1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Uykusuzluk arttıkça iş hayatında hata çoğalıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 31 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  KAYSERI
  Uzmanlar, kişinin uyanık kalma süresi ile çalışma performansı arasında doğrudan ilişki olduğunu belirtiyor. Uyanık kalma süresi uzadıkça iş veriminin düştüğü, yeterli süre uyuyan kişilerin ise çalışma performansında artış olduğu ifade ediliyor.
  [​IMG]
  Uzmanlar, 12 saat çalışan bir kişinin en az 8 saat uyumasını öneriyor. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde yapılan araştırma, uykusuzluk süresi arttıkça bilinçsel fonksiyonların zayıfladığını ortaya koyuyor. Bu durum kişinin çalışırken hata yapma riskini artırıyor. Uyku-uyanıklık ritminin insan biyolojisine uygun olması, özellikle milletvekilleri, sağlık çalışanları, uzun yol sürücüleri, uçuş personeli, asker ve vardiyalı işlerde çalışanlarda daha büyük önem taşıyor. Uzun süre çalışan vekillerin yanlış kararlar alınmasına neden olma, sağlıkçının hatalı teşhis koyma, askerin nöbette uyuma, vardiyalı işçiler ile sürücülerin kaza yapma ve uçuş personelinin dikkat dağınıklığı gibi hata götürmez riskleri bulunuyor. Erciyes Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Aksu, uyanıklık süresi uzadıkça beyin fonksiyonlarının yavaşladığını ve bunun iş yaşamına ciddi etkileri bulunduğunu anlatıyor. Vardiyalı çalışma sisteminin de uyku-uyanıklık ritmini ciddi şekilde etkilediğini kaydeden Prof. Aksu, bunun etkisini en aza indirmek için birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtiyor. Vardiya değişimlerinin mümkün olduğu kadar saat yönünde yapılmasını tavsiye eden Prof. Aksu, 07.00-15.00 ve 15.00-23.00 saatleri arası vardiyaların uygun olmadığını kaydediyor. Aksu, “İş veriminin artırılması isteniyorsa vardiya 1 saat ileri alınarak 08.00-16.00 ve 16.00-24.00 arası olmalı.” diyor.
  ZAMAN-30.05.2013
  YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece zaman gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   21,1 KB
   Görüntüleme:
   13.409