1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Trafo patlamaları nasıl meydana gelir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 15 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  trafo patlamaları nasıl meydana geliyor ?
 2. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  O içerisindeki yağın ısınıp patlamasından dolayıdır. Yani elektrik kendi başına patlama yapmaz. Mutlaka ortamda buna uygun bir malzeme vardır. Mesela kuru tip trafolar vardır. Yağsız. Bunlarda patlama riski hiç yoktur. O yüzden trafo eğer bina içerisine koyulacaksa Tedaş Şartnamelerine göre mutlaka kuru tip seçilmesi gerekir.
 3. erdi cetin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  evet kuru tipler daha iyi ama cevreden yani manyetik alandan cok daha fazla etkilenir kurutipler o yuzden bunun onune gecmek ıcın faraday kafeside gerekli olabılır ama tabii masraf olarak daha fazla odeme olabılır....
 4. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yeni normalde ark patlaması sadece yağlı trafolarda mı meydana gelir? başka şekilde patlama olmaz yani...doğru mudur anladığım?
 5. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Valla tedaş pek bu şartnameye uymuyor:)
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Mayıs 2013 ---
  Hayır böyle bir çıkarım kesinlikle yapamayız...Lütfen arkadaşlar bilgimizin a olduğu konularda kesin yorumlar yapmayalım
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Mayıs 2013 ---
  Ark patlaması dersniz bu kesicileri de kapsar, akım trafolarını da Kuru tip trafonun patlaamdığını okay bey söylemiş, eminim ki araştırıp edindiği bir bilgidir..Ama kuru tip trafo patlamasa da yangın çıkarabilir.