1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzmanlık sınıfını yükseltmek için ?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve lütfi tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. lütfi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Danışman firmada çalışıyorum .C sınıfı uzmanım.Yeni yasaya göre benim B almam için 3 yıl çalışma ve danışman firma ile yaptığım sözleşme dışında başka belgeler (kurul defterine imza,risk planları ,eğitimler vs. gibi) olması gerekiyormu tam anlamadım.Bilgilendirirseniz sevinirim.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE

  Eğitim kurumlarınca;

  ·(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, belge tarihi itibariyle 3 yıl fiilen iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vererek (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına,

  ·(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, belge tarihi itibariyle 4 yıl fiilen iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vererek (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına,

  müracaat etmek isteyenlerden istenecek belgeler aşağıda belirtilmiştir.

  1-(B) veya (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak için eğitim kurumuna hitaben yazılmış dilekçe,
  2-Geçerli (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi,
  Açıklama: (30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesi gereğince değiştirilmiş şekliyle)
  3-Lisans diploması,
  4-Nüfus cüzdanı,
  5-SGK prim ödeme belgesi
  Açıklama: ((B) sınıfı için 3 yılı, (A) sınıfı için 4 yılı kapsayan ve kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma tarafından, bu kişi adına yapılan prim ödemesine ilişkin belge)
  6-İşyerinin kişiyi iş güvenliği uzmanlı olarak görevlendirdiğine dair işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı veya firma ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan ve Bakanlığa bildirilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi,
  7-Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı tarih aralığını gösteren işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı,
  8-Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak imzasının bulunduğu,
  ·4857 sayılı İş Kanunu’nun 80 inci maddesine göre söz konusu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması zorunluluğu bulunması halinde, kurul karar defteri,
  ·İşçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitim tutanakları,
  ·Risk değerlendirme çalışmaları,
  ·Acil durum planları gibi ispata yönelik belge ve dokümanlar.

  Açıklama: Bu maddede yer alan belgelerin, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için 3 yıllık, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için 4 yıllık süreyi kapsaması şartı aranacaktır.


  NOT: Söz konusu belgeler, eğitim kurumu sorumlu müdürü tarafından incelenecek ve sorumlu müdür tarafından “Aslı Gibidir” onayı yapılması halinde; onaylı suretler, asıl suret olarak değerlendirilecektir. Bu belgeler; eğitim kurumlarınca aday kayıt dosyalarında saklanacak olup, Genel Müdürlüğümüzce yapılacak kontrol ve denetimlerde (istenildiğinde) ibraz edilecektir.
  Bilgi ve gereği rica olunur.
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
  Yetkilendirme Daire Başkanlığı
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ayrıca danışmanlık firma sana bakanlığa göndermen gereken resmi sözleşme yapabiliyormu..