1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Transpalet kullanımı hususunda izlenecek prosüdürler

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Onur Özbay tarafından 24 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Onur Özbay İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  A fabrikası müşterisi b fabrikasına paletli ve shrinkli mal gönderecek. Sevkiyat günü b fabrikası diyor ki benim mallarımı c deposuna gönderin.1,6ton ağırlığında paletli malzeme sevk irsaliyesi ile yola çıkıyor ve c deposuna ulaşıyor. Şoför aracı deponun içine çekiyor ve depoda bir yetkili kapasitesi 1 ton olan elektrikli transpalet ile yükü araçtan almaya çalışıyor. Paletli malzemenin araçla ilişkisini kestiği sırada transpalet ayakları kırılıyor ve 1,6 ton ağırlığında ki yük aracın şoförünün üstüne düşüyor ve şoför ağır yaralanmalı iş kazası geçiriyor. Komada yaşam savaşı veriyor.

  Dün incelediğim bu olay sonucu c deposunun sahibi hemen kamera kayıtlarını siliyor, ortadan kayboluyor. Avukatı aracılığı ile de kapasitesine uygun kullanılmayan transpaletin kendisine ait olmadığını a fabrikasının kendisine gönderdiğini beyan ederek suçu karşı tarafa atma yolunu seçiyor.

  Sonuç:
  İş güvenliği uzmanları olarak:
  • Personel eğitimleri kesinlikle titizlikle yapılmalı
  • Tüm personellerin yapacağı çalışma ile ilgili görev talimatları hazırlanmalı.
  • Yükleme, boşaltma, taşıma işlerinde mutlaka görevli harici personel güvenli alan içinde beklemeli.
  • Tüm şoförlerincpiskoteknik raporları, src belgesini ve/veya kullandığı iş makinesi ile ilgili ehliyeti olup olmadığı kontrolleri yapılmalıdır.
  • Tüm konuşmalar yazılı olarak yapılmalıdır. Söylediğinizi yazın, yazdığınızı dosyalayın!
  • Sevk edilecek malzeme kg ları kesinlikle belirtilmelidir.