIN UMARIM IŞIK SACINIM METODUNA GÖRE ÖLÇÜM YAPTIRMAMIŞSINIZDIR