1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tuzla Tersanesi'nde 152. ölüm

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tuzla'daki Çiçek Tersanesi'nde, bir iskele çalışması sırasında başına boru düşen 53 yaşındaki işçi Bekir Seven hayatını kaybetti.
  Tuzla’daki Çiçek Tersanesi’nde, bir iskele çalışması sırasında başına boru düşen 53 yaşındaki işçi Bekir Seven hayatını kaybetti. Limter-İş Genel Sekreteri ve İş Güvenlik Uzmanı Hakkı Demiral, boruların iplerle aktarılması gerekirden bu işlemin yapılmadığını, işçi Seven’in başında baret bulunmadığını, tersanede iş güvenlik uzmanı ve ilk yardım ekibinin olmadığını, ölüme davetiye çıkarıldığını söyledi.

  [​IMG]
  SAĞLIK EKİBİ YOKTU
  Çiçek Tersanesi’nde önceki gün bir geminin ambarında iskele kurma-sökme işlemi yapılıyordu. 53 yaşındaki kadrolu işçi Bekir Seven de ekipte yer alıyordu. İskelede çalışan bir işçinin elindeki boru dikkatsizlik sonucu aşağıya düşüp Seven’in başına isabet etti. Başında baret bulunmayan Seven kanlar içinde yere yığındı. İddiaya göre, tersanede sağlık ekibi bulunmadığından ilk müdahale çok geç yapılabildi. Hastaneye kaldırılan Seven kurtarılamadı. Seven, 1985 yılından bu yana Tuzla’da hayatını kaybeden 152. işçi oldu. İki çocuk babası Seven’in cenazesi memleketi samsun’a gönderildi.

  “BARET OLSA YARALANIRDI”
  Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral, tersanede iş güvenliği alınmadığını belirterek, “İlk yardım yapılmamış. Oraya yatırmışlar, başında beklemişler. O an çalışmayan başka bir arkadaş gelmiş, kalp masajı yapmış ama ölmüş. İlk müdahale vaktinde yapılabilseydi belki kurtulabilirdi. İşçi arkadaşımızın bareti olmadığı kesin. Bareti olsaydı; ölmez, yaralanırdı. Ayrıca iskele üzerinden boru alınıp verilirken bir iple yapılması gerekir, büyük ihtimalle bu da yoktu” dedi. Tuzla’daki hacim düştüğü için iş güvenlik ve işçi sağlığı birimlerinin de dağıtıldığını savunan Demiral, “Tersanelerde işçi sayısı 60 binden 10 bine düşmesine rağmen iş cinayetleri devam ediyor” diye konuştu.

  AYNI TERSANEDE 4. ÖLÜM
  Bu arada; Çiçek Tersanesi’nde daha önce üç ölüm daha meydana gelmişti. Taş işçisi Nurdoğan Çelik, 14 Mart 2006’da iskeleden düşerek, elektrikçi Cemil Akgül de 18 Şubat 2009’da elektrik çarpması sonucunda ölmüştü. Psikolojik sorunları olduğu ileri sürülen Zülfikar Uysal adlı işçinin cesedi de 11 Ekim 2010’da denizde bulunmuştu.
  03.10.2012
  kaynak
 2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  of of bu tersaneler içimi yakıyor resmen, çok üzüldüm :(
 3. Nihan Türkoğlu İSGforum Üyesi

  Baret herzaman hayat kurtaramayabilir ....Teknik donanımlar Avrupa Standartlarında olsaydı işçinin burnu bile kanamazdı malesef ...