1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uyarı ve ikaz levhalarını boyutları

Konusu 'İşaret ve Etiketler' forumundadır ve leyla yiğiter tarafından 11 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. leyla yiğiter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar uyarı ve ikaz levhalarının belli boyutu varmı? ilgili yönetmeliğe baktım bununla ilgili bi bilgi bulamadım
  2. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

ACİL DURUM YÖNLENDİRMESİ
    Madde 73- (1) Birden fazla çıkışı olan bütün binalarda, kullanıcıların çıkışlara kolaylıkla ulaşabilmesi için acil durum yönlendirmesi yapılır. Acil durum hâlinde, bina içerisinde tahliye için kullanılacak olan çıkışların konumları ve bina içerisindeki her bir noktadan planlanan çıkış yolu bina içindekilere gösterilmek üzere, acil durum çıkış işaretlerinin yerleştirilmesi şarttır.
    (2) Yönlendirme işaretlerinin aydınlatması 72 nci maddede belirtilen özelliklere sahip acil aydınlatma üniteleri ile dışarıdan aydınlatma suretiyle yapılır veya bu aydınlatmada, aynı özelliklere ve içeriden aydınlatılan işaretlere sahip acil durum yönlendirme üniteleri kullanılır.
    (3) Acil durum yönlendirmesinin normal aydınlatmanın kesilmesi hâlinde en az 60 dakika süreyle sağlanması gerekir. Kullanıcı yükünün 200'den fazla olması hâlinde, acil durum yönlendirmesinin çalışma süresinin en az 120 dakika olması şarttır.
    (4) Yönlendirme işaretleri; yeşil zemin üzerine beyaz olarak, ilgili yönetmelik ve standartlara uygun sembolleri ve normal zamanlarda kullanılacak çıkışlar için "ÇIKIŞ", acil durumlarda kullanılacak çıkışlar için ise, "ACİL ÇIKIŞ" yazısını ihtiva eder. Yönlendirme işaretlerinin her noktadan görülebilecek şekilde ve işaret yüksekliği 15 cm'den az olmamak üzere, azami görülebilirlik uzaklığı; dışarıdan veya kenarından aydınlatılan yönlendirme işaretleri için işaret boyut yüksekliğinin 100 katına, içeriden ve arkasından aydınlatılan işaretlere sahip acil durum yönlendirme üniteleri için işaret boyut yüksekliğinin 200 katına eşit olan uzaklık olması gerekir. Bu uzaklıktan daha uzak noktalardan erişim için gerektiği kadar yönlendirme işareti ilave edilir.
    (5) Yönlendirme işaretleri, yerden 200 cm ilâ 240 cm yüksekliğe yerleştirilir.
    (6) Kaçış yollarında yönlendirme işaretleri dışında, kaçış yönü ile ilgili tereddüt ve karışıklık yaratabilecek hiçbir ışıklı işaret veya nesne bulundurulamaz.
    (7) Yönlendirme işaretlerinin hem normal aydınlatma ve hem de acil durum aydınlatma hâllerinde kaçış yolu üzerinde bütün erişim noktalarından görülebilir olması gerekir. Dışarıdan aydınlatılan yönlendirme işaretleri aydınlatmasının, görülebilen bütün doğrultularda en az 2 cd/m
    olması ve en az 0.5 değerinde bir kontrast oranına sahip bulunması şarttır.
  3. leyla yiğiter İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok teşekkür ederim...
  4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Rica Ederim...
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Serkan bey iyi çalışıyo kıskanmaya başladım valla..teşekkürler bilgi için
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uyarı ikaz levhalarının boyutları ile ilgili olarak bende standart bir ölçü bulamadım.
    Ancak internet üzerinden satış yapan sitelerde gördüğüm 25*35 ölçülerini kendime baz aldım.
    Tabi farklı ölçülerde söz konusudur. Bu levhaların göz hizasına gelecek şekilde yerleştirilmeleri bence en uygunudur.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    çalışma ortamındaki tehlikeleri belirtecek düzeyde asgari bilgiye uyarı ikaza sahip,
    çalışanların görebileceği okuyabileceği ebatta ve görülebilir yükseklikte konumlu, olacak şekilde tasarlanabilir

yönetmelikteki standartlara uymak şartıyla diyeceğim ama

şahsen kendi yapıp tasarladığım yada tasarlamaya çalıştığım diyeyim
    (çünkü tasarımın son halini @Talha Taflıoğlu yaptığı için)
    bazı uyarı ikaz levhalarımızda böyle bir standart aramadım
    amacına ulaşması için yazı rengi puntosu ve anlatılmak istenen mesajı öncelik kabul ettim
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında standart bir ölçü belirtilmemesine rağmen müfettişlerin ölçüsü şu olmalı bu olmalı gibi talepleriyle karşılaşmamak için Levha üretimi yapan iş yerlerinin üretimde kullandıkları standart ölçüyü benimsedim. Yoksa her işletmeye göre ortam koşullarına göre değişkende olabilmektedir bu ölçüler.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sadece şu var
    halen bazı reklam ve tabela vb işi yapan firmaların
    sağlık ve güvenlik işaretleri ile alakalı yönetmelikten haberi yok
    halen acil çıkış levhalarını kırmızı ok ile yapanları gördüğüm için
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bende gittiğim cafenin birinde acil çıkış levhasının kırmızı olduğunu görmüştüm.
  11. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar bende bu konuyu araştırıyordum internette şöyle bir görselle karşılaştım reklam yapıyomuş gibi algılnmasın

12. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    Bu konuyla ilgili yürürlükteki standart TS ISO 3864-1 dir. Dış ebatların nasıl hesaplanacağı standartta var. İnternette aratınca pdf olarak ulaşabilirsiniz.
  13. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    Yine aynı konuda TS ISO 3864-2 standardı da mamul emniyet etiketleriyle ilgilidir.
  14. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birisi arkadaşları uyarsın. Sanırım TS Standartlarının tam metninin bu şekilde yayımlanmasının yasak olduğunu bilmiyorlar :)
  15. Hüseyin Çitçi Acil Durum Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Umarım yararlı olur:

Temmuz 2002 Yangın Yönetmeliği’ne göre acil durum yönlendirme tabelalarında görülebilirlik uzaklığı “boyut yüksekliğinin 200 katı” olacaktır. Bunu aşan mesafelerde ise gerekli miktarda tabela konularak yönlendirme sağlanacaktır.

Güvenlik işaretlerinde ise (iş güvenliği, uyarı, yasaklama) görülebilirlik uzaklığı TSE standartlarına göre aşağıdaki gibi hesaplanır: (TS 7248 ISO 3864/Nisan 1998)

ℓ=√2000A ; ℓ : Mesafe ; A:Alan

Buna göre örneğin 80x195 mm ebadında bir tabelanın görülebilirlik uzaklığı şöyle hesaplanır:

A = 0,08 x 0,195 = 0,0156 m²

ℓ = √(2000 x 0,0156) = 5,58 m

Ekli Dosyalar:

16. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bilgi

Ekli Dosyalar: