1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Uzmanından işverene: patlamadan korunma dökümanını hazırladınız mı?

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Uzmanından işverene: Patlamadan korunma dökümanını hazırladınız mı?
  [​IMG]

  FATİH KARAKILIÇ - BURSA
  14 Haziran 2015, Pazar 09:47


  İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Özel Güvenlik-Koruma Programı Başkanı Serdar Gültek, 'Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik' kapsamında, yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler ile çalışan işyerlerinde yapılması gereken zorunlulukların sistematik olarak ele alınacağı bir 'Patlamadan Korunma Dokümanı'nın hazırlanmasının zorunlu olduğunu söyledi.

  Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından düzenlenen iki günlük 'Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama Eğitimi' BUSİAD Evi'nde gerçekleştirdi. Sertifikalı eğitim programında konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Özel Güvenlik-Koruma Programı Başkanı Serdar Gültek, yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler ile çalışan, parlama, patlama riski olan işyerlerinde alınacak tedbirler, kullanılacak ekipman kategorileri, yapılacak bölge tanımlamaları ve kullanılacak özel kişisel koruyucu donanımlar gibi yapılması gereken zorunlulukların sistematik olarak ele alınacağı bir 'Patlamadan Korunma Dokümanı'nın hazırlanmasının yönetmelik gereği zorunlu olduğunu hatırlattı.

  Türkiye'de konuyla ilgili ilk önlemlerin büyük uluslararası firmalar tarafından alındığını ve zamanla ülke çapında faaliyet gösteren diğer sanayi kuruluşları tarafından da konunun dikkate alınmaya başlandığını ifade eden Gültek, özellikle boyahanelerden kaynaklı yaşanan patlamaların ardından konunun öneminin net bir şekilde anlaşıldığını dile getirdi. Gültek, patlama ihtimali olan yerleri tespit ederek patlayıcı ortamları kontrol etmenin mümkün olduğuna dikkat çekerek, alınacak teknik önlemler ve havalandırmanın güçlendirilmesiyle muhtemel risklerin azaltılabileceğini kaydetti.

  Yönetmeliğin işletmelerden yaptığı işi, kullandığı kimyasalları, olası riskleri, bu risklerin nasıl belirlendiğini ve nasıl kontrol edildiğini tanımlanmasını istediğinin altını çizen Gültek, ilgili diğer yönetmelik şartlarının da gerekli tedbirlerin alınmasında kılavuzluk ettiğine ve bu süreçte mutlaka yetkin bir firmadan yetkin bir hizmet alınması gerektiğine vurgu yaptı. Eğitimde, patlamadan korunma dokümanı standartları ile ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat, patlamada serbest kalan enerjinin TNT eşdeğerinin hesaplanması, 2 Atex 95 ürün direktifi, zonlara göre kullanılması gereken korunmalı cihazların seçimi ile ilgili direktif, patlayıcı ortamlar ile ilgili tanımlar, yanıcı gazların özellikleri, sınıflandırması, yanıcı tozların özellikleri gibi konuların üzerinde duruldu.

  (CİHAN)

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   114,5 KB
   Görüntüleme:
   12.489
 2. Deniz K. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar patlamadan korunma dokümanı hazırlanması hakkında hizmet alan bir firmaya yaptıran var mı ? varsa özelden bilgi verebilirseniz sevinirim.

  selamlar