1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uyarı ve ceza tutanakları::çalışanların yaptığı olumsuzlukların tutanağını nasıl hazırlayabilirim?

Konusu 'Formlar' forumundadır ve isgforum tarafından 22 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  işverene değil çalışan temsilcisine imzalatıyorum ben yanında bir kişi ile birlikte olaya şahit olarak...
 2. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  51450
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Aktif Yaşam OSGB
  Ücret Kesme Cezası İle İlgili Dikkat Edilecek Hususlar
  Tarih: 17.11.2011
  Ücretimden ceza olarak kesinti yapılabilir mi?
  Her işyerinin, işlerin düzenli olarak yürümesini sağlamak amacıyla koymuş olduğu bir takım kuralları bulunmaktadır. Bazı zamanlarda çalışanların mevcut kurallara uymaması halinde, işveren yasal düzenlemeler doğrultusunda bir takım cezai yaptırımlar uygulayabilir. Çalışma hayatında uygulanan cezai yaptırımlardan biri de ücret kesme cezasıdır. Çalışanlara hangi durumlarda ve koşullarda ücret kesme cezası verilebileceği 4857 sayılı kanunun 38.maddesinde düzenlenmiştir.
  Ücret Kesme Cezası İle İlgili Dikkat Edilecek Hususlar
  4857 sayılı İş Kanununun 38.maddesi gereği; çalışanlara ücret kesme cezası verilebilmesi için durumun iş sözleşmesi veya toplu sözleşme hükümleri ile açık olarak belirlenmiş olması gerekmektedir. Aksi halde işveren işçiye ücret kesme cezası veremez.
  İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin sebepleriyle birlikte derhal işçiye bildirilmesi gerekmektedir.
  İşçinin ücretinden yapılan kesinti bir aylık ücretinin iki günlüğüne tekabül eden miktarı aşamaz. Parça başına veya yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde de uygulanacak ceza tutarı işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.
  İşçinin ücretinde yapılacak olan kesinti sebebiyle, işçinin sigorta prim ödeme gün sayısında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Yasal kesintiler yapıldıktan sonra işçiye ödenmesi gereken net ücret, Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı adına Bakanlıkça belirtilen banka hesabına yatırılacaktır.
  İşçi ücretinden ceza olarak kesilen paralar işçilerin eğitimi ve sosyal işleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılmak zorundadır.
  İşçinin işe devamsızlığı sebebiyle ücretinin ödenmemesi ile işçiye ücret kesme cezası verilmesi birbirinden bağımsızkonulardır.
  Uygulanacak ceza tutarının, işçinin iki günlük ücretini aşması durumunda, kalan tutar takip eden ay içerisinde kesilebilecektir.
  İşçinin bir yıl içerisinde en fazla 24 günlük ücreti ceza olarak kesilebilir.
  Yasaya aykırı olarak, işçinin ücretinden kesinti yapılması durumunda ise işçi, 4857 sayılı İş Kanununun 24.maddesi uyarınca iş sözleşmesini haklı nedenlerle fesih edip, işten ayrılabilir.
  Sonuç itibariyle çalışma hayatında ağırlıklı olarak işe geç kalma veya işe hiç gelmeme gibi durumlarda ücret kesme cezası uygulanmaktadır. Ücret kesme cezasının iş sözleşmesinde açık ifadeler ile düzenlenmesi ve mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde, işverenler yasaya aykırı olarak ücret kesme cezası uygulamaktan 2011 yılı için 443-TL idari para cezası ile karşı karşıya kalabileceklerdir.
  Kaynak: www.MuhasebeTR.com
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Şubat 2013 ---
  Ücret Kesme Cezası

  http://www.iskanunu.com/sozluk/uu/1016-ucret-kesme-cezasii
 3. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar günaydın
  iş yerinde ustabaşı iş güvenliği kurallarına uymadığ için sözlü uyarıldı.oda sinirlenip bana hakaret etti tartıştı.şimdi tutanak tutmak istiyorum ama hakaret için başka ne yapılabilir ve tutanakta bunu nasıl belirtmeliyim yardımcı olurmusunuz.
 4. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  4857 sayılı iş kanunu

  b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.

  Ceza tutanağı haricinde bu kanun maddesine vurgu yaparak tutanak hazırla. Sahadan da şahit iki imza alabilsen iyi olur ama o biraz zor tabi.
  İşverene git ver sonrada.
 5. Melih Bülke İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kkd kullanmayanları, uygunsuz ve emniyetsiz durumları vb halleri rapor ve tutanak tutmak istiyorum bir örnek verebilir misiniz
 6. M.ismet abdioğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler paylaşımlarınız için...