1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Trafik kazası konulu iş kazası

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Kaan Gülçiçek tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar kolay gelsin;

dün akşam mesai saatleri içerisinde şirketin aracı ile bir çalışanımız şehir içi trafiğinde maddi hasarlı kaza geçirdi.
    polis geldi tutanak tuttuk.
    arkadaşı ne olur ne olmaz diye hastaneye gönderdim.
    hastanede bizim personelin bir sağlık problemi olmadığından dolayı iş kazası olarak işlem yapmamışlar. bizim personel de iş kazası olduğunu söylememiş yanında gönderdiğim rafakatçi ile beraber.

benim sorum şu;
    ben bunu iş kazası olarak kayıtlarıma geçirmek ve sgk ya bildirmek istiyorum. hastanede tutulan rapor iş kazası raporu olmadığından bundan sonraki süreçte ne gibi gelişmeler olabilir. kazalı personelin ehliyeti var ancak SRC belgesi yok. bugün kazalı arkadaşın ifadesini alıcam. almadan önce foruma bir danışayım istedim
  2. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence de bildirmek de yarar vardır, adam işten ayrılır gider şikayet eder kanıt flnda vardır elinde sonrasında zarar görülebilir. Tabi bu benim düşünce tecrübeli arakadaşlar dan yorum gelirse onları dinlemekde fayda vardır diye düşünüyorum.
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş kazası olarak bildirilmediğinden dolayı sizin iş kazası diye bildirim yapmanıza gerek olmadığı kanısındayım. Ki kaldı ki iş kazası olabilmesi için yeterli şartları sağlayıp sağlamadığına da bakılmalıdır. Ağırlıklı olarak kişinin yaralanması söz konusu değilse iş kazası olarak algılanmamaktadır ki Doktorda büyük ihtimalle iş kazası değilde trafik kazası olarak bu yüzden değerlendirmiş olabilir.
    Şirket içi kayıt tutmanızın ve trafik kazası olarak şirket içi bildirim yapmanız bence daha uygundur. Ayrıca

Src belgesini ticari amaçla eşya, kargo, yük ve yolcu taşıyan araç sürücüleri alır. Eğer faaliyetiniz bu şekildeyse SRC belgesi olmayan çalışan çalıştırdığınız için
    4925 Sayılı kanunun 26 maddesi ( k ) bendindeki ceza miktarı ( Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmadan Faaliyet Gösteren İşletmeciye ) 2014 Yılı için ( 519 TL ) para cezası kesilir, Kesilen bu cezanın üzerinden 48 saat geçmeden ikinci bir SRC belgesinden ceza uygulanmaz, eğer size tebliğat yolu ile 48 saat içinde SRC ( Mesleki Belgesine Sahip olmadan araç kullan şöförlerin işleticisine ) kesilir ve tebliğat gelir ise mutlaka itiraz ediniz. 48 saat içinde ikici kez ceza kesilmeyeceği ( 2014 / kdgm – 01 / Genel ) Genelgede açıkça belirtilmiştir.

Bunun yanı sıra yine aynı kanunu 4925 sayılı kanun 26 maddesinin ( L )maddesine istinaden de araç SRC belgesiz olarak kullanan sürücüye 2014 yılında uygulanacak olan ceza tutarı ise ( 207 TL. ) dir. 4925 Sayılı Karayolları Taşıma Kanununa göre şöförlerede de SRC belgesiz araç kulanmaktan dolayı 48 saatiçinde ikinci kez ceza kesilmez.

Cezasını yiyebilirsiniz.
    Öncelikle faaliyetiniz SRC belgesi şartını sağlıyorsa zaten suçlu duruma düşüyorsunuz.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Doktorun iş kazası raporu tutmamasın nedeni işin ayrıntısını bilmediğinden. Kaza yapılan aracın şirket aracı olması, görev nedeni ile o araç ile seyahat edilmesi vb. ayrıntılı bir durumdur. Doktor o an bunları sorgulamamış olabilir. Ama neticede iş kazasıdır.
    gulkubra hanımın dediği gibi siz SGK'ya durumu bildiriniz. Zaten polis de tutanaklarını tutmuştur. ( Alkol vb işlemler)
    Kaza-Olay raporunuzu, ifadeleri vb. hazırlayın. Büyük bir olay değil şükür. Bir şey çıkmaz ama oldu ki SGK'dan birileri gelirse de kafanız rahat eder. Şirket aracı ile kastınız binek araç mı yoksa ticari ( yolcu - eşya ) taşıması yapılan bir araç mı? Yurtiçi yolcu taşımacılığı için de SRC sahibi olması gerekiyor çalışanın. Sıkıntı çıkarsa buradan çıkar sadece.
    Geçmiş olsun tekrar
  5. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kafasını felan çarpmadıysa sıkıntı yoktur her türlü kaza trafik kazası olarak geçiyor daha sonrasında iş kazasına dönmesi demek senin iş kazası bildirimi yapman ve gerekli incelemeler sonucu olur yani kısacası trafik kazasını iş kazası olarak işletemiyorsun diye biliyorum ben yapamadım