1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Uygulanmayan Çok Kanunumuz Var

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ALANYA Kültür Merkezi'nde (AKM) 'Şantiye Şefliği Bilgilendirme ve İş Güvenliği' toplantısı gerçekleştirildi.

  [​IMG]
  ALANYA Kültür Merkezi'nde (AKM) 'Şantiye Şefliği Bilgilendirme ve İş Güvenliği' toplantısı gerçekleştirildi. Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda konuşan İş Güvenliği Uzmanı Nasuh Boztepe, her çalışan insanın özlük dosyası bulunduğunu söyledi.

  Boztepe, "Bir devlet evrakının zaman aşımına uğraması için 5 yıl geçmesi gerekir. İş kazalarında ve meslek hastalıklarında bu süre 10 yıl. Bir iş kazasında bakılan ilk husus kazazedenin 5510 sayılı yasaya göre kaydının olup olmadığıdır. İkincisi, çalışan kişinin çalıştığı işin niteliğine göre sağlık raporunun olup olmadığıdır. Bir müfettişin denetimde baktığı ilk husus işçinin sigortasının ve sağlık raporunun olup olmadığıdır. Üçüncüsü, iş yerinde risk analiz ve değerlendirmesi yapılıp yapılmadığıdır. Her işte bir risk analiz ve değerlendirmesi yapılır. Bu konudaki eski mevzuat reaktifti. Yani bir kaza olunca bir daha olmasın diye önlem alınırdı. Yeni mevzuat ise kaza olmadan önce tedbir almaya yönelik. Dördüncüsü, işçinin iş ile ilgili eğitimine bakılıyor. Beşinci husus işyerinde çalışan kişinin çalıştığı işle ilgili eğitiminin olup olmadığıdır. Yeni mevzuatta her iş için çalışanların ayrı ayrı belgelendirilmeleri gerekiyor. Buna göre kalıpçının, sıvacının, kaynakçının ayrı ayrı belge alması gerekiyor. Çalıştırdığınız işçinin belgesini kontrol etmeniz gerekiyor. Eğitimsiz işçi çalıştırılamaz. İşyerinde olan her kazadan işveren de sorumlu. Bir kazada 3 dava açılabilir. Bunlar kamu, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) rücu ve tazminat davasıdır. Kamu davası devletin açtığı davadır. Taksirli bir suçla Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) bir kişinin ölümüne neden olunduysa 3-6 yıl arasında ağır hapis cezası verilir. Ölen sayısı 1'den fazlaysa 3-15 yıl arasında ağır hapis cezası verilir. Kazalarda kaza kusur oranı yüzde 50'nin altındaysa ağır hapis cezası para cezasına dönüştürülebilir. İş kazalarında 1 kişinin yaralanmasına neden olunması durumunda da kişiye 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası verilebilir. Bu sayı 1'den fazlaysa 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası verilebilir. Kaza kusur oranı yüzde 50'nin altındaysa ağır hapis cezası ağır para cezasına dönüştürülebilir. SSK rücu davasında kazazedenin, işverenin ve üçüncü şahsın kusuru olup olmadığına bakılır. Bir işveren iş kazasını bildirmediği takdirde bütün masraflar işverene yıkılır. Türkiye'de uygulanmayan çok kanunumuz var. Örneğin 'İnşaata girmek tehlikeli ve yasaktır' deniliyor. Tehlikesi belli ama yasağın cezası ne? Sadece kitaptan okuyarak beyin ameliyatı yapamazsınız. Teori ve pratik ayrıdır. Tazminat davaları ikiye ayrılır. Bunlar maddi ve manevi tazminat davalarıdır. Kaza kusur oranlarında ise 3 faktör bulunuyor. Bunlar, durum, davranış ve elde olmayan sebeplerdir. Durum faktörü yüzde 78 olarak kabul edilir. Davranış faktörü, yani işçinin buna uyması yüzde 20 olarak kabul edilir. Elde olmayan sebepler ise meteorolojik, doğal olaylardır. Bunun oranı ise yüzde 2 olarak kabul edilir" dedi.