1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uyarı işaretlerini okuyun -6-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -6- UYARI İŞARETLERİNİ OKUYUN
  Büyük ihtimalle işaretler insanları uyarmada, yönlendirmede en basit yoldur. “Yavaşlayın”, “Dikkat edin çukur var”, “Bu yolda çok viraj var” gibi.
  İşyerinizdeki emniyet işaretleri çalışanları uyarır, yönlendirir ve bilgi verir. Yalnız trafik işaretlerini ihmal etmek tehlikeli değildir, işyeri emniyet işaretlerini ihmal etmekte çok tehlikelidir. Bu işaretler kazaları ve yaralanmaları önler ve çalışanları işyerindeki potensiyel tehlikelere karşı tetikte tutar.
  Tabii karayolunda karşılatığımız işaretlerle işyerindeki işaretler farklı anlamdadırlar. Bu işaretlere, renklerine ve neyi sembolize ettiğine bir göz atalım:
  • TEHLİKE: Bu işaretler kırmızı zeminlidir ve tehlikenin yakında olduğunu bildirirler. Uygulamadaki bir yanlışlık, ciddi bir yaralanma yada ölümle sonuçlanabilir.
  • DİKKAT: Bu işaretler sarı zeminlidir ve potensiyel tehlikeyi bildirir. Ayrıca kendinizi korumanız için bilgi de içerebilir.
  • UYARI: Uyarı işaretleri turuncu zeminlidir ve yakın bir tehlikeye veya dikkate alınmazsa olabilecek potensiyel ciddi yaralanmalara işaret eder.
  • BİYOLOJİK TEHLİKE: Bu işaretler turuncu-kırmızı zeminlidirler ve bulaşıcı biyolojik malzemelere maruz kalınabileceğine işaret eder.
  • EMNİYET TALİMATI: Emniyet talimat işaretleri yeşil, beyaz ve siyah zeminli olabilir ve emniyet prosedürleri hakkında direkt bilgi verir.
  İşaretlerin doğru yerlere yerleştirilmesi de etkinliklerini arttırmada çok önemlidir. İşyeri emniyet işaretleri olabildiğince tehlikenin yakınında olmalıdır. Bazı durumlarda tehlikeye çok yakınlaşmadan da uyarmak iyi bir fikirdir. Böylece kişinin gerçek tehlikeye gelmeden önce tetikte olması sağlanır.
  İşvereniniz, gerekli yerlere emniyet işaretleri koymakla, sizde onları okumak ve uygulamakla yükümlüsünüz.
  İşaretleri okuyun, onlara uyun ve mesajı alın!

  Ekli Dosyalar: