1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Trafolarda dikkat etmemiz gereken konular nelerdir patlama nedeni paylaşabilir misiniz?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Naz Keskin tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Naz Keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Onur bey,

Trafolarda dikkat etmemiz gereken konular nelerdir paylaşabilir misiniz? Sorumlu olduğum bir işyerinde trafonun yanında market var ve kapısının önüne kadar malzeme koyuyor. Çatısını trafonun duvarına kadar uzatmış. İstediği gibi kullanıyor alanı Bu ne kadar doğru?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Onur bey soru ellerinizden öper...
  3. S_UNAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Naz hanım merhaba,
    Öncelikle geç yanıt verdiğim için özür dilerim. Doğru bir analiz yapmak içni ortamı bilmem gerkeiyor.. Ama anladığım akdarıyla sizin sıkıntınız trafo binasının yakınınzda olması. Bu durumda trafo binasının içi ile ilgili bir analiz yapmanıza gerek yok. Yani transformatör ile ilgili.

Yaklaşma mesafeleri öncelikle dikkat etmeniz gereken Onda da Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 44. madesinde havai hatlara olan emniyet mesafeleri verilmiştir. Bu durumda trafo merkezinden çıkan hatlara binanız en fazla 2 metre yaklaşabilir. Ancak hatta değil de duvara yaklşıyorsa. Duvara yaklaşma ile ilgili doğrudan bir hüküm göremedim mevzuatta. Ama şunu unutmayalım trafo binası duvarı demek EKAT yönetmelği MAdde 35 demek. Burada da trafo binası duvarlarının enerjili kısma 40 cm. yaklaşabildğini görüyoruz. Yani trafo binası duvarı emniyet mesafesinden çok daha fazla yakın iletkenlere. Bu durumda trafo binası duvarını da enerji dağıtım hattı oalrak değerlendirmek gerekecektir. (pratikte hatta yaklaşmak daha zararlıdır tabii ki) Hukuki sorumluluk almamak adına 2 mt. den fazla yaklaşmamlı sizin çatılar. Geçri bi şey olması çok zor. Ama olmayacak işler ard arda gelir ve o duvar dediğimiz şey enerjili hale gelir.. Olur mu olur.. EKAT yönetmeliğine göre Elektrik tesislerine girş çıkış zorlaştırılamaz depo oalrak kullanılamaz. İSG açısından yangını büyütebileceği gibi, TEDAŞ'ın işlemteciliğini engellediği için TEDAŞ dava açabilir, hukuki sorumluluk doğar.

Zaten hukuğu bırakalım başkansının kapısının önünü işgal etmek zaten insani açıdan da etik değildir.
  5. Naz Keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cvp verdiğiniz için tşk ederim onur bey.şimdi olayı bir daha anlatayım.
    Benim otelimin trafosunun yanında bakkal var. bakkal amca :) yer yetmemiş trafonun kapısına kadar deniz malzemelerini içecek dolaplarını herşeyini sıkıştırmış. şimdi trafo binasına yaklaşmak tehlikeli değilse bakkal amcaya bişey demeyeceğim. ama tahlikeliyse çekermisin burdan eşyalarını bu tehlike oluşturuyor diyeceğim.Şimdi sorum şu bakkal amca eşyalarını çeksin mi çekmesin mi :)
    Benim uslübum biraz neşelidir bu yüzden cümlelerim için şimdiden kusura bakmayın :)
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    hehehe, bakkal amca çeksin kutularını yoksa alır mahallenin çocuklarına dağıtırız deyin:) Hırsızlıkta sayılmaz. Ne diyecek işgal ettiğim arazidaki malları çalmışlar mı diyecek :)? Neşeli uslup kullanın takdir ettim:)

Bu arada Trafo binası sizinse ve binanın içinde çalışma yapıyorsanız sizin riskleriniz çok artar. Sizinmi :)?
  7. evren sahin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    trafo binasının içi ile ilgili nelere dikkat edilmeli, iş güvenliği açısından
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Trafo binasının içine tedaş yetkilileri dışında kimse giremiyor. Tedaş'ta İSG değilseniz. Binanın içinden uzak durun cezası var.
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    OSB ler ayrı dağıtım şirketleridir. Ayrıca büyük fabrikaların kendi özel dağıtım kabinleri olabilir
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    yüksek gerilim tesislerinde güvenlikle ilgili bir başlığımız var onu da inceleyebilirsiniz. Aynı şeyleri tekrar etmiş olmayalım:)
  11. merve akdag kardes İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    20677
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BELEDİYE
    belediye binamızın alt katında trafo mevcuttur taşınması dışında izolasyon için ne önerilir az evvel arştırdım biraz ama ayrıntılı bilgi bulabileceğim yer site kişi vs. bilgi istiyorum iş güvenliği olarakta neler yapılmalı?
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.paspas.gen.tr/izole_hali_yalitkan_paspas_20000_v_3_mm_izole_hali_ih30-sayfa5-uid85.htm
    http://www.izolehali.com/izole_paspas.php
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Kasım 2013 ---
    http://www.isgforum.net/threads/yalıtkan-paspas.4118/
  13. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Eger gercekten transformator varsa elektrik kuvvetli akim tesisleri yonetmeligine gore etrafi fens tellerle cevrilmeli ve temas onlenmelidir. Trafolarin yillik bakimi ve 3 yilda bir izolasyon testlerinin yapilmasi faydali olacaktir. Ancak bu konulat bakimdan sorumlu olan isletme sorumlusu elektrik muhendisini ilhilendirir. Ayrica izolasyonda en onemli husus, ortamin nem vr tozdan arindirilmasidir. Bunun icin de havalandirma yeterli olmalidir..