1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzmanlığımıza bir de böyle bakalım mı?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Brolin tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2004 yılında çıkarılan iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumlulukları ve eğitimleri hak. Yönetmelik ile 4857sayılı İş Kanunu’na uygun istihdam edilecek iş güvenliği uzmanları belirlenmişti.

Neydi şartlar? Bi hatırlayalım ;

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası:

b)Kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak en az sekiz yıl görev yaptığını belgeleyen ve Bakanlıkça açılacak sınavda başarılı olan mühendis veya teknik elemanlara,

verilir

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası;

Kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde iş güvenliği ile ilgili olarak en az üç yıl görev yaptığını belgeleyen ve Bakanlıkça açılacak sertifika eğitim programına katılan ve sınavda başarılı olmak kaydı ile B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası verilir.

Öncelikle 2006 yılında C sertifikası almış biri olarak şu an eskilere verilen sertifikalar diyenlere o zamanki iş güvenliği uzmanı olma şartını göstermek istedim.

A veya B olabilmek için 8 ve 3 yıl iş güvenliği ile ilgili çalışma yaptığını belgeleyen demek suretiyle uzmanlık şartı tanınmıştı. Tabi o zamanlarda bu şartları sağlayacak en büyük özel sektör çalışanları Maden Mühendisleri idi. Yaptıkları fenni nezaretçi, teknik nezaretçi ve diğer çalışmalarını kayıt altına aldıkları noter onaylı defter ile ispat edebiliyorlardı. Belki neden piyasada bu kadar çok A sınıfı uzmanın Maden Mühendisi olmalarını anlamış oluruz.

B’lerin de durumları bu şekilde idi, yani ya maden mühendisi olacak yada kurumsal bir şirkette kurullarda yada iş güvenliği ile ilgili toplantılarda imza atan arkadaşlar için verilen bir haktı.

Nitekim piyasada 2006 Mayıs ayından sonra iş güvenliği uzmanı çıkmadı.

O zamanlardaki sayılar maalesef yetersiz kaldı. Arkadan destek verecek yeni uzmanlar gelemedi, girdap çok büyüdü ve 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816/" class="keywordReplace">iş kanunu’nun uzmanlık ile ilgili kısımlarındaki belirsizlik müfettişlere de yansıdı. 2010 da başka bir dava ve sonunda geldik 2012 İş sağlığı ve güvenliği Kanununa.
    İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili Fakülte;

Bu zamana kadar yaşanılan süreçlerde yapılan en büyük hata;

Bakanlığın YÖK ile birlikte 4 yıllık bir iş sağlığı ve güvenliği bölümünün açılmamasıydı.

2000 yılında kurulan iş sağlığı ve güvenliği meslek yüksek okulları ile birlikte fakültesi açılmış olsaydı bölüm, şu an hem bilimsel hem de piyasanın da istediği şekilde A B C ne derseniz artık bir çok uzmana sahip olurdu.

Şimdiki yazacaklarıma bir çok kişi kızacak ancak eskiden bu uygulama olsaydı ne olurdu gibi düşünmenizi isteyeceğim.
    Teknikerler için;

- Meslek yüksek okulundan mezun olan arkadaşlara da iş güvenliği uzmanlığı hakkı yerine iş güvenliği teknikeri yani mezun oldukları ünvanları ile mesleğe kazandırılmalıydı.

Nedenlerini sıralayacak olursak;

1. iş bulamama kaygılarını ortadan kaldırmak için ; işyeri hekimlerinin yönetmeliğinde olduğu gibi; nasıl doktorun tam zamanlı olmadığı yerde diğer sağlık personeli görevlendiriliyorsa,

iş güvenliği uzmanlarının tam zamanlı çalışmadığı yerlerde de iş güvenliği teknikerleri çalıştırılır şeklinde yapılacak düzenleme ile süre vs. halledilirdi.

Bu sayede hem saha uygulamaları daha güvenli olur hem uzman kişiler arkalarında bu işten anlayan birilerinin varlığı ile sahada olmadıklarında ne olacak korkusu yaşamazlardı. Artı işveren de iş güvenliği konusunda görevlendirme zorunluluğu ile asla iş kaygısı olmazdı bu arkadaşların.

2. İsg tekniker arkadaşlar ayrıca yüksek lisans yapma hakkına sahip olmadıkları için, onları bir yüksek ile şu anda geçebilecek çok sayıda mühendis ve teknik elemanların arkalarında kalmaktadır. Bu da kendileri açısından bir haksızlık ve adaletsizlik yaratmaktadır.

Bir başka konu ;
    İş güvenliği alanında yüksek lisans yapmak;

Bu konuda da mevcut düzenlemeler sadece insanların bir an önce B sınıfına yükselmelerine yardımcı olmak üzere kurulmuştur. Ve bu konuda da özel üniversiteler birkaç yıldır insanları sömürerek iyi rant elde etmişlerdir.

Oysa yüksek lisansın amacı birey için farkındalık yaratarak, yaptığı çalışmalara bilimsellik çerçevesinde hem günümüz hem de ilerde kullanılacak nitelikli bilgi yaratmalıdır. Özünde iş sağlığı ve güvenliği yüksek lisansı bu amaca hizmet etmeli ve mutlaka ve mutlaka tezli olmalıdır.

Bu konuda bakanlığın planlamasını gözden geçirerek, iş güvenliği vizyonuna uygun, gelişme odaklı çalışmalar yapmasını umut ediyorum.

Gelelim son duruma;

Son yönetmelik değişikliği tamamen bir hayal kırıklığı. Herkesin tek derdinin prim gün sayısı olması da iş güvenliğine bakış açımızın ne olduğunu gösteriyor.

Daha önce de bir konuda bu meslek bu kadar aşağılanmamalıydı demiştim. Gerçekten iş güvenliğini ne bakanlık ne işveren ne de bizler düşünüyoruz. Tek dert A veya B olarak büyük paralar kazanma isteği ve hırsı.

Bazı arkadaşlar hemen başka mecralara çekecek yazdıklarımı ancak 2004’ten önce ve sonra uzmanlık belgesi alma şartlarından bugüne gelindiğindeki durum içler acısı. Ben 10 yıldır çalışıyorsam zaten bir sürü şey görmüşümdür mantığı ile peki 10 yıl öncesinde neden eğitime katılmadın diye sorsam ne dersiniz?

Ayrıca bir çok çalışma yapmış olabilirsiniz ancak iş güvenliği gözünden mi yoksa üretim odaklı mı çalışmalar yaptınız? Ayrıca bir iş kazasında illa ki el kol kopması yada ölüm vb. olduğunda seyirci miydiniz yoksa birebir ilgilendiniz kazayı irdelediniz mi? Ya da bir hafif yaralanmalı kazayı iş kazası olarak görüyor muydunuz?

Örnekler çoğaltılabilir, ben kimsenin A veya B olmasına karşı olan biri değilim, sadece bu işin kademe kademe olarak mesleki dolgunluk ile yürütülmesi gerektiğini düşünen biriyim.

Yeni yönetmelikte gördüğüm bir başka saçmalık ise süreler ki biraz hesap yapmamız gerekli ;

Az tehlikeli : 6 dk / kişi X 12 ay : 72 dk eder, yani 1 saat 12 dk kişi başı yıllık süremiz

Tehlikeli : 8 dk / kişi X 12 ay : 96 dk eder , 1 saat 36dk kişi başı yıllık süremiz

Çok Tehlikeli : 12 dk / kişi X 12 ay = 144 dk eder 2 saat 24 dk kişi başı yıllık süremiz

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri hk. Yönetmelikteki süreler ile de kıyaslama yapacak olursak ;

Az tehlikeli : 8 saat

Tehlikeli : 12 saat

Çok tehlikeli : 16 saat

Sadece bu örnek ile bile ne kadar saçma durumla karşı karşıya olduğumuz ortada iken çalışmalarımızı nasıl planlayacağımız, nasıl verim alacağımız tamamen bir muamma.

Öte yandan fizikçi uzman arkadaşlara bakanlığımızın CERN’den bile öle önemli bir görev verdiğini gördüm. IŞINLAMA yöntemi konusunu dünyaya kazandırmanızı bekliyorum.

Çalışma süresinden sayılmayacak yolda geçen sürelerimiz çünkü, lütfen çözüm getirin :)

Bu çalışma süresi için de yapılacak şey , bakanlığın düzenleme yapmasıdır. Gerçi 2. Düzenleme oldu dikiş tutmadı 3 olur 4 olur bu yönetmelik .
    Son olarak;

Çıkan kanun ve yönetmeliklerdeki sorumluluklarımızın bilincinde olmadan, yaşanacak kaza ve ölümlerden, özellikle ihmallerimizden doğabilecek sıkıntılı süreçler bizleri beklemektedir. Hem maddi tazminat davalarının, hem hapis cezası ile karşılacak olmanın, hem de vicdanen yaşanacak belki bir ömür boyu üzerimizde taşıyacağımız yüklerin farkında olmamız gerekli.

İş güvenliğini çok para kazanmak olarak görmeyelim. A ve B bolluğunda da bu paralarda yaşanacak düşüşleri de aklınızın bir köşesine yazmanızı tavsiye ederim.

Yapılması gereken tek düzenleme;

Bu kanunun yürürlük sürelerini ( 50 ve altı tehlikeli – çok tehlikeli) minimum 2014 sonuna kadar ertelemektir. Neden 2014 sonu, kısaca ona da değineyim, 2010 2011 yıllarında C olan arkadaşlar en kötü ihtimalle 2014 sonunda B olacaktır. Ayrıca B lerin A olarak çalışma sürelerini de değiştirerek soruna çözüm getirilebilir.

Şu anki yönetmelikteki düzenlemelerde çalışan kardeşlerimize yapılan haksızlıklar ve adaletsizlikler nedeniyle dava sebebidir. Bayram sonrasında itirazların geleceğini biliniz.
    Unutmadan : herkes ders çalışma ve sınava hazırlanma derdinde , madem yüksek primli arkadaşlar B veya A olma konusunda kendine güveniyor , sınav sorusu hazırlığı veya ekstra hazırlık yapmadan girin ve geçin efendim.

Hepinize iyi bayramlar..
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tesbit ve önerilerinız için Teşekkürler.Bu işi dert edinen kalemine Sığınan bilgiyi harmanlayan yüreğinize de sağlık diliyorum.

60-65 yaşındaki dinazorlara hayatında işletme görmemiş ve özel Sektör tecrübesi olmayan cevherini şevkini yitirmiş liyakati olmayan kişilere direk A sınıf belgesi sınavsız vermek adaletsizlik ve beraberinde eflasyon getirmiştir.

mesele mevcut Şartlarda dinamikleri harekete geçirmekse sınav yapılacak 2 kere pirim gün Şartlarına göre sınavı geçen A'da olur B'de.hiç sınava girmeyen hiç bir işvereniN de hazzetmediği oturduğu yerden para kazananların işverene ve çalışanlara faydalı olmayacağı ortadadır.

Bu geç kalmış bir uygulamadır.hiç Sınava girenle girmeyen bir olur mu?
  3. Şu anki yönetmelikteki düzenlemelerde çalışan kardeşlerimize yapılan haksızlıklar ve adaletsizlikler nedeniyle dava sebebidir. Bayram sonrasında itirazların geleceğini biliniz.
    Unutmadan : herkes ders çalışma ve sınava hazırlanma derdinde , madem yüksek primli arkadaşlar B veya A olma konusunda kendine güveniyor , sınav sorusu hazırlığı veya ekstra hazırlık yapmadan girin ve geçin efendim.

siz B den A ya geçerken (kendinize güvendiğiniz için) hiç çalışmayacaksınız sanırım.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şu anki A sınıfları alın C sınıfı Sınavına sokun iddea ediyorm hiç biri kazanamaz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ekim 2013 ---
    Birde kanun da cumhur başkanı onamış ve yönetmelikte aynı paralelde revize edilmiş neyine itiraz edilecekmiş.karınları tok galiba.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitim konusuna gelelim.yönetmelik diyorki;4 saat ve katları alacak Şekilde eğitimler yapılır.Allah için hayatınızda 4 saat boyunca kim eğitim aldı ve bunu yazan kafası ı iyiydi galiba.Ben bunu konuşmak istemişimdir hep .A sınıflarınIn uzmanlığımda Çok büyük rolü olmuştur.Ben hiçbirinin 4 saat boyunca eğitim verdiğine raslamardım
  6. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erkan bey ben bu konuyu müfettişle tartışmıştım. maalesef hiçbir pratikte uygulanmayacak şekilde olduğunu ve verilecek eğitimin 2-4 saat olacağını ama sertifikalara 16 saat olarak yazılacağını söylemiştim. o da haliyle hiç bişey diyemedi ve kaldı.
    uygulanacak şeyler isteseler tamam ancak maalesef durum bu.
    şahsen bir firmamda 4+4+8 uyguladım işverende ilk heyecanla tamam demişti ancak işler aksayınca bir daha yapmayalım dedi. gülsek mi ağlasak mı bilemedim....

Valla ben çalışmak gibi bi gayret içinde olmayacağım, sözlerimle kimi kastettiğim yukarıda detaylıca yazıyor ezel hanım,
    aslında sınava girip girmeyeceğimi de daha netleştirmedim kafamda.
    bir de A'ların hiç biri kazanamaz sözünü sanırım müfettişler için kullandınız. sınavsız tek sertifika alan onlardı :)
  7. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Sayın Brolin,
    Yazınızı okudum..Bazı hususları fazla sert olsa da, bazıların katılmasam da, genel olarak iyi hazırlanmış bir içerik.Bu açıdan emeğinize çok teşekkür ederim.. Sizlerle ortak çalışmalar yapmamızda fayda görüyorum...Sonuçta söz konusu sağlık ve güvenlik ise bzı farklı görüşler teferruattır. (Teferruat derken, farklı fikirlerden dolayı kavga etmeyelim anlamında, dikkate almayalım demiyorum:))
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Aralık 2013 ---

Akademik bir görev yapmak zorunda olan herkes sürekli olarak okumak ve kendini güncellemek zorundadır. Ayrıca iş güvenliği uzmanlığı sınavı bir uzmanın kalitesini ölçmek için çok yetersizdir. haliyle sınava adaptasyon için çalışmak zorundayız.Bu anlamda size katılıyorum. Ancak böyle küçük fikir ayrılıklarını yaşadığımız gördüğümüz haksızlıkların sebep olduğu duygu yoğunluğuna bağlayalım. Bu husus ve Fizikçilerin CERN muhabbeti dışında kapsamlı bir fikir yazısı olmuş..

Bundan dolayı beraber neler yapacağımıza sistemi düzeltecek etki gücünü nasıl göstereceğimize bakalım..
  9. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Onur Bey öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.
    her açıdan herkesi memnun etmenin mutlak bir yolu yok maalesef. zaten amacım sürecin nasıl geliştiği ve nasıl olması gerektiği konusundaydı. ancak yazı ile duygularımızı ortaya koyuyoruz ve haliyle bazen yoğunlaşabiliyor.
    Sınava çalışma mevzusu sanırım yazıma en büyük darbeyi vuran cümleler olmuş, paylaştığım platformlarda hep bu konuya yüklenildi. anlatmak istediğim şey ise şudur; bizler mevzuatı bilmek zorunda iken, bunları sahada uyguluyor iken ekstradan neden çalışmaya gerek duyuluyor.
    okunacaksa tek okunacak mevzuat : maden ile ilgili olandır çünkü spesifiktir, çünkü herkes maden müh. değil. ancak onu da okumazsanız 5 soru kaybınız olur en fazla.
    bir diğer husus ; fizik ve CERN o biraz olaya mizah katmaktı, bir ironiydi. fizikçi arkadaşlara bir eleştiri değildi asla.

umarım türkiye için herşey hayırlı olur. çünkü bakanlığın müdürlüğü flaş haberlerle günü kurtarmaya çalışırken, sınavı bile eline yüzüne bulaştırmışken,
    hayatlarını kaybeden madenci ve diğer sektörlerdeki insanlarımız adına gerçekten çok üzülüyorum.
    allah bunları tekrar yaşatmasın bizlere.
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın brolinin yazdıkları sonuçta kendi yorumlarıdır. Saygı duyarım elbette.
    Ama unutulmaması gerekenler de var.
    Tamam şu anki eğitimler, sertifikasyon vb. çok süper de denilemez. Ama ben 2005ten itibaren çıkan sorulara bakıyorumda, komik inanın.

Birde sınavsız A verilenler sadece müfettiş değildi. Sanırım orada bir yanılgıya düştünüz.
    Zamanında bakanlıkta 10-12 sene çalışmış bir memur! direk olarak bunu alabiliyordu. ( Bunu bana söyleyen A sınıfı uzman, emekli bir iş başmüfettişi. Eğitmenlerimizdendi.)

Tekrar ediyorum. Şimdiki düzenlelme de herşeyi çözmeyecek ama eskisi ile kıyaslanırsa da inanın çok daha bilgili, ne yaptığını bilen ve en önemlisi eğitimini alan adamlar bunu yapacaklardır.
  11. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    sayın Sir Mister Brolin,
    yazdıklarınızı ilgiyle okudum, ilginç bir değerlendirmede bulunmuşsunuz
    Affınıza sığınarak ben de karınca kararınca yorumlarınızla ilgili değerlendirmede bulunmak istedim.
    *** İlk başta forum üyelerinin çok büyük bir çoğunluğu gerçek kimliğini kullanırken, sizin nick name kullanmanız garibime gitti.
    *** önce yazının sonundan başlayalım,
    Bizler 30 haziran 2013 deki kanunun yürürlülük ertelemesini bile halen hazmedememişken, siz 2014 sonuna ertelenmesini öneriyorsunuz. yani diyorsunuzki, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını 2004-2012 arası sulandırıp, laçkalaştırdığımız, yap-boz, iptal ve ertelemelerle işverene karşı hem devletin , hem uzmanların madara olması az olmuştur, biraz daha sulandıralım, biraz daha gevşetelim, işverenlerin büyük bir kısmı daha bir tabiri caizse yayılsın, kıs kıs gülsünler arkamızdan, " daha devlet bu işe kendisi inanmamış, kendi kanununun arkasında kendisi duramıyor, acizlik içinde, bizi mi yola getirecek " diyerek...
    işverenler ve esnaf örgütleri dışında böyle bir erteleme önerisinin bir uzmandan gelmesi gözlerimi yaşarttı...
    bir uzman bu kadar mı ülkesini ve çalışanlarını sever, bu kadar mı iş güvenliğine gönül verir, bu kadar mı idealist olur...
    yani diyecek bir kelime bulamıyorum bu nacizane öneriniz karşısında...

*** " Gerçekten iş güvenliğini ne bakanlık ne işveren ne de bizler düşünüyoruz. Tek dert A veya B olarak büyük paralar kazanma isteği ve hırsı. " demişsiniz. burada da çok güzel bir tespit var yine.
    ben de bu müthiş tespitinizden şunu çıkardım.
    Mevcut çalışan A ve B uzman arkadaşlar aylık 20000-60000 arası paralar kazanmıyorlar.. asla böyle astronomik rakamlar yok.
    bu arkadaşlarımızın tek derdi işletmelerde iş güvenliği hizmetlerinin dört dörtlük yürümesi...
    Türkiyenin 81 ilinde hizmet verdikleri işyerlerine her ay olması gereken zamanlarda gidip hizmetlerini veriyorlar.
    öyle ayda bir , 3 ayda bir, 5 ayda bir falan gitmeleri falan hiç söz konusu değil....
    Mevzuatları , kanun ve yönetmelikleri güncel takip ediyorlar..
    3-4 sene önceki geçersiz mevzuatları eğitimlerde sunmuyorlar... asla böyle birşey de yok..

zaten hepsi 30 yaş altı fişek gibi zıpkın gibi gençler ,
    Edirneden Vana her yere hizmet verebilecek fiziksel güce ve deneyime sahipler...
    işçi sayısına göre asgari hizmet sürelerine de nizami olarak uyuyorlar.
    iğne iplikten, nükleer santrallere kadar her türlü sektörde, tartışmasız sonsuz bilgi sahibi arkadaşlarımız...

mevcut uzmanlarla asla ilgisi olmayan bu saydığım üç kağıtçılık, ve fırsatçılık, ne varsa, hepsini,
    yükselme sınavı ile A ve B sertifikası alacak biz uzmanlar yapacağız zaten...
    o da yönetmelik iptali ile danıştaydan, yargıdan bilmem nereden dönerse o zaman ülke güllük gülistanlık olacak..
    herşey şu andaki gibi dört dörtlük devam edecek... o zaman hakimlerimize çok önemli bir görev düşmekte...
    ( değerlendirmeme daha sonra devam edeceğim. konu çok mühim ;) )
  12. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1) Murat Bey merhaba, Sir demişsiniz gülümsettiniz beni
    Birincisi bu platformda gerçek kimliğimizi kullanmamız neden bu kadar önemli? Güvenilirlik açısından diyorsanız bu forum platformunun yöneticileri ile alakalı, kural koyulur; herkes TC numaraları ile kaydolur sisteme bende öyle yaparım. sonuç itibari ile burası bir fikir alışverişi, bilgi paylaşımı, tartışma vs. platformu gerçek isim soyisim şartı aranmamalıdır diye düşünüyorum. yine de merak ediyosanız, sizi memnun edecekse ismimi söyleyeyim : Orhan

2) Konuyu saptırdığınızı düşünerek açıklama ihtiyacı hissediyorum.
    2006-2013 arasında aktif uzmanlık yapan biri olarak uzmanlığın nelerle mücadele ettiğini, neler yapmalarına izin verilmediği, devletin yada bakanlığın bu konuyu sırf avrupa istiyor diye çeviri mantığı ile yönetmelikler düzdüğünü bilen bir insanım. Devlet bu konudaki görevini maalesef tam olarak yerine getirmediği için türkiyenin en büyük ilk 15'inde olan büyük bir firmada 8 yıl görev yaparken, bağlı bulunduğumuz işveren dernekleri ve yöneticilerimiz de insan hayatının değerli(!) olduğunu ve onların can güvenliği için ne kadar yapmacık tavırlar sergilediğini canlı şahit oldum.
    Benim erteleme ile alakalı söylediğim husus uzman sınıflarının sayı yetersizliği bahane edilerek piyangoya karşı söylenmiş sözlerdi. Bakanlık kanunu çıkarırken bilmiyor muydu acaba elimde xx sayısı kadar A uzman xx sayısı kadar B sınıfı xx sayısı kadar C sınıfı uzman ?
    bu haliyle hangi akla hizmet yürürlük tarihlerini bu kadar isabetli koydu? hem işvereni hem kendisini hem bu sektörlerde görev yapacak uzman olmadığını öngöremedi mi? bu kadar mı plansız hareket edilir? benim orada söylediğim şey 2014 sonuna kadar B ye yükselecek insan sayısı, yüksek lisans yaparak B olabilecek insanların sayısı ile piyango düzenlemeden de bu konuyu çözebileceklerini düşünmemden kaynaklı.
    Benim sözlerimi nasıl algıladığınızla alakalı olarak gerçekten şaşırttınız beni!

3) Açık sözlü biri olarak söyleyim o dediğiniz rakamları kazanmıyorum ve bu kadar şişirme rakamları da hak olarak görmüyorum. ve inanın şu an bu yazıyı bir dağbaşında baraj inşaatından yazıyorum sürem ne kadarsa o kadar işyerindeyim. ve yapılması gerekli tüm işleri de yapıyorum. asıl buradaki işin çıkmaz noktası şudur; yönetmeliğe eklenecek bir madde herkesin iş güvenliğine önem vermesini artıracaktır. " tam zamanlı uzman şartı olmayan yerlerde tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde tam zamanlı bildirimli C sınıfı uzman bulundurulması zorunludur"
    O bahsettiğiniz hizmet kalitesi her işte mevcuttur, kimisi iyi iş çıkarır kimisi de çıkarmaz. şahsım adına firmalarıma hizmet verirken süremi kesinlikle sizin bahsettiğiniz ayda bir uğrayım yok gelmem gibi bahanelerle kullanmıyorum. mevzuatı da yönetmelikleri de takip etmek zorunda olduğumu bu işten para kazandığımı ve hakkıyla yapmam gerektiğinin bilincindeyim.
    Bu noktada sınava hazırlık yapılmasına karşıyım zaten, madem uzmansın neden ders çalışıyorsun çıkışının anlamı burada gizli.

Herkes için bişey diyemem tabi ama her sektörü ne siz ne de ben ne de bir başkası tam manası ile bilemez buna ömür yetmez. gerçekçi olmak lazım, yani siz a veya b olunca bu türlü türlü sektörleri uçuracak mısınız? kimse ne sonsuz bilgi sahibidir ne de o kadar tecrübelidir. insan hayatı zaten ortalama 60-70 yaş türkiye için 20-25 yılı da okumakla geçtiğini düşünürsek bu konuda sanırım kimse böyle bir duayenlikten sözedemez.
    4) Mevcut uzmanların hepsi adına konuşmayı doğru bulmadığımı söyleyerek, sektörün çürük elması varsa bunların sebebi ben miyim? ben mi sertifikalandırıyorum ben mi yönetiyorum ülkeyi, iş dünyasına ben mi yön veriyorum?
    sizleri itham etmiyorum siz kötüsünüz ben iyiyim demiyorum, kesinlikle her sektörün kendi dinamikleri içinde sektörel bazda iş hayatında çalışmış tecrübe edinmiş, bir çok kıymetli insan var. benim bahsettiğim konular bu işin nasıl olması gerektiği noktasındadır. yanlışları başka yanlışlarla düzeltmeye çalışmak doğruyu getirmez.
    Kanun koyucuların hatalarından ders alması gerekliydi bugünden sonrası ülkeye hayırlı olur inşallah diye temenni ediyorum.

Bakın daha pazara kadar süre verilmiş ama bu süre içinde çıkardığı yönetmelikle sınav hakkı verdiği insanları bile ters köşe etmiş bir bakanlık yada müdürlükten bahsediyoruz. insanların sigorta prim ödemeleri ile ilgili son dakika golleri yemedi mi bir çok kişi?
    bu kadar fütursuzca hareket eden bir kurum, denetim yapmak için bile yeterli müfettiş sayısına vakıf değilken uygulamaları ile her kesimi maalesef ortada bırakmıştır. devletin denetim mekanizması sağlam olmalı ki işveren de yükümlülüklerini tam anlamı ile yerine getirsin. yoksa biz uzmanlarda iş güvenliği doğrultusunda bir pozisyon alamayız, yaptırıcı ve önleyici olamayız.

Sait Bey,
    Emin olmadığım konuda size bişey diyemem sadece yazdıklarım o dönemki uzman olma şartları ile alakalıydı. eğer böyle ranta dayalı bir uygulama yapılmışsa, tek kelime ile "YAZIKLAR OLSUN!"
    para için göz yumulan adaletsiz yönetime karşıyım.
    O zamanki uygulama böyle idi ,
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası:
    a) İş sağlığı ve güvenliği alanında en az üç yıl teftiş yapmış iş müfettişleri ile Bakanlık İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğünde iş sağlığı ve güvenliği alanında en az on yıl çalışmış mühendis veya teknik elemanlara istekleri halinde,
    b)Kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak en az sekiz yıl görev yaptığını belgeleyen ve Bakanlıkça açılacak sınavada başarılı olan mühendis veya teknik elemenlara,

verilir

Benim de temennim herşeyin hayırlı olması , umarım güzellikler bizimle olur.
  13. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    İtirazlar olacak,değelendirilecek ve elbette sonuçlandırılacaktır.Gelelim çalışma meselesine elbette çalışacağız ve tüm bu çalışmalarımıza rağmen kazanamayacağız belki de ama mesele kazanmak yada kazanmamak değil,uygulamada nelerin olacağıdır.Ben 13-14 yıldır madenlerde çalışıyorum işim icabı bir çok makineyi tanıyorum,nerden ne zarar gelir ön görebiliyorum.Bu sınava(sınıf yükseltme c-b lerin b- a olması sınavı)ezberi güçlü bir arkadaş girse eminim ki benden yüksek puan alır;ama sahada nerede durmasını nereye bakmasını bilemez.İşte bunu ezberle halldemez,bu ancak tecrübeyle olur.Neyazık ki eğitim sistemimizin her aşamasında olduğu gibi sistem bu konuda da ezberi dayatıyor.Yoksa bir halat alacağım zaman uzunluğu dışında başka kriterlerede bakılması gerektiğini ve bunların neler olduğunu bilmem sonra nereye bakılacağını bilmem yeterli.Ama sistem kullanılacak halatın emniyet katsayısını bana ezberletiyor.Meseleyi bir türlü toparlayamadım ama demek istediğim tecrübe denilen şey daytılan bu ezberci sınavdan çok daha önemlidir.Kendinize iyi bakın.
  14. arkadaşlar devamlı benim mesajım üzerinden alıntı yapılıyor ama bana ait olan cümle....''siz B den A ya geçerken (kendinize güvendiğiniz için) hiç çalışmayacaksınız sanırım.'' cümlesidir..
    bunun yanı sıra Brolin sizi tenzih ederek söylemeliyim ki..piyasa da B ve A olduğunu söyleyen ben şu kadar şuralarda çalıştım ben herşeyi bilirim diyen en çok ben bilirim diyen karşısındaki insanı ezmeye yok etmeye çalışan mütevazilikten uzak,ukalalığa yakın kişilerin öncelikle bir insanlık daha sonrasında liderlik ve eğitmenlik eğitimi almasını tavsiye ediyorum..hiçbirşey imkansız değildir.çalışılır öğrenilir tecrübe edilinilir ve BAŞARILIR.sonuçta sistem iyiyi ve kötüyü kendisi ayıklar..şunu da çok iyi biliyorum ki şu andaki A ve B uzmanlarının %90 nın itirazlarının alt temelinde kazandıkları 20-30 bin lirayı kaybetme korkusu yatmaktadır .(dediğim gibi sizi tenzih etmek isterim çünkü kendi beyanınız bu yönde değil ve kişisel yapım gereği bir kişi ne söylerse öncelikle inanma yolunu seçerim)
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Zaten bu sitede birseyler yapmaya calisiyorsak, bu buradakilerin isini ne kadar ciddiye aldiklarini gosterir.
    Bana bu durumu anlatan kisi bizzat o donemde kurumda calismis kisiydi.
    Kurs aldigimda piyasadakilerin %75 inin sertifikasini bu sekilde alan , hic sahaya cikmamis, emekli olur olmaz kasesi ve imzasiyla ciddi paralar kazanan insanlarin oldugunu soylemisti.
    O donemde bizim gemiye a sinifi olarak gelip de 3. Muhendisten daha az bilgili kisiyi gorunce ona hak verdim.