1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uygunsuz olanları görmeye çalışalım

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Sait Aktaş tarafından 20 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Resimde ayrıntılı olarak görünmeyenleri ben size kısaca özetlemeyim.
  Vinç üzerindeki salıncakta bulunan personel gemi borda boyaması yapmaktadır. Bazı ayrıntılar burada görünmemektedir. Sizlerden sadece gördüğünüz düzeltici faaliyetlere ilişkin bilgiler rica ediyorum. ( Resim uzaktan çekildiği için ayrıntı bulunmuyor. Ben size eğer aldıysak o konudaki tedbirimizi mesajlara istinaden söylerim. )
  Oyun başlasın!..

  Ekli Dosyalar:

  • photo.jpg
   photo.jpg
   Dosya Boyutu:
   692,8 KB
   Görüntüleme:
   122
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İlk iki maddede iyi yakaladınız Fatih Özcan
  Personelin belindeki bir kemer kendisini gemi bordasına emniyetlemiş durumda ve o esnada da zaten vinç tarafından dengesiz gibi görülen iskele, aynı zamanda gemi bordasına sabitlenmeye çalışılmaktadır. Yani çalışma platformu eğriliği o nedenledir.

  Yukarıdaki personel dediğiniz gibi gözcüdür. İlk işi çalışma platformu ile vinç operatörü arasındaki koordinasyonu sağlamaktı, yükseklik ayarından sonra platformdaki personelin tek başına iş yaptığı esnada onu takip etmek için yaklaşıyor.

  Uyarı işretleri güverte göğüs önü tabir ettiğimiz açık alandan itibaren mevcut. Bununla beraber soğuk çalışma izni, kilitleme izni belgelerinin onaylı birer suretleri de çalışma mahallinde görülebilecek bir noktada asılı durumdadır.

  Bu kadar ayrıntılı olarak neden çekmediğime ilişkin de bir fikriniz oluşmuştur sanırım. :)
 3. Sedat Bilaloğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  sider demir çelik pazarlama a.ş.
  belden baglamalı emniyet kemerleri yasaklandı...! burdaki arkadasta yanlıs görmediysem o var..! kesinle kullandırtmayın...
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Varillerde yanıcı veya kimyasal madde olup olmamasına ilişkin herhangi bir uyarı yok, ayrıca yanıcı ve patlayıcı varsa özel yangın önlemleri olmalı
  Hemen sağ taraftaki merdivenin korumalığı yok veya gözükmüyor.
  Yerde rast gele durun bir boya kovası var.
  Uç kısımlardaki vanalarda bulunan cihazlar eğer basınçlı actuatör ise onlar içinde koruma yapılmalı.
 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::

  Güzel noktalar. Açıklamaları yapalım...
  Variller görüldüğü üzere yağ varilleri. Dikkatli bakarsanız hem üzerlerindeki MSDSleri, ve aynı bilgilendirmeleri varilin gövdesinde de görebilirsiniz. (Önümüzdekinde görünmüyor gibi ama sol taraftakilerde mevcut)
  Varillerin oraya konulmasının sebebi ise, her ne kadar birikintiye sebep olmayacak bir ürün de olsalar, sonuçta madeni bir madde olduğundan yangın vb. göz önünde bulundurulup, geminin gerek seyri esnasında ve gerekse limanda sürekli rüzgar alan kısım olmasından dolayı riskin en aza indirildiği bölüm olduğunun tespiti sonucudur. Buna rağmen bulunulan yerin heme üzerinde yangınla mücadele için kullanılan Foam Gun'larının hemen alt kısmındadır. Bahsettiğiniz korumasız merdiven ile bu bölüme acil çıkış vardır ve ilgili kişi en kısa sürede varillere müdahale edebilmektedir. Merdiven ile üst bölmeye geçiş , yaşam mahallinin iç kısmına bakan alandandır. Korumalık yapılması halinde, acil bir durumda kaçış güzergahında bulunan bu korumalar, kaçış yolunun tıkanmasına sebebiyet verebilir.

  Yerdeki kova el incesi dediğimiz bir ince halatla tutma askısından bağlıdır ve hemen önündeki sarı manhole dediğimiz kapağın dibinde konumlandırılmıştır. Bu kapak balast tanklarının kapaklarıdır ve özellikle sarı renkle dikkat çekmesi amacı ile boyanmıştır. Bu kapağa dikkat eden kişinin kovaya takılması olasılığı çok düşüktür.

  Uç kısımlardaki vanalar diyerek tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadığım için cevap veremiyorum. Daha ayrıntılı bilgi verirseniz ona da bakalım...