1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ucretli yillik izin

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve belgin erdil tarafından 21 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

  1. belgin erdil İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,
    Haftada 5 gün toplam 45 saat(cumartesi pazar tatil) bir firmada çalışanın yııllık izninde cumartesi günü izinden sayılır mı?
    Yönetmeliğin maddesine dayandırarak bilgi verirseniz sevinirim.
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Cumartesi Çalışmayan işyerlerinde Cumartesi Günü de Yıllık ücretli izin süresine ilave edilecek midir?
    4857 sayılı İş kanunu’nun Hafta tatili ücreti başlıklı 46. Maddesinde; hafta boyunca kesintisiz olarak çalışmış olmak koşulu ile (Ulusal Bayram ve Tatil günleri ile kanunda sayılan diğer haller çalışılmış gibi hesaplanır) 7 günlük zaman dilimi içersinde en az 24 saatlik kesintisiz dinlenme süresi (hafta tatili) vermesi zorunluluğundan bahsetmiş, 63. maddesinde ise haftalık çalışma saatinin en çok 45 saat olduğunu hüküm altına almıştır. Özellikle 46. maddesinde yapılan açıklamalar ışığında 7 günlük zaman dilimi içerisinde çalışana kesintisiz olarak 24 saatlik izin verileceğine vurgu yapılmıştır.
    İşin özelliği gereği bazı işyerleri Hafta tatilinin hafta içindeki bir günde kullandırsa da genelde, Pazar günü Hafta Tatili olarak kullanılmaktadır.
    Açıklamalar ışığında, Cumartesi ve Pazar Günleri çalışmanın olmadığı işyerlerinde, Çalışan ile işveren arasında yapılmış yazılı iş akdi ile, hafta tatili olarak kullanılan Cumartesi ve Pazar günlerinin, yıllık ücretli izin süresine ekleneceğine dair bir hüküm yoksa, Yıllık ücretli izin hesabına Hafta tatili olarak 1 Gün olarak ilave edilecektir.
  3. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Yıllık izin uygulamasında 6 işgünü kabul ediliyor. Yani siz 5 gün çalışsanız bile, Cumartesi akdi tatil olduğu için izinde işgünü kabul ediliyor. Aksinin kararlaştırılması mümkün . Ama kararlaştırılmadığı sürece uygulama bu şekilde. Çünkü siz çalışmıyor olsanız bile Cumartesi işgünüdür.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    akdi tatil derken.

    ayrıca ben cumartesi çalışmıyor olsam bile işgünü ise neden işveren o gün için bana ücret ödemiyor
  5. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yıllık ücretli iznin uygulanması
    Madde 56 - Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.
    Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.
    Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.
    İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.
    Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.


    Bana göre 4857de yazan hafta tatili kısmı cumartesiyi kapsar. Ayrıca şu an çalıştığım fabrikada da bu böyle yapılıyor. Firmanın çalışma saatlerine göre cumartesi günü hafta tatiliyse olay bitmiştir.
  6. belgin erdil İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aynen size katılıyorum Semih Bey fakat suan calıştıgım firmada eskıden cumartesileri saymıyordu artık sayma kararı aldılar. Cumartesi haftalık tatilden sayılmıyormuş. Sadece cuma günü mesai bitiminde izne ayrılırsam ertesi cumartesi sayılmayacak bir sonraki cumartesi sayılacakmış.
    Örnek: bugun mesai bitimi izne çıktım 10 günlük.
    Pzartesi iznim baslıyor. pzt salı çarş perş cuma cmrtesi pzrtesi salı çars perş tatilken cuma işe başlıyorum.
    Saçma değilmi?
  7. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kesinlikle saçma. Şöyle bir durum var haftalık 45 saatinizi 5 günde tamamladığınız taktirde, cumartesi ve pazarın sizin için hiç bir önemi yok. Sonuçta tatile çıksanız da çıkmasanız da o cumartesi sizin tatil gününüz, pazar günü olduğu gibi. Saçmalığından çok, büyük ihtimal için çakallığına kaçmaya çalışıyorlardır bence. Hak yemek bizde fazlasıyla yapılan bir durum sonuçta. Zaten kimse hakkını bilmiyor, firma da doğru düzgün bilmiyor hatta. O yüzden cumartesiyi de işin içine katalım bence diye ortaya atılan fikir kabul ediliyor işte.
  8. belgin erdil İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tamamıyle katılıyorum size. Ancak bunu ispat edebileceğim acıklayıcı madde de yok genel terim var sadece.
    Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. Bu cumleden ben cumartesi pazar tatılını anlıyorum fakat yönetim cumartesi hafta tatilinden sayılmıyor dıyor. Bu şekilde hakkımızı ancak yargı yoluyla arayabılırız. Malesef bu da zor.Mecbur kabullenecegız.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bilmemekten değil de kurnazlıktan ileri gelen bir durum, firma yetkilisi belki ayrıntılı bir bilgiye sahip olmayabilir lakin muhasebeciler iyi bilir ama işverenin yanındadırlar her daim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2015 ---
    belgin hanım
    hafta içerisinde kaç gün ve saat çalışıyorsunuz, 45 saati nasıl dolduruyorsunuz, maaş bordronuzda giriş çıkış kayıtlarınızda bunlar görülür zaten
    sosyal müfettişler denetime gelse bu kriterleri en ince ayrıntısına kadar incelerler
  10. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Muhasebeciler, işverenlerin 1 numaralı avukatlarıdır. kim ne derse desin:) eleman alımından çıkarılma anlarına kadar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2015 ---
    Bir kaç maddeyi birleştirmeniz yeterlidir.


    Çalışma süresi (1)
    Madde 63 - Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. (Ek cümle: 10/9/2014-6552/7 md.; Değişik cümle: 4/4/2015-6645/36 md.) Yer altı maden işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresi; günde en çok yedi buçuk, haftada en çok otuz yedi buçuk saattir.
    Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz. Denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleri ile dört aya kadar artırılabilir.

    Hafta tatili ücreti
    Madde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
    Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

    Madde 56 - Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.
    Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.
    Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.
    İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.
    Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.

    Öncelikle 45 saati tamamladığında, minimum 24 saat olduğunu biliyoruz ki bunun nedeni cumartesi de çalışan yerler için konmasından dolayıdır. Her şeyi bir kenara bırakıyorum, tek bir cümle sizin durumunuzu anlatıyor.


    Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.

    Size cumartesi günü gelmeseniz de para ödeyen bir işvereniniz var ise, zaten o günü hafta tatili olarak görüyor demektir.
  11. belgin erdil İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Doğru muhasebeciler ve insan kaynakları tamamen işveren yanında tabi. Bu gun bir arkadasa gıt sgkya sıkayet et demişler. Bu kadar da şuursuzlar. Ayrıca fırmada bu yıl bır cogu ızınlerını kullandı zaten kullanmayanlara hak gecmemesi için de guya cumartesi günlerini maastan keseceklermiş. Çok adaletli oldukları için