1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Trafik kazaları için bir önlem önerisi.

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Cumhur Gültekin tarafından 5 Ekim 2019 başlatılmıştır.

 1. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  upload_2019-10-5_11-13-40.png

  Büyük araçlara küçük araç çarpmalı kazalarda genellikle küçük araçta olan ve ön tarafta olanların tamamı ölüyor. Bunun da nedeni küçük aracın büyük aracın altına girmesi ile büyük araç kasasının küçük araç içindekileri ezmesi.

  Bu tür kazalarda ölen olmaması için bir önlem alınabilir. Trafiğe çıkacak büyük araçlarda belli yükseklikte ve belli kalınlıkta tampon takılı olması ve içinden amortisörlü olma şartı getirilebilir. Büyük araçların takacağı tamponun zeminden yüksekliği, küçük araçların tamponlarının zeminle olan aynı yükseklikte olmalıdır. Tamponun hizası kamyon kasasının bitim hizasından en fazla 20 cm. içeride olmalıdır.

  Bu önlem sayesinde küçük araçla büyük aracın çarpışması durumunda büyük araçtaki tampon, küçük aracın tamponuna çarparak, küçük aracın büyük araç altına girmesini önler. Ayrıca, tampon içindeki amortisör sayesinde çarpan aracın çarpma hızını aniden değil, sönümleyerek kestiğinden, küçük araçtakilerin çok zarar görmesinin önüne geçilmiş olunur.

  Büyük araç üretimi yapılan firmada çalışan ve bu siteye üye olan arkadaşlar, bu konuyu firma sorumluları ile paylaşırsa çok faydalı bir iş yapmış oluruz.

  Teşekkürler, kolay gelsin.