1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzatma kablosu güvenliği- şansa bırakma -37 -

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -37- UZATMA KABLOSU GÜVENLİĞİ –ŞANSA BIRAKMA!

  Hemen hemen hergün işte ve evde uzatma kablolarını kullanırız. Bu aletler çok faydalıdır,fakat uygun bir biçimde kullanılmadığında, yangın çıkarabilirler veya elektrik çarpmalarına sebep olurlar.
  Uzatma kablosu çeşitleri
  Uzatma kabloları iki veya üç fazlı olarak çeşitlenir. İki fazlı uzatma kabloları sadece bir veya iki küçük ev aletini çalıştırmak için kullanılmalıdır. Üç fazlı kablolar, dış sahada kullanılan aletler ve elektrik gücüyle çalışan aletlerde kullanılır. Bu kablodaki 3. tel topraklamadır ve bu çeşit bir kablo asla topraklanmamış bir elektrik çıkışına sokulmamalıdır. Eğer alet iki kere izole edilmediyse güç aletleriyle sadece topraklanmış uzatma kabloları kullanılır.
  İnşaat sahalarında, zorlu veya ekstra zorlu kullanımlar için Ulusal Elektrik Kodlarıyla belirtilen uzatma kablolarına ihtiyaç duyulur. “Dış Saha-outdoor” kelimesi veya ceket üzerindeki “WA” harfleri onaylı kablo olduğunu kanıtlar.
  Uzatma kablolarının gözetim ve denetlenmesi
  Uzatma kablolarına dikkatle bakılmalı ve bozulma ve hasarları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Asla bir elektrik kaynağından, kablodan tutarak ayırmaya çalışılmamalı; prizden tutulup çekilmelidir. Halıların veya eşyaların altına yerleştirilmemeli ve asla kapıyollarının, pencerelerin, duvarların, tavanların ve katların içinden geçirilmemelidir. Hasarlı kablo potansiyel yangın veya elektrik çarpması tehlikesi kaynağıdır ve derhal yok edilmeli veya değiştirilmelidir.
  Bir uzatma kablosu asla sürekli kullanılan kablolama yerine kullanılmamalıdır. Her nekadar çoğu hırdavat dükkanında çiviler bu amaçla satılsa bile, binaya veya yapıya bağlanmamalıdırlar. Daha uzun bir kablo yapmak için iki kabloyu birbirine bağlamaktan sakının. Yuvadan alete kadar sürekli bir mesafede bir kablo kullanmak en iyisidir. Birlikte bağlanmış veya çok uzun uzatma kabloları motora zarar verebilecek operasyon voltajını ve aletlerin operasyon verimliliğini düşürecektir.
  Uzatma kablolarını günlük aktivitelerimizde sıklıkla kullanışlı cihazlar olarak farzederiz fakat bu özel ilgi ve dikkat gerektirir. Evde ve işte, takılma tehlikelerinden veya hasarlanma durumlarından koruma için iyi düzenleme pratiklerini kullanın. Düzenli olarak yıpranmalarını denetleyin ve kusurlu olanları değiştirin.
  Birinin yaralanmasıyla sonuçlanabilecek potansiyel elektrik tehlikelerini önleyin!
  We use extension cords almost every day both at work and at home. These are very useful devices, but they can present a fire or shock hazard when either worn out or used improperly.
  Types of extension cords
  Extension cords come in either two or three-wire types. Two-wire extension cords should only be used to operate one or two small appliances. Three-wire cords are used for outdoor appliances and electric power tools. The third wire on this cord is a ground and this type of cord should never be plugged into any ungrounded electrical outlet. Only grounded extension cords are to be used with power tools unless the tool is double insulated.
  Construction sites require extension cords which are specified by the National Electric Code for hard usage or extra hard usage. Approved cords may be identified by the word "outdoor" or the letters "WA" on the jacket.
  Care and inspection of extension cords
  Extension cords must be treated with care and checked regularly for damage or deterioration. The cord itself should never be pulled to disconnect it from an electrical source; remove it by the plug. They should not be placed under rugs or furniture and should never be strung through doorways, windows, walls, ceilings, or floors. Damaged cords present a potential fire or shock hazard and should be destroyed and replaced immediately.
  An extension cord should never be used as a substitute for permanent wiring. They should not be fastened to a building or structure, even though staples are sold for this purpose at many hardware stores. Avoid plugging two cords together to make a longer one. It's best to use one cord in a continuous length from the receptacle to the appliance or tool. Extension cords which are either connected together or are too long will reduce operating voltage and operating efficiency of tools or appliances and may cause motor damage.
  Extension cords are convenient devices which we often take for granted in our everyday activities, but which need proper care and attention. Use good housekeeping practices at home and at work, to keep extension cords from being a tripping hazards or becoming damaged. Inspect them regularly for wear and replace defective units.
  Prevent potential electrical hazards that may lead to someone's injury!

  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır..
  http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

  Ekli Dosyalar: