1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Uzmanlar bakanlığa bağlı olmalı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş güvenliğine dair yeni yasada diğer yasalarda yaşanan, uygulamanın önüne geçen denetim zafiyetine karşı tedbirler taşıdığını belirten TİSGDER Başkanı İsmet Mallı işletmelerde çalışan uzmanların baskı altında kalmadan yasayı uygulaması için uzmanların bir şekilde bakanlığa bağlı olması gerektiğini savundu.

  [​IMG]
  Yasak, dünyanın en itici kelimelerinden. Çoğu zaman işi boş ve karşılığı yok. Örneğin gelişigüzel bir inşaatın etrafında mutlak surette, “İnşaata girmek yasaktır” diyen levhaya rastlarsınız. Ancak onun ötesinde o inşaata ola ki girecek olursanız ne bir engelleyeniniz vardır. Ne de inşaattan çıkarken o “yasak”ı çiğnediğiniz için size uygulanan herhangi bir ceza. Ülkemiz de bu anlamda bir yasalar ve yasaklar cennetidir. Önemli olan yasanın uygulanabilmesidir. Uygulanması için yasa üretmek, üretilen yasaya ilerleyen süreçte çeki düzen vermek işten bile değil… Ana konumuz olan iş sağlığı ve güvenliğine gelince bunu, bugüne kadar çıkan yasa ve yasaklardan ayıran bir konumu, insani ve sosyal yönleri var. Mutlaka uygulanmalı ve şüphe yok ki uygulanmasında en önemli kişiler, konunun uzmanları. İyi de onlar bu konuda ne düşünüyor. Merkezi Gebze’de olan Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Derneği Başkanı, İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Yönetim Sistemi Uzmanı İsmet Ballı yasayı şöyle yorumluyor:

  YAŞAM KÜLTÜRÜ OLARAK ALGILANMALI
  “Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu ile ülkemizde iş güvenliği kapsamında ezber bozma hedeflenmektedir. Ancak kanun çalışmasında hedeflenen düzeye ulaşılması için çok yol kat etmek gerekecek. İş sağlığı ve güvenliği konusunda kurum ve kişilerin bu uygulamayı yasal yükümlülüğün yerine getirilmesi anlamında ele alması değil, yaşam kültürü olarak algılanması gerekmektedir. Bu konuda herkese görev düşmektedir. Yoksa çıkan kanun ve yönetmelikler sadece kağıt üzerinde uygulanmaya devam edecektir. İş alanındaki ‘İş güvenliği uygulamaları’ kısmı bulunduğu konumda aşama kaydetmeden kalacaktır. Zira kılıf uydurmakta üstümüze yoktur.”

  BAKANLIK BU YÖNDE ÇALIŞMA YAPMALI
  İşletmelerde söz konusu kanunun gereklerinin yerine getirilmesi için çalışan kişiler iş güvenliği uzmanları olacak. Başkan Mallı bu ayrıntıda önce kaç iş güvenlikçinin çalışacağı işletmede ciddi bir riski tespit ettiğinde o anda üretimi durdurabileceğini, kaçının olası usul hatalarına karşı işyerini ihbar edebileceğinin sorgulanması gerektiğini savunup konuya dair şöyle devam etti: “Olası risklerde iş güvenliği uzmanının üretimi durdurup gerekli önlemlerin alınmasının ardından üretimi devam ettirmesi, çoğu işletmede söz konusu değildir. Bu konuda iş güvenliği uzmanlarının eli kolu bağlıdır. Olası risklerin ortadan kaldırılması zaman alıyorsa işveren üretimin sürmesi anlamında devreye girer ve uzman müdahale bile edemez. Kronik risklerin önlenmesi için yatırım ve harcama gerektiriyorsa hep askıya alınır. Bu aşamada maaşını işverenden alan uzman, yönetmelik gereği de olsa Bakanlığa bildirme hükmünü nasıl yerine getirecek. Bu eksiğin giderilmesi için işletmelerde uzmanların bir şekilde Bakanlığa bağlı olması gerekmektedir. Bakanlığın bu yönde bir çalışma yapması gerekir.”

  BİR KİŞİYLE, İKİ SAATTE
  RİSK DEĞERLENDİRİLİR!

  İşletmelerde iş güvenliğine dair eğitimin gereken önem verilmeden geçiştirildiğini, çoğu zaman bu eğitimlerin çay ve yemek molalarına dahi sıkıştırıldığını belirten İsmet Mallı, “Yapılıyormuş” gibi yapılan ayrıntılardan birinin de yasa ile birlikte çok tartışılan risk değerlendirmesi olduğunu söyledi. Kanun öncesi işletmelerin basit ve hızlı ancak kağıt üzerinde kalan yöntemlere başvurduğunu, bu olumsuzluğa meseleye sadece ticari bakan birçok iş güvenliği uzmanının da çanak tutarak adeta yangına körükle gittiğini anlatan Mallı en az 4 kişiyle yapılıp asgari 2 hafta sürecek çalışmanın sadece bir kişiyle, iki saatte bitirilerek raporların hazırlandığına dahi tanık olduğunu dile getirdi. Yeni kanunun en etkili yaptırımının bu nokta olduğuna değinen Mallı şöyle devam etti:

  YASA UZMANA SORUMLULUKLAR YÜKLÜYOR
  “İş güvenliği uzmanı tarafından risk değerlendirmesinin sistematik bir şekilde yapılması ve raporlanması, değerlendirmeye katılanların eğitimleri, benzer işlemlerin eksiksiz yapılması, tüm tehlikelerin dikkate alınması gibi ayrıntılarda tüm sorumluluk uzmanın kendisinde olacak. Aksi bir durumda, olası bir iş kazasında sorumluluk iş güvenliği uzmanında olacak. İş güvenliği uzmanlık belgesinin askıya alınmaması, olası ve ciddi bir iş kazasında eksik görüldüğü tespit edilerek sorumlu tutulmaması uzmanın en önemsediği üstünde çalışacağı konu olacaktır. Dışarıdan hizmet veren kurumlarda bu durumu göz önünde bulunduracağından yasa önceki tutum ve davranışlarından ister istemez vazgeçeceklerdir.”

  TEKNOLOJİK ORTAMDA DENETİM
  Yasanın “Devlet”, “İşveren” ve “İş güvenliği uzmanı ve hekimi” üçgeninde uygulanabileceğini ancak üçgenin çatısına koordinasyonun konulmaması halinde işletmelerde sağlıklı bir şekilde yürüyemeyeceğini belirten İsmet Mallı, “Konuya ilişkin yönetmelik ve kanun hükümlerini çıkartan devletin yetersiz kaldığı nokta denetimlerdir. Çıkarılan yasaların mükelleflerince uygulanmaması, dikkate alınmamasında denetim eksikliği de etkendir. Yeni iş sağlığı ve güvenliği kanununda ise etkili yaptırım bu konu üzerinde odaklanacaktır. İş müfettişlerinin teknoloji kullandırılarak web tabanlı ortamda, kısmi yetkilendirilmesi ile bu sorunun da ortadan kalkması hedeflenmektedir. Bu bakış açısıyla yeni kanun, Türkiye’de kendi alanında yepyeni bir dönem açıyor” değerlendirmesinde bulundu.
  kaynak:http://www.sanayigazetesi.com.tr/firma-haberleri/uzmanlar-bakanliga-bagli-olmali-h2620.html
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  çok detaylı,içerik hakkında yazılmış...okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum..işin samimiyetini ve gerçekliğini çok güzel görmüş ve yorumlamış..bu zamane taşeron ve alttaşeronlaşma mantığında uzmanlar sıkışacak ve başı belaya girecek...
 3. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  5343
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TOROS OSGB
  ismet bey bu konular üzerine güzel araştırmalar yapan ve sesini hiçbir yerde kısmayan sözünü esirgemeyen bir arkadaşımız bu yazı için onu canı gönülden tebrik ediyorum
 4. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  İsmet Bey'le telefonla görüşme şansımız olmuştu gerçekten bu işe gönül vermiş.. o kadar iyi anlatmış ki işini düzgün yapan yapmaya çalışan uzmanların sesi olmuş her zamanki gibi..diğer uzmanları yani silinip gidecek olanları ilgilendirmiyor bu yazı maalesef..çünkü onlar durumun vahametini hala anlayamadıkları için ..ama neden anlamıyorlar ya sadece para odaklı düşündükleri ya da mevzuat v.s bu işin nasıl yapıldığını bilmediklerinden başına geleceklerden habersizler..:(
 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Mine Hanım;
  Bir musibet bin nasihatten iyidir.
  Kendisini çok ucuza satan arkadaşlarımız hayatlarının kaç paraya satıldığını hapiste görünce anlarlar merak etmeyin. Tabi sebep oldukları ölümlerden vicdanları rahat olurlarsa.
 6. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Erkan bey kardeşim,

  buhavuz sistemi ile ilgili ayrıntı bir öneri var mı? sistemin eksileri mesela uzman memur mu oalcak? Kaliteli kalitesiz uzman ayrımı nasıl yapıalbilecek? vs. gibi?