1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Un fabrikalarında toz maskesi kullanımı hakkında

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Taner Yılmaz tarafından 27 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar, un fabrikası için risk analizi yapıyorum. Malum çok un tozu var ortamda. Un, pnömkonyoz yapar diye bir bilgi yok ama maske ile çalışmak gerekiyor. İlgili yönetmelik aradım. Maden işlerinde tozla mücadele diye bir yönetmelik var. İSİG tüzüğü , İSİG yönetmeliğinde elle tutulur bir madde bulamadım. Can alıcı bir madde bilen varsa paylaşabilir mi?
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Özellikle un fabrikalarındaki un tozları veya tahıl yozları pnömokonyozdan ziyade silolarda skışma ve patlama risklerini oluşturuyor. Bu konu ayrı bir çalışma aslında. Bu sunumda tozun sadece Fiziksel bir Risk Etmeni olduğundan bahsedildi. Özellikle yönetmelikte geçen tozlar dediğiniz gibi maden işçilerine yönelik hazırlanmış bir çalışmadır. Tozlarla ilgili ayrıntılı bir çalışma yaparsanız bunların da kendi içerisinde organik ve inorganik tozlar olarak ayrıldığını göreceksiniz. İsterseniz onlarla ilgili sizlere daha ayrıntılı bilgileri dokümanlarımdan bulabilirsem paylaşabilirim.
  Saygılarımla.
 3. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sait Bey, kimya mühendisiyim , kimyasal yapı ile ilgili sıkıntım yok. Sadece tozla ilgili maske takmak zorunludur diye mevzuat bulamadım. Sadece 6331 md4 'e atıf yapabiliyorum. Tozlarla ilgili döküman varsa paylaşırsanız sevinirim , tşk
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İKİNCİ BÖLÜM​
  İşverenin Yükümlülükleri​
  Genel kural
  MADDE 5 – (1) Kişisel koruyucu donanım, risklerin, toplu korunmayı sağlayacak teknik önlemlerle veya iş organizasyonu ve çalışma yöntemleriyle önlenemediği, tam olarak sınırlandırılamadığı durumlarda kullanılır. Kişisel koruyucu donanım, iş kazası ya da meslek hastalığının önlenmesi, çalışanların sağlık ve güvenlik risklerinden korunması, sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi amacıyla kullanılır. İşveren, toplu korunma tedbirlerine, kişisel korunma tedbirlerine göre öncelik verir.

  Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  TOZLAR
  *Tozla Mücadele Birimi(TMB) kuracak işyerleri;
  Toplam işçi sayısı 300 ve daha fazla olan işletmeler TMB kurmakla yükümlüdür.
  İşçi sayısı 300 den az olan işyerleri, üretim kapasitesi,İSGÜM ölçüm sonuçlarına dayanarak tozun niteliği ve yoğunluğuna göre ÇSGB İş müfettişinin veya İSGÜM‟ün teklif edeceği işyerleri,TMK‟nın uygun görmesi durumunda TMB kurmak zorundadır.
  Toz ölçümleri ipliksi tozlar hariç gravimetrik metodla yapılır.Toz örnekleri gravimetrik esaslı toz toplama cihazı ve gerektiğinde kişisel toz toplama cihazı veya TMK tarafından uygunluğu onaylanan numune alma cihazı ile alınır.
  * Asbest ve diğer ipliksi yapıdaki tozlar için lif sayımı yapılarak işyerindeki toz yoğunluğu belirlenir.*Tozla mücadelede toz yoğunluğunu ESD‟nin altında tutmak esastır.Toz maskesinin toz süzme özelliğinin tam olarak belirtilmiş olması, yüze tam uygunluğunun ve düzenli bakımının sağlanması şartı ile bir vardiyada toplam 1 saati geçmeyen süre ile ,tozlu çalışmalarda mekanik tozla mücadele tedbirlerine yardımcı araç olarak toz maskesi kullanılabilir.
  *Özelliği olan Kayaç veya Mineraller Eşik Sınır Değerleri(ESD)
  Kayaç-mineralAsbest (Krizotil) Asbest(Diğer türler ve asbest
  İçeren kayaçlar)*Bazı Asbest Çeşitleri:a.)Serpantin Gurubu (Krizotil-Beyaz asbest) b.)Amfibol Gurubu;
  (i) Amozit (kahverengi asbest) (ii)Tremolit,
  (iii) Antofillit,
  (iv)Aktinolit,
  ESD
  0.6 lif/cm3
  0.3 lif/cm3
  (v)Krokidolit.*Yetişkin bir insanın saatte 30 m3 temiz havaya ihtiyacı vardır.Ġnsan sağlığına etkileri yönünden Tozların SınıflandırılmasıFibrojen Tozlar: Silikoz,aspestoz gibi pnömokonyoza sebep olan tozlardır. Toksik Tozlar: Vücuda alındıklarında akut veya kronik zehirlenmeye sebep olan tozlardır.Çinko,krom,kadmiyum,mangenez ,vanadyum gibi ağır metal tozları.Kanserojen Tozlar: Kansere sebep olan tozlardır.Bunlar asbest,arsenik,berilyum,kromatlar,nikel tozları.Radyoaktif Tozlar: Bunlar çok sayıda olmakla beraber en önemlileri uranyum,seryum,zirkonyum bileşikleri,trityum ve radyum tozlarıdır.

  Alerji Yapan Tozlar: Bunlar bazı insanlarda alerji yapan,astım ve egzama gibi hastalıklara sebep olur.
  Ġnert Tozlar: Akciğerde birikebilen,fakat herhangi bir hastalık yapmayan tozlardır.

  Ekli Dosyalar:

  • 16_02.pdf
   Dosya Boyutu:
   227,9 KB
   Görüntüleme:
   123
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Un tozu da alerji yapar

  * Fırında çalışıyorum, un tozundan burnum su gibi akıyor. Hangi ilaçları almalıyım? Un tozu alerji yaptığı iyi bilinen maddelerdendir. Un tozuna bağlı astım tıpta fırıncı astımı adıyla bilinir. Hastalık sizde de olduğu gibi önce nezle ile başlar, gerekli önlemler alınmadığı takdirde astıma da çevirir. Bu durumlarda en doğru şey hastanın meslek değiştirmesidir. Bu mümkün değilse maske kullanılması ve un ile temasın olabildiğince azaltılması gerekir.
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Öcelikle ortam ve kişisel toz mazuriyet toz ölçümleri yaptır.Rapor doğrultusunda herşey meydana çıkar.Ayrıca un tozu hem alerji hemde 10 yıllık süreç içerisinde özellikle sigara içenlerde kanser riski oluşturduğu bilinmekteedir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Temmuz 2013 ---

  Ekli Dosyalar:

 8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Aslında bunun da meslek hastalığı kriterlerine girmesi gerekmez mi Erkan Dündar hocam?
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tozun Tanımı:
  Toz, çeşitli büyüklükteki katı taneler için kullanılan genel bir sözcüktür. Tozlar çeşitli organik ve anorganik maddelerde aşınma, parçalanma, öğütme, yanma sonucu oluşan ve büyüklükleri bir kaç A° ile 300μ arasında değişen kimyasal özellikleri kendisini oluşturan kimyasal maddenin yapısına benzeyen maddelerdir.

  Tozun özellikleri ve sınıflandırılması: Kimyasal köken olarak Organik ve İnorganik tozlar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  Organik tozlar:
  a) Bitkisel kökenli tozlar (pamuktozu, tahta tozu, un tozu, saman tozu vb...) b) Hayvansal tozlar (tüy, saç vb.)
  c) Sentetik bileşenlerin tozları(DDT, trinitro toluen vb.)

  İnorganik tozlar:
  a) Metalik tozlar (demir, bakır, çinko tozu vb.)
  b) Metalik olmayan tozlar (kükürt, kömür tozu)
  c) Kimyasal bileşiklerin tozları (çinko oksit, manganez oksit vb.)
  d) Doğal bileşiklerin tozları (mineraller, killer, maden cevherleri vb.)

  Kaynak:Meslek Hastalıkları Rehberi

  Ekli Dosyalar:

 10. Hülya Adan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  60614
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben de bir un fabrikasında iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum. Ama çalışanlardan hiç kimse maske ve kulaklık kullanmıyor. Ne yaparsam yapayım ne eğitim verirsem vereyim bir türlü kişisel koruyucu ekipmanları çalışanlara kullandırtamıyorum. nasıl bir yol izlemem lazım. Yardımcı olursanız sevinirim.
 11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  yanlış anlamazsanız eğer, iş güvenliği uzmanı sınırlarınızı aşmamanızı tavsiye ederim. zamanla herşeyden sorumlu olduğunuzu düşünüp kendi işiniz ve stresiniz sizi boğmaya başlar.

  kişisel koruyucu malzeme seçimini yapmak, kişisel koruyucu donanımı tedarik etmek, personele teslim etmek, kullanımını sağlamak....... devam eder gider sonu gelmez, lakin bunların içerisinden bizim sorumluluğumuzda olan kısmını bilmemiz lazım,

  şuan ki sıkıntılı durumu çözecek olan işvereninizdir, size yetki vermesini beklemeyin yada sizden bu konuda bir şey yapmanızı beklemesin. uyarı ikaz ve ceza prosedürünü düzgün bir şekilde uygularsa, kurallara uymayan personel kalmayacaktır.
 12. Koray Bekar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Toz ve zararları hakkında hazırlanmış bir sunum.Belki bir fikir olur.

  Ekli Dosyalar: