1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Uzmanlar için çok önemli

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve isghizmetadmin tarafından 15 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bekliyoruz o zaman :)
  2. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    herkesin bir avukat tutması yerine ortak bir birlik içerisinde hukuk bölümü a sınıfı uzmanların danışmanlık verdiği bir oluşum.

3. yanlış anladıysam kusura bakmayın :)

Yani , toplam gelen iş = para - giderler / çalışan uzman sayısı doğru mu anladığım :)
  4. zehra tarım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel çalışan kimse yokmu ?

5. bunu bende düşündüm ama ortada şöyle bir sorun olacak . OSGB olunca ister istemez belli bir çevre olunca size iş gelecektir yani siz işi almaya gitmeyeceksiniz . O zamanda o işlerden gelen gelir ne olacak ? Onu da eşit böldünüz diyelim bu sefer işe kim bakacak ? Yani bakan kişi sorun çıkartır mı daha fazla para ister mi ? Ama zamanla gelen işleri bölüştürürsek o da olabilir :)
  6. zehra tarım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    En kısa zamanda paylaşımlarını bekliyoruz
  7. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    yanlış anlanlaşılmış:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Haziran 2013 ---
    kim ne kadar iş üretirse o kadar kazanır.
  8. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    OSGB'ler 1500 tl' ye 217 saat çalıştırabilecek eleman buldukları sürece işimiz çok zor..
  9. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    osgbler bakanlığın bulabildiği çıkış yoluydu. akıl yolu ile alternatif üretilirse buna uymak zorunda kalınır.
  10. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kusura bakmayın çok alakasız olacak belki ama yeni konusma açmayı beceremedim:( :( az önce bir haber okudum ve gerçeklik payının ne oldugunu ögrenmeye çalışıyorum :tasarıya göre İŞ SAGLIGI VE GÜVENLİGİ YASASININ YÜRÜRLÜK TARİHİ YENİDEN DÜZENLENECEKMİŞ TASARIYA GÖRE 50DEN AZ ÇALIŞANI OLAN AGIR VE TEHLİKELİ İŞLETMELERDE İSG UZMANI VE İŞ YERİ HEKİMİ ÇALIŞTIRILMA ZORUNLULUGU 1 YIL ERTELENECEKMİŞ bu haberin aslı nedir var mı böyle bişey ??
    998893_170149233156263_30419691_n.jpg
    talha bey çok mu komik geldi??
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bir gecede yönemelik değiştiren bakanlık bunu da yapar hiç şaşırmam...

Yarın birgün, bireysel yasaklanır uzmanlar osgb lere köle olmaya zorlanırsa yine şaşırmam.

Yine Çevre Görevlileri için yapmaya teşebbüs ettikleri taslakta 3 yıl, 5 yıl tecrübesi olmayan danışmanlık firması kuramaz demeleri gibi şu kadar yıl tecrübesi olmayan osgb kuramaz derlerse yine şaşırmam...

Burası Türkiye burada heran herşey olabilir...
  12. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    bakanlık yetkililerinin açıklamasıda güzel.. bir çok iş yeri buna hazır değil. düzeltelim arkadaşlar 1 yılda biz ortamı buna hazırlayamayacak kadar aciz bir bakanlığız.....
  13. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KUSURA BAKMAYIN AMA BEN HALA ANLAYAMADIM BUNDA KOMIK OLAN NE GÖRDÜNÜZ?? AGLANACAK HALİMİZE GÜLÜYORUZ....EGER BİRİLERİ YAPTIKLARINA GÜVENMİYORSA BİRİLERİ ÇIKARDIGI YASANIN ARKASINDA DURAMIYOSA ŞUURSUZCA SIRF INSANLARI'' YOLUNACAK TAVUK'' OLARAK GÖRÜYORLARSA BİRİLERİDE''BEN ,SEN ,C SINIFI UZMANLAR B SINIFI UZMANLAR A SINIFI UZMANLARIDA '' BUNA SESİNİ ÇIKARMAZSA DEDİGİNİZ ŞEYLERİN GERÇEKLERŞME İHTİMALİ GAYET NORMAL...
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Evet iddia doğrudur. Şimdi araştırdım buldum. Cuma günü AKP teklifi ile kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi meclise sunulmuştur. Çok büyük ihtimallede yasalaşacaktır.

Dolayısıyla Temmuz 2013 hayali içerisinde olanların hayalleri suya düşmüştür.

50 sınırının tehlikeli ve çok tehlikelide indirilmesi; Temmuz 2014

Az tehlikeli ve kamu için devreye alınması; Temmuz 2016 olarak değiştirilecektir.

2 / 1613 esas nolu Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Madde 42 de bu konu işlenmiştir.

Bazıları kaynak sorar şimdi alın size tam metni:
    Adsız.jpg

Kaynak: http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=131563
  15. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SAOLUN AYDINLATTIGINIZ İÇİN....
  16. Bilgilendirme için teşekkür ederim Saadet Hanım bazıları gülsede çok teşekkürler .
  17. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Rica ederim Mustafa Bey
  18. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Var.İsg eğitimleri tehlike sınıfına göre yılda,2 yılda,3 yılda bir yapılır.Acil durumlar ise 1 defa yaparsanız yeterli.Risk analizi bir kaza olmazsa 5yılda 1 yapılır.Yani başlangıçta biraz sıkıntı olur ama halledilir.
  19. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    bu şekilde çalışmayı düşünüyorsanız allah yardımcınız olsun. riskler ortamda yaopılan her değişikliğe bağlı olarak değişir. dolayısıyla sürekli denetim altında tutmanız için denetim yapmalı sürekli iyileştirmeye gitmelisiniz. çok tehlikeli grupta 16 saat eğitim vericeksiniz her perosonel alımında vermeniz lazım. ortamda yapılan her değişiklikte acil eylemleride revize etmeniz lazım zira risk anliz tablosu değiştikçe oda değişmeli.
  20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Yönetmelikte süre verilmiş ama tüm mevzuatlarda bilgilendirme eğitim, görüş alma gibi genel bir ifade vardır:

iş yeri, proses, makine, metod, malzeme, mevzuat, iş degısıklıklerinde, uzun süreli rapor alan calısanın dönüşü sonrası verılen egıtımlerın tekrarı gibi özel riskler yönetmeliklerde belirtilen kişi bası eğitim sürelerin çok üzerine cıkmaktadır.