1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Trafo patlaması (video)

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Hasan Can Özdenli tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Hasan Can Özdenli Acil Durum Ve Afet Yönetim Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
 2. natulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bursa OSB
  trafo patlaması demek yanlış olur.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  patlama kesiciden kavnaklı sanırım ark patlaması olmuş
  Kesicilerde Aranan Özellikler
  İdeal bir kesicide aranan özellikler şunlar olmalıdır,
   • Devre açma esnasında oluşan arkları ani olarak söndürmelidir,
   • Kontaklarının açma kapama hızı çok iyi olmalıdır,
   • Arka arkaya seri olarak açma kapama yapabilmelidir,
   • Kontaklar arası atlama gerilimi yüksek olmalıdır,
   • Yangın, patlama ve benzeri tehlikeli durumlara sebebiyet vermemelidir.

  Elektrik panolarında diğer kıvılcım ,patlama nedenleri ;Faz - nötr veya toprak arası kısa devre sonucu patlama ve kıvılcım oluşabilir.

  Kısa devre: faz ile nötr kablosunun çeşitli sebeplerden birbirine temas etmesi sebebi ile akımın faz iletkeninden var gücünle nötr iletkenine ani kaçması olayıdır.

  kapalı yerde gaz kaçağı vardır. Biri gider lambayı yakar, bu esnada anahtarda oluşan küçük ark, gazı tutuşturur patlama olabilir

  Kendini elektrikçi sanan biri apartmanın dağıtım panosunda nötr hattını keser. Dairelerdeki ziller, buzdolapları, televizyonlar yanar, yangın çıkmasına ramak kalır.

  Uygun seçilmemiş şalter büyük akımlarda başarılı olarak kesme yapamaz bom diye patlar veya erir hem yanar hem yangın çıkarır.