1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Trafonun bakımı onarımı için elektrık mühendisin emoya kaydı olmak zorunda mı ?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve inurlu123 tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. inurlu123 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  trafonun bakımı onarımı için elektrık mühendisin emoya kaydı olmak zorunda mı ?ayrıca müh deneyim şartı aranıyor mu
 2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Elektrik Mühendisi işletme sorumluluğu(trafo sorumluluğu) hizmeti için emo kaydı şart.

  İşletme sorumluluğu eğitimi almış ve belgesi olması gerekiyor.

  Bakım onarımı hizmeti içinde elektrik mühendis gözetiminde yapılması iyi olur.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Mayıs 2013 ---

  5000-6000 o kadar yüksek değil.

  1500-2000 arası tutar.
 3. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  1. Eğer fabrikanızı sigortalatmak istiyorsanız bunu en azından sigorta firması isteyecektir. Ayrıca fabrikanız sizin için değerliyse ve bir yıldırım düşmesi sonucu yanmasını göze alamıyorsanız mutlaka yaptırın derim. Yıldırıma karşı korumayı yaptırın ama paratoner değil. Çünkü paratoner elektrikte gelmiş geçmiş en büyük yalandır.
  2. Yapılması gereken ölçümlerin hepsi (Topraklama, çevrim empedansı, kaçak akım rölelerinin testi, paratoner raporu, toprak süreklilik testi, izolasyon direnci testi, trafo yağı testi vb.) (Not: Bu testlerin EMO'ya kayıtlı elektrik mühendislerince yapılması gerekmektedir.) her sene yaptırılmalıdır.
  3. Erkan Bey, bu raporu bir elektrik mühendisi hazırlar ama cihazın kalibrasyonu gibi bir şey yoktur. Zaten olsa da kalibrasyonu sadece akredite laboratuvarlar verebilir ki dediğim gibi paratonerin kalibrasyonu olmaz.
  4. Trafo işletme sorumlusunun firma ile imzalamış olduğu sözleşmenin kesinlikle ve kesinlikle EMO onayı olması gerekir. Aksi takdirde sözleşme hükümsüzdür. Buna lütfen dikkat edin!
  5. Trafonun bakım onarımı sırasında yetkili bir elektrik mühendisinin manevra diye tabir edilen açma kapamaları yapması ve bu manevralar sırasında sistemi topraklaması gerekir.
 4. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  Bu arada söylemiş olduğum her sene yanlış anlaşılmasın. Sabit tesisler için her sene. :)
 5. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Trafo manevrasını EKAT belgeli teknisyen yada işletme sorumlusu olmayan bir mühendis de yapabilir.Ancak işletme sorumlusunun talimatıyla yapması gerekir.

  Paratonerden ziyade aktif paratoner yalandır. Yoksa yakalama çubuğu dediğimiz şeyin faraday kafesi kadar olmasa da faydası vardır.