1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tutanak imzalatma

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 21 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  İşçilerin kuralları uymamasından dolayı tutanak tutmaya başladım ama tutanağını tuttuğum kişiler imzalamak istemiyorlar. Bunların bir kopyasını yemekhanenin panosuna asmak istiyorum sizce bu ne kadar doğru bir uygulama olur ? Birde bu kişi imzalamaktan imtina etmiştir diyip işverene imzalatmalı mıyım ? Birde mail yoluyla işverene bildirim yapayim mi ? en azından ileride bir sıkıntılı durum olduğunda ben bu adamı uyarmıştım demem için nasıl bir yol izlemeliyim ?

  Daha değişik bir sorum daha olacak bir çalışan var gürültülü bir ortamda çalışıyor ve makinesinin gürültüsünü duymam lazım diyor çalışıp, çalışmadığını bu şekilde anlıyorum diyor. Sağlığın mı daha önemli yoksa işin mi diyorum işim diyor. Burada yapacağım tüm kural ihlalleri beni bağlar diyor benim için işim önemli diyor. İşimi yapmak istiyorum ve doğabilecek tüm kusurlarımı ben üstleniyorum diyor. İstediğin yere imzamı atabilirim diyor. Bu adama ne yapacağımı karar veremedim çok ters birisi :) Soru, bu adama ne yapmalıyım ?
 2. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  uygunsuzluğu gerçekleştiren kişinin tutanağa imza atmaması normal ..önemli olan şahitlerin imza atıyor olması..kimse imza atmak istemiyorsa uygunsuzluğu resimleyin veya videosunu kaydedin tutanaklaştırın mail ortamında işverenle paylaşın..elektronik ortamdaki veriler delil niteliğindedir.

  2. sorunuzda ise çalışan istediğin yere imza atayım falan diyorsa da bu imzanın çok geçerliliği olmayacağı düşüncesindeyim..çünkü aksi durumda yaralanma meslek hastalığı ölüm vb durumlarda kendisi veya ailesi zorla imzalattılar ,işimi kaybetmemek için imzaladım gibi bahanelerle mahkemeye verebiliyorlar ..kendi el yazısı ile yazılmış ve imzalanmış bir sorumluluk yazısı alıp konuyu yine mail ortamında işverene bildirin..doğabilecek sıkıntılar ile ilgili işvereni bilgilendirin işveren düşünsün.

  NOT:Tüm bunları aynı zamanda noter onaylı deftere de yazın ..
 3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  İmzayı, siz, varsa kısım amiri/şefi, bölüm amiri/şefi.... işverene attırmanız daha sağlam olacaktır.
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İmzadan imtina ediyorsa 2 şahit ile tutanak altına almanız ve fotoğraf ile belgelemeniz yeterli olacaktır. Tuttuğunuz tutanakları İSG kurullarında gündeme getirebilir böylece işvereni de bilgilendirebilirsiniz. Kurul yoksa işverene mail yoluyla bildirebilir veya onunda imzasını alabilirsiniz. Defter son tercihiniz olmalı.

  İkinci durumda ise işçi nereye imza atarsa atsın bu işverenin sorumluğunu azaltmaz. Aksi bir durumda işçi "işten atarız imzala dediler, bende imzaladım" diyerek çok rahat kendini savunabilir. Hiç bir makinenin sesine bakılarak çalışma durumunun anlaşılır olması gerekliliği düşünmüyorum. Büyük ihtimalle sesten kastı makinenin devri veya zorlanma durumunun anlaşılabilir olması ile alakalıdır. yani makine de bir kullanım hatası var. makinenin kullanma kılavuzunu incelemek lazım. dediğim iki sebepten ötürü ise elektronikçi arkadaşlar bu konularda sensörlü ölçümler ile yardımcı olabilirler.
 5. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Samet Bey, böyle bir tutanağa şahit olarak işçilerden kimse imzalamak istemez ofis personeline veya ustabaşına imzalatabilirim.