1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Umarım dikkate alırsınız

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve cankaban tarafından 21 Mart 2013 başlatılmıştır.

?

Yazdıklarıma katılıyor musunuz?

1. Evet

100,0%
  2. Hayır

oy sayısı 0
    0,0%
  1. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Değerli meslektaşlarım, öncelikle şunu belirteyim kimseye karşı eleştiri niteliğinde değildir bu yazdıklarım, sadece merak ettiğim için ve belki forumun işlevini arttırabileceğini düşündüğüm için yazıyorum.

Burada paylaştığınız birçok talimatı ve özellikle risk analizlerini gerçekten kullanıyormusunuz? çünkü bakıyorum özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için hazırlanan risk analizlerine, bakkal için bile kullanılacak durumda yeterli durumda değil. hem yönetmeliğe göre uygunsuz hemde 1000 tane risk bulabileceğiniz yerde iki elin parmaklarını geçmeyen sayıda risk bulup paylaşmışsınız. Bazı yeni iş güvenliği uzmanı arkadaşlar, doğrudan kullanmasalar bile o risk analizlerini talimatları yeterli zannedip benzerlerini türetiyorlar kendi sektörlerine göre.

Mesleğimizin geleceği bumu olacak? bu iş bu kadar basitmi, insan hayatı söz konusuyken, birçok sorumluluk söz konusuyken, helede hapis cezası bile almamız mümkünken, bu işin başında olan, iş hayatında tek firma görmüş ve bu forumda paylaşılanlardan yola çıkarak kendince risk analizi vs oluşturmaya çalışan arkadaşlarımıza tecrübeli meslektaşlarımızın yol göstermesi gerekirken, hergün paylaşılan uygunsuz dökümanlar gittikçe türevleriyle birlikte çoğalmakta.

Benim asıl merak ettiğim konu şu, yeni yasalar ışığında, iş güvenliği uzmanının sorumluluğu bukadar azmı, yapılan risk analizleri, verilen eğitimler, acil durumlar vs yeterlimi. Hazıra karşı değilim doğru kullanıldığı takdirde, bilgi paylaştıkça üzerine eklendikçe artar, ben 10o tane risk bulurum, diğer arkadaşımda 100 tane bulur, ama bunların en fazla 50si ortak olur, güçlerin ve zekaların birleşimiyle 150 risklik yeni analizler çıkar daha iyileri çıkar ortaya. sanki gün geçtikçe gördüğüm paylaşımlar bırakın daha iyiye gitmeyi daha kötüye gidiyor gibi geliyor bana.

Şuan piyasada iyi iş güvenliği uzmanı kötü iş güvenliği uzmanı diye bir kavram yok(ben iyiyim şahaneyim demiyorum, genel konuşuyorum) bu yüzden düşük rakamlar verdiğiniz sürece işi alabiliyorsunuz. Alında helal olsun, ama hakkını vermek için daha deneyimli arkadaşların yardımına ihtiyacınız olacak. Burada her paylaşım yapan kişi sertifikası olsa daha "iş güvenliği uzmanı" değil. Yakınından bile geçmiyor. Paylaşılan şeyler yarım, işverenin karşısına çıkılacak halde değil. Belki kasıtlı olarak insanlar ürettikleri şeyleri paylaşmıyor veya yamuk yumuk şeyler paylaşıyor, art niyette olabilir, ama üzerinde asıl durum ihtimal, kuvvetli ihtimal yetersizlik.

Önerim şu olacak. Elbet daha deneyimli birçok sektör görmüş ve bu işleri birçok kez hakkını vererek yapmış arkadaşlar vardır aramızda. Nasılki mevzuat grubu olduysa kaynak grubuda olsun, hatta bu kaynak grubu sektörel bazda olsa çok daha şahane olur. Örnek olarak ciddi inşaat tecrübesi olan 1 veya 2 tane deneyimli iş güvenliği uzmanı(ama adı uzman değil, kendi uzman olmalı), inşaat alanında paylaşılan verileri incelese, yeterli ve kullanıma müsait olan, güncel olanları onaylasada kendileri bizim adımıza paylaşsa hem ortaya daha yetkin eller tarafından onaylanmış kaynaklar çıkacaktır, hemde paylaşıma müsait değilse yaptıklarımız uygunsuzlukları bize nedenleriyle açıklayıp bizi doğru yola sevkedeceklerdir.

Böylelikle 1 taşla iki kuş vurmuş oluruz. hem hazırladığımız dökümanların yeterliliği konusunda endişelerimizden arınırız hemde birbirimize gerçek anlamda kelimenin tam anlamıyla yardımda bulunmuş oluruz.

Kaynak kirliliğinin önüne geçebilmemiz dileğiyle.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    katılıyorum sana, buna biz değer yaratma ve farkındalık oluşturma diyoruz..:)
  3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
  4. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatta biraz abartıp nace kodlarımıza göre ayrılsak. örneğin bir iş güvenliği uzmanı kendi nace kodunda diğer işyerlerinde çalışan iş güvenliği uzmanları ile tanışsa ve onlarla haberleşse ortak yol alsa, hem işler daha hızlı ilerler, hem ortaya daha harika önlemler çıkar. hem yeni arkadaşlara yol gösterirler hemde kendilerini sektörel bazda geliştirirler.

inşaatta hiç çalışmadım ben, ama kaynak havuzumda henüz okumadığım okusam beğenmeyeceğim ve asla kullanmayacağım birçok bilgi mevcut. biri bana yazsa varmı elinde risk analizi inşaatla alakalı diye(ki yazıyorlar) bende onlara var diyip bunları versem, ortaya kötü sonuçlar çıkar, aslında bu dediğim şey şuan yapılıyorda. oysaki biriçıksa deseki ben şu tarihler arasında şu inşaatlarda iş güvenliği uzmanlığı yaptım, ver ne yaptıysan bakayım dese, bizde versek, oda bize şu evrak iyi değil onun yerine böyle birşey kullanabilirsin dese, hem kendisi kendi alanında tecrübesini bilgisini ikiye katlar, hemde yardıma ihtiyacı olan kişiler doğru kişiden bilgi almış olurlar. Belki ilk aşamada 5-10 sektörle sınırlı kalır ama zamanla her sektörde birçok prof olur bu forumda.

ilk aşamada yol haritası olarak bu kaynak havuzunun genel bir yönetici olsa ve sektörel bazda atamalar gerçekleştirse kişilerin tecrübelerini değerlendirip, her sektörde yönetici gerekmez, zamanla yeni insanlar dahil olacaktır sisteme ve uzman havuzumuz genişleyecektir. ilk aşamada pilot sektörlerimiz olsa onlarla bu işe başlasak. her sektörün yöneticisi kendisiyle aynı kolda çalışan kişilerle tanışsa onlar arasından ihtiyaca göre kendi iş yükünüde azaltacak ekipler oluştursa, makine talimatları ekibi, risk analizi ekibi gibi. burası forum olmaktan çıkar piyasada birçok yerde gördüğümüz işlevsiz programların yerine canlı ve işlevi çok yüksek bir formata taşır burayı.
  5. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    işi doğru yapan arkadaş çok güzel konusuyorlar ama yaptıklarını paylaşmayada yanaşmıyorlar. Sonra bu meslek nasıl gelişecek diyorlar. Yukarıda yazılan gibi düşünüyorsanız Para kaygısını bir tarafa bırakıp yaptığınız güzel çalışmaları paylaşın arkadaşlar. kimse kimseye rakip olmaz, kimse kimsenin nasibini yiyemez. Şuanki çoğu isg uzmanı bir kaç ay eğitim alıyor ki ondada sınav kaygısı oldugundan sadece sınava yönelik şeyler anlatılması isteniyor eğitim kurumunda. Sınavdan 70 alıp isg uzmanı oldugunda elinde sadece kendi mesleğiyle alakalı bilgiler var. diğer sektörleri nasıl yapsın... bir de zaten isg uzmanı olanların çoğu yeni mezun iş bulamamış kişilerden .. kendi meslekleriyle ilgili bile çok bilgileri yok
  6. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat Bey çok haklısınız, burada paylaşılan şeyler ya başkaları tarafından yapılmış paylaşan kişi okumamış veya uygulamamış bile, veya kendi yapmış ama eksik çok, insanlar teşekkür edip bırakmış. Hiç işi bilmeseler bile benzer işyerlerinde çalışan kişiler birbirlerine olumlu yönde destek olabilir. Oraya bir nace kodu yazacaksınız hiç birşeyle uğraşmak istemiyorsanız, o nace kodunda çalışanlar veya yeni işe başlayanlar tanışacaklar ve ister forumda olsun ister kendi aralarında olsun bilgi paylaşımı yapıp işlerini doğru ve hızlı şekilde yapacaklar, aynı nace kodundaki işler benzerdir, kullanılan makinelerde %80 benzerdir, riskler birbirine yakındır, izlenecek yol haritası bellidir, daha önce hakkını vererek o işi yapmış biri muhakkak vardır aramızda, yoksada zamanla gelir.
  7. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    Anlatmak istediğim paylaşmak istemiyorlar. Bütün işleri kendileri yapıp çok para kazanmak istiyorlar. Ben sakaryadayım. artvindeki adam bana yardım etmek istemiyor .. sanki gidip artvindeki işini ben kapacam
  8. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende bulunduğum ilde çalışan uzman arkadaşlarla tanışmak istedim hatta bir kaçına mail attım ama malesef iyi niyetle yaklşan pek kimse yok.o yüzden bu forumda tanıştığım Dilek Altınok Mine Soysal ve Erkan Dündar ve şu an ismi aklıma gelmeyen bir kaç kişi daha var :) onlara çok teşekkür ediyorum. Buradaki bütün uzmanları toplasam sizi yine bulamam :rolleyes:
  9. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    ben de sana teşekkür ediyorum Buketçim:)
  10. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim canım Buketçim :) ben de iyi ki seni tanımışım ..
  11. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o halde en azından iş tecrübeleri diye bir bölüm açın, kendi nace koduna göre herkes başlık açsın, o nace kodunda iş görenler tanışsınlar belki birbirlerine faydaları olur bir ihtimal :) veya en azından o sektöre yeni girmiş uzmanlara faydaları olur.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fatih Özcan ve Savaş da var onlarada ben teşekkür ederim..Buket Hanım sizede teşekkür ediyoz..
  13. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    bize kimse teşekkür etmiyor :(
  14. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    çok doğru bir görüş.... böyle bir şey olursa herkes ulaşmak ıstediği şeye konu açmak zorunda kalmadan bile ulaşabilir
  15. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    :) ben bu sistemi bir yerden tanıyorum sanırım. ;)
  16. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31762
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    GAMA
  17. cankaban İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bizim yaptığımız bir risk analizinin yönetmeliğe uygun ve yeterli olup olmadığını söylemekle veya bunları bunları yaptım şimdi ne yapmayalım sizce diye danışabileceğimiz bir ortam oluşturmakla, hazır risk analizi vs imkanı sunan bir sistem akrabamı sizce :)

sizinki iyi bu iyi gibi bir ayrım yapmıyorum yanlış anlaşılma olmasın, ikisi farklı kulvarda kesinlikle. ayrıca isghizmet'in faaliyete geçmesini bende bekliyorum, umarım uygun bir fiyat belirlersinizde herkes kullanır, ben şahsen gördüğüm kadarıyla kullanmak isterim ve tavsiye ederim herkese.